Görüş Bildir
Haberler
Sırp Savaş Suçlusuna Müebbet Hapis

Sırp Savaş Suçlusuna Müebbet Hapis

Fotoğraf: Reuters

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

1995 yılında en az 8 bin erkeğin öldürüldüğü Bosna-Hersek'in Srebrenitsa bölgesinde soykırım suçu işlemekten müebbet hapis cezası alan Zdravko Tolimir'in cezası, ICTY Temyiz Konseyi'nce onaylandı.

Lahey'deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nce (ICTY) 2012 yılında 'Srebrenitsa ve Jepa bölgelerinde insanlığa karşı suç ve soykırım suçu'ndan hakkında müebbet hapis cezası verilen ve Ratko Mladiç'in 'sağ kolu' olarak görülen Zdravko Tolimir'in cezası ICTY Temyiz Konseyi'nce onaylandı.

Temyiz Konseyi'nin nihai kararını açıklayan Temyiz Konseyi Başkanı Christoph Flugge, Tolimir'in soykırım suçunun yanı sıra öldürme, işkence yapma, Srebrenitsa ve Jepalı Müslümanları zorla yerlerinden çıkarma, sürgün etme suçları işlediğine dair kararı da onayladı.

Konsey Başkanı Flugge, davadaki tanıkların ifadesine göre, Tolimir'in ICTY'de yargılanmasına devam edilen Ratko Mladiç'in 'sağ kolu' ya da 'gözü kulağı' olduğunu söyledi.

Duruşmayı takip etmek üzere Lahey'de bulunan Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subaşiç, Tolimir'in müebbet hapis cezasının onaylanmasında duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 'Eğer mağdur taraf memnun olabiliyorsa ben bugün verilen müebbet hapis cezasından dolayı memnun olduğumu söyleyebilirim' dedi.

Temyiz Konseyi'nin kararının, gelecek nesillerin Bosna-Hersek'te barışı inşa edebilmeleri açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Subaşiç, 'Bu karar sadece benim için değil, torunlarımız ve geleceğimiz için de önemli. Daha iyi yarınlar inşa edilebilmesi için doğru ve adil kararlar almalıyız. Burada en önemlisi, soykırım suçundan hüküm giymesi. Hiç kimse Bosna-Hersek topraklarında soykırım yapılmadığını inkar edemez' şeklinde konuştu.

Dernek üyesi Kada Hotiç de Tolimir hakkında verilen müebbet hapis cezası kararının, çeşitli suçlara karışan diğer Sırplar için de uyarı niteliğinde olduğunu, onların da bir gün mahkeme önünde ve nihayetinde Allah'ın önünde hesap vereceklerini söyledi.

Zdravko Tolimir kimdir?

Bosna'daki savaş döneminde Sırp Cumhuriyeti Ordusu (VRS) bünyesinde istihbarat sorumlusu olarak görev yapan Zdravko Tolimir, 1 Mart 2007 tarihinde yakalanmış, yargılanmasına 2010 yılında başlanmıştı.

Hakkında 2005 yılında suç duyurusunda bulunulan Tolimir, 1995 yılının mart ayında aynı yılın kasım ayına kadar, BM tarafından 1993 yılında güvenli bölge ilan edilen Srebrenitsa ve Jepa'da, Bosnalı Müslüman erkekleri öldürmek, Bosnalı Müslümanları Srebrenitsa ve Jepa'dan zorla çıkartmakla suçlanmıştı.

ICTY, Tolimir hakkında 2012 yılında verdiği kararda, zanlıyı soykırım suçundan müebbet hapse mahkum etmişti.

2001 yılında, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından Srebrenitsa soykırımındaki rolü nedeniyle yargılanan ilk isim Sırp general Radislav Krstiç olmuştu. Önce 46 yıl hapis cezasına çarptırılan Krstiç'in cezası, Temyiz Konseyi'nce 35 yıla indirilmişti.

AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam