Sosyal Medya Tartışıyor: Suya Dolap Farkı Olur mu?

146PAYLAŞIM

Gazeteci Pınar Aktaş, Çanakkale'de alışveriş yaptığı bir tekel bayiinde dolaptan aldığı su için farklı ücret ödedi. İşletme çalışanı talep ettiği 'dolap farkını' soğutma için kullanılan elektriğe karşılık aldı. Peki satıcının aynı sudan farklı ücret talep etme hakkı var mı? 

Detaylara birlikte bakalım...

Pınar Aktaş suları aldıktan sonra kasadaki kişinin 'Suları dolaptan mı aldınız?' sorusuyla karşılaştı.

Aktaş'ın paylaşımı şöyle: 'Fark alıyoruz, dolap çalışıyor...'

Peki tüketicinin bu gibi durumlarda hak talep etme şansı var mı?

Pınar Aktaş Milliyet gazetesinden yaşadığı şöyle aktardı:

"Görüşüne başvurduğumuz Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu’na göre, esnaf ürününü istediği fiyattan satabilir ancak etikette fiyatın anlaşılabilir olması şart; “Tüketici Kanunun 54. maddesinde Her ürünün etiket fiyatının yazılması gerektiği vurgulanmıştır. Uygulamayan işletmelerden para cezası alınır. Tabii olayın bir de ahlaki boyutu var. Bu durumun hiç yaşanmamış olması gerekirdi. Zaten ürünlerin raf fiyatı belirli. Zaten fiyat farkı ile müşteriye satılıyor. Dolaptaki su ile dışardaki suya fiyat farklı konulması tirajikomik bir durum. Sıcak havada insanlar dışardan suyu zaten soğuk olduğu için alıyor. Tüketici bilinçli olmalı ve yasal hakkını kullanarak Tüketici Hakem Heyeti’ne bildirmeli. Şikâyetler internet yoluyla da yapılabiliyor."

'Bir iki lira deyip geçmeyin, hakkınızı arayın.'

Tüketici Birliği Federasyonu (TBF) Genel Başkanı Mehmet Bülent Deniz de dolaptaki su ile dışardaki su arasında fiyat farkı olmaması gerektiğini söylüyor; “Ancak turizm sektörü ile ön plana çıkan bölgelerde maalesef bu tarz durumlar olabiliyor. Esnaf ürününü istediği fiyata tabii ki satabilir. Fakat ürün üstündeki etiket fiyatının net olması gerekir. Sıcak havanın fırsat bilinip soğuk suya fark almık gayri ahlaki bir durum. Biz tüketiciler da haklarımızı bilmeliyiz. Firmayı en yakın Tüketici Hakem Heyine bildirip, ücret farkı geri alaınabilir. 1 lira 2 lira deyip geçmesinler. Halk da bu tarz yerlere tepki gösterip ürünlerini almazsa, bu da caydırıcı bir ceza olacaktır.”

Talep edilen ücret farkı Twitter'da da farklı tepkilere neden oldu. Bazı yorumlar şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir