Görüş Bildir
Haberler
Son 20 Günde 16 Ölüm: Sahte Alkol Meclis Gündemine Taşındı

Son 20 Günde 16 Ölüm: Sahte Alkol Meclis Gündemine Taşındı

Adana ve Mersin'de metil alkolden zehirlenen 2 kişi tedavi gördükleri hastanede hayatını kaybetti. 2 kişinin ölümüyle birlikte Mersin, Niğde ve Adana'da, 20 günde, metil alkol zehirlenmesi nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 16'ya yükseldi. Öte yandan CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, kaçak ve sahte içki zehirlenmeleri nedeniyle yaşanan ölümleri TBMM gündemine taşıdı.

Dün metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle Z.S Adana'da, B.G (57) ise Mersin'in Tarsus ilçesinde hastaneye kaldırıldı. Yoğun bakım ünitesine alınan her 2 kişi, doktorların müdahalesine rağmen kurtarılamadı.

Adana, Mersin ve Niğde'de art arda metil alkol ölümleri

Adana, Mersin ve Niğde'de art arda metil alkol ölümleri

B.G.'nin cansız bedeni, otopsi için Adana Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. 2 kişinin ölümüyle birlikte Mersin, Adana ve Niğde'de metil alkol zehirlenmesi şüphesiyle getirildiği hastanelerde hayatını kaybedenlerin sayısı 16'ya yükseldi.

"Konunun ciddiyeti ortada, Meclis bir an önce harekete geçmeli"

"Konunun ciddiyeti ortada, Meclis bir an önce harekete geçmeli"

Cumhuriyet Halk Partisi Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, kaçak ve sahte içki zehirlenmeleri nedeniyle yaşanan ölümleri, verdiği araştırma önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine taşıdı.

Türkiye'de bir ay içerisinde 16 kişinin sahte içki zehirlenmesi sebebiyle hayatını kaybettiğine dikkat çeken Şevkin, TBMM'nin 'araştırma komisyonu' kurmasının önemine dikkat çekti. Kaçak ve sahte içki olaylarının özellikle Çukurova Bölgesi'nde yoğunlaşmasının endişesini yaşayan Şevkin, 'Türkiye'de bir ay içinde 16 kişi sahte içki zehirlenmesi sebebiyle hayatını kaybetmiş, çok sayıda kişi de görme yeteneğini kaybetmiştir. Görme yeteneğini kaybeden kişinin tedavi gördüğü Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi doktorları, metil alkolün 20 mililitresinin dahi hastayı kör edebildiğini ve öldürebildiğini, ciddi sakatlıklara neden olabildiğini belirtmiştir. Ayrıca Balcalı Hastanesi başta olmak üzere civar illerde de kaçak ve sahte içki nedeniyle tedavi altında olan hastaların olduğu bilinmektedir. Konunun ciddiyeti ortadadır ve meclis bir an önce harekete geçmelidir' dedi.

"Şüphe duyulan 149 numuneden 148'i kaçak ve sahte çıktı"

"Şüphe duyulan 149 numuneden 148'i kaçak ve sahte çıktı"

Sahte içki üretimine yönelik akademik çalışmalarını kamuoyu ile paylaşan bilim insanlarının son yıllarda sahte ve kaçak şüphesiyle gönderilen 149 numuneden 148'inin kaçak ve sahte çıktığını vurguladığına dikkat çeken Şevkin, Türkiye genelindeki adli makamlar tarafından analiz için gönderilen şüpheli numunelerin çoğunda insan tüketimine sunulan alkollü içkilerde bulunmaması gereken Tersiyer Bütil Alkol (TBA) denilen madde tespit edildiğini kaydetti.

"Fiyat yüksekliğiyle vergi artışı merdiven altı piyasayı harekete geçiriyor"

"Fiyat yüksekliğiyle vergi artışı merdiven altı piyasayı harekete geçiriyor"

Kaçak ve sahte içki kalpazanlıklarının daha çok vergi artışına bağlı olarak yaşandığını savunan Dr. Şevkin, 'Fiyat yüksekliği, vergi artışı merdiven altı piyasayı harekete geçiriyor. Özellikle geliri düşük vatandaşlarımızın ölümüne ve hayatta kalanların ise görme yeteneklerini kaybetmesinin yanı sıra ciddi sağlık sorunlarına neden olan kaçak ve sahte içki vakalarının önlenmesi büyük önem taşıyor. Ayrıca bazı turizm bölgeleri, eğlence yerleri ve metropol illerde kaçak ve sahte içki pazarının arttığına yönelik ciddi endişeler yaşanıyor' diye konuştu.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ahmetcan Oral

Şimdi bizi korumak için tekrar zam yapar bunlar

Timur

Boktan arpa suyu 12 lira anasını satayım. Sonra neden

Eren Alp

içmiyorum ama sorumlusu hükümet vergide vergi yatacak yeriniz yok