Görüş Bildir
Haberler
Son Dakika: İstanbul’da Toplu Ulaşıma Zam!

Son Dakika: İstanbul’da Toplu Ulaşıma Zam!

Hacer Tonay
24.12.2021 - 18:42

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), toplu ulaşım ve servis ücretlerine zam kararı aldı. İBB, olağanüstü gündemle toplanan Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısında, toplu ulaşıma zam kararı alındı. Elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş, minibüs fiyatlarına yüzde 36, servis ücretlerine ise yüzde 27 zam talebi, oy çokluğuyla kabul edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Olağanüstü gündemle toplanan UKOME'de, servis ücretleri hariç, tüm toplu ulaşım ücretlerinde yüzde 36 zam kararı alındı. Servis ücretlerinde ise yüzde 27 oranında zam yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Aralık ayı olağanüstü gündemle bir araya gelen UKOME toplantısında elektronik bilet ile taksi, taksi dolmuş, minibüs, servis ücretlerine zam ve Adalar'da elektrikli araç alımı teklifi görüşüldü. Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü (TUHİM) tarafından, yakıt giderleri, elektrik, dolar ve asgari ücretin artışlardan dolayı elektronik bilet fiyatları, taksi, taksi dolmuş, minibüs fiyatlarına yüzde 36 zam talep edilirken servis ücretlerine ise yüzde 27 zam yapılması teklif edildi. Oylama yapıldıktan sonra oy çokluğuyla zam teklifi kabul edildi.

Taksiciler Yüzde 60 istedi

Taksiciler Yüzde 60 istedi

Taksici esnaf odaları adına konuşan Eyüp Aksu, “Kısa mesafe (indi bindi) ücretlerine yüzde 100, km başına ise yüzde 60 zam talep ediyoruz” dedi. Aksu ayrıca, minibüsçü esnafı için öğrenci indi bindisiyle normal indi bindinin eşitlenmesini talep ettiklerini belirtti.

Yüzde 36 zam talebinin kabul edilmesiyle taksi metre ücretleri açılış 5,55 kuruştan 7 liraya yükseldi. Kısa mesafe ücret ise 14 lira 50 kuruştan 20 liraya çıktı. Zamlı tarifenin yıl başından itibaren geçerli olacağı belirtildi.

İBB, kur artışı sonrası, özellikle akaryakıt ve yedek parçalara getirilen yüksek maliyetlerin karşılanması için, toplu ulaşım ücret tarifelerinin görüşülmesi teklifinde bulundu.

Tek gündem maddesiyle toplanan UKOME’de, İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Şube Müdürlüğü Barış Yıldırım, İstanbul’daki tüm toplu ulaşım araçları için yüzde 36, sadece servis ücretleri için yüzde 27 zam teklifinde bulunduklarını açıkladı.

Taksicilerin Yüzde 60 Zammı Makul, İETT’nin Yüzde 36 Zam Beklentisi Fazla Bulundu

Taksicilerin Yüzde 60 Zammı Makul, İETT’nin Yüzde 36 Zam Beklentisi Fazla Bulundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel ise İBB’nin yüzde elektronik bilete yapılmak istenen yüzde 36 zam teklifini, Temmuz’da da zam yapıldığını gerekçe göstererek, bakanlık olarak fazla bulduklarını belirtti. Yücel, taksicilerin yüzde 60 teklifinin ise makul olduğunu ifade etti.

Bütün Bu Pahalılığı Ortaya Çıkaran Sizsiniz!

Bütün Bu Pahalılığı Ortaya Çıkaran Sizsiniz!

TURYOL Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Can, UKOME’deki bakanlık temsilcisinin zam teklifini fazla bulmasına tepki gösterdi. Can, Temmuz ayında yapılan zammın önceki yılın gecikmiş zammı olduğunu belirterek, “Bütün bu hayat pahalılığını, enflasyonu, işletme giderlerini siz ortaya çıkarıyorsunuz. Bunların altından kalkabilmek için bir de sizi ikna etmemiz gerekiyor. Sene başından bu yana denizde akaryakıta %260 zam geldi. Ben gemileri bağladım, böyle devam ederse hepsini durdurmak zorunda kalacağım, personel azaltacağım. Sebebi kim?” dedi.

Minibüsçüler adına söz alan bir temsilci ise, maliyetlerin kendilerini teker dönderemeyecek hale getirdiğini belirterek, “En az yüzde 50 zam” istiyoruz dedi.

İBB Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş da deniz araçlarındaki maliyetlere dikkat çekerek, bu ulaşım modunun ayrı bir değerlendirmede ele alınmasını istedi. Dedetaş, “Yakıt tedarikçimiz bize 1 tankerden fazla yakıt veremeyeceğini söylüyor. 1 tanker bizim seferlerimizin üçte birini ancak karşılıyor. Sefer iptal etmek zorunda kalabiliriz.” dedi.

Yüzde 36 Zam Teklifi Oylamayla Kabul Edildi

Yüzde 36 Zam Teklifi Oylamayla Kabul Edildi

Konuşmaların ardından İBB’nin bu teklifi, oylamaya sunuldu. Taksi, dolmuş ve otobüsler için yüzde 36 zam ile servis ücretlerine istenen yüzde 27’lik zam teklifi kabul edildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
2
1
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Emre Öztürk

eeyyy imamoğlu.