Görüş Bildir
Haberler
Soylu: 'Dünyada Bizim Kadar Sağlıklı İşleyen Bir Göç Yönetimi Göstersinler Adımı Değiştireyim'

Soylu: 'Dünyada Bizim Kadar Sağlıklı İşleyen Bir Göç Yönetimi Göstersinler Adımı Değiştireyim'

İçişleri Bakanı Soylu, sığınmacı tartışmalarına ilişkin 'Bu konuda çok iddialıyım. Dünyada bizim kadar kapsamlı ve sağlıklı işleyen bir göç yönetimi göstersinler adımı değiştireyim. Bu politikayı yapan ve uygulayan tek lider var: Recep Tayyip Erdoğan. Yapılanın önemini tek anlayan lider ise Angela Merkel' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son zamanlarda çıkan sığınmacı tartışmalarıyla ilgili Habertürk yazarı Nagehan Alçı'ya konuştu.

Alçı'nın aktardığına göre Soylu, Afganistan'dan sığınmacıların Türkiye'ye gelmesiyle ilgili olarak başlayan tartışmalara yönelik “Afganistan ve Pakistan’dan gelenler bizim insanlarımız Nagehan Hanım. Bize hep kardeş olmuş iki ülkeden bahsediyoruz. Kaldı ki şu sıra oradan gelen büyük bir dalga da yok. 2019’da düzensiz göç kapsamında ülkeye girmeye çalışan 201 bin Afganlı yakalamıştık o yıl yakalanan kayıtsız ve yasadışı göçmenlerin toplamı 400 bindi. Bu yıl ise yasa dışı yollardan girmeye çalışan 70 bin kişi tespit ettik, bunların içinde Afganların rakamı 25 bin. 201 bine 2019’da ses çıkarmayanlar bu gün 25 bin ile ortalığı inletiyorlar. Bu tamamen algılar üzerinden bir operasyon”  ifadelerini kullandı.

"Bu politikayı uygulayan tek lider Erdoğan"

"Bu politikayı uygulayan tek lider Erdoğan"

Bakan Soylu, 'Bugün göçmen karşıtlığı yapanlar biz iktidarın düzensiz, başıboş göç politikasına karşıyız, diyorlar, onlara ne dersiniz?' sorusunu şöyle yanıtladı: 

“Bakın Afrin’de Şifa Hastanesini bombaladılar, yatan hastaları öldürdüler. Bu uluslararası literatürde bir insanlık suçudur. Şimdi Suriyelileri geri gönderelim diyenlere soruyorum: Nereye dönecek bu insanlar? Evleri yıkılmış, yaşam şartları yok, hastaneler dahi bombalanıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Kaldı ki Türkiye İdlib’de milletimizin bağışları ile 50 bin briket ev yaptı, önümüzdeki süreçte 50 bin daha yapılacak. Orada yaşam koşulları oluşturmaya çalışan da yine biziz. Düzensiz göç iddialarına yönelik de rakamlar vereyim Nagehan Hanım: Bakın Avrupa’da toplam geri gönderme merkezi sayısı 21 bin. Bizde ise bu rakam 20 bin. Yani neredeyse Avrupa’nın tamamı kadar geri gönderme merkezimiz var. Bizim göç kurulumuz var. Türkiye insani göç politikaları izliyor. Hem kendini düzensiz göçten koruyor hem de hayatını kurtarmak için bize sığınanlara yönelik insani vazifesini yapıyor. Bu konuda çok iddialıyım Nagehan Hanım, dünyada bizim kadar kapsamlı ve sağlıklı işleyen bir göç yönetimi göstersinler adımı değiştireyim. Bu politikayı yapan ve uygulayan tek lider var: Recep Tayyip Erdoğan. Yapılanın önemini tek anlayan lider ise Angela Merkel.”

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
89
56
29
6
2
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kzlt

Öyle deme gücenirim. Bence de yani kimlik-pasaport kontrolü dahi yapılmadan, rehabilite etmeden, denetime ve oryantasyona tabi tutmadan öylece ülkeye bırakma... Devamını Gör

Barney

gerçekten harika bi göç yönetimi. kimseyi üzmek, geri çevirmek yok. geleni alıyoruz aq. adını doncu sülü yap

hande seren

Sen adını o… çocugu olarak değiştir haysiyetsiz