Şirince'de Altı Yıl Önce Durdurulan Yıkım Başlıyor: 'Matematik Köyü'ne Herhangi Bir Tebligat Gelmedi'

 > -

İzmir’in turistik köyü Şirince’de imar planına aykırı yapıldığı gerekçesiyle aralarında küçük otel, pansiyon ve evlerin de bulunduğu 95 kaçak yapıdan 22’si hakkında 2011’de uygulanacak yıkım kararı durdurulmuştu. Ancak Şirinceliler aradan 6 yıl geçtikten yeniden yıkım kararıyla karşı karşıya.

Şirince’de bu durumda 128 civarı yapı bulunduğu belirtilirken daha önce yıkım kararı verilen evler arasında Ali Nesin’in kurucusu olduğu Nesin Vakfı’na ait Matematik Köy ile Tiyatro Medresesi'nin de bulunduğu iddia ediliyor...

Hürriyet’ten Banu Şen’in haberine göreİzmir’in Şirince köyünde altı yıl önce durdurulan yıkım kararı bugün itibariyle uygulanmaya başlayacak. İlk etapta üç kişiye  yıkımların tebligatı ulaştı.

Şirince 1986’da ‘doğal SİT alanı’, 1997 yılında ise ‘üçüncü dereceden doğal SİT alanı’ ilan edilmiş, bu tarihten sonra yapılan ya da tamir edilen evler ‘kaçak’ sayılmıştı.

İmar planına aykırılık gerekçesiyle 22 yapı hakkında 2011’de alınan yıkım kararı durdurulmuştu.

Köyde bu durumda 128 civarı yapı bulunduğu belirtiliyor.

Yıkım tebligatı yapılan üç kişiden biri olan Tekin Karadağ, aralarında Nişanyan Evleri ve Matematik Köyü’nün de bulunduğu çok sayıda tesis hakkında da yıkım kararı alındığını öne sürdü.

Karadağ şunları söyledi: “Şimdilik üç kişiye tebligat yapıldı. Ancak bunlarla başlanıp diğerlerinin de yıkılacağını öğrendik. Nişanyan Evleri, Matematik Köyü ve çok sayıda tanınmış tesis var. Selçuk Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü'nden bana ulaşan yazıya göre bu sabah (1 Ağustos) 09.00’da yıkıma gelecekler. Yıkım gerçekleşecek yerler için valiliğe gidildi. Bu yıkımdan sonra en az 50-60 yapının hepsi yıkılacak diye öğrendik. Bunların çoğu eklenti. Örneğin eski taş eve bir şey eklemiş; teras mesela. Benim taşınabilir kulübem var. Daha önce izinlerini aldık. Yasal yaptık. ‘İmar yok kaldır’ diyor.”

‘Davalar bitmeden yıkım kararı geliyor’

Şirince’de 2011 yılında alınan ancak tepkiler ve yapılan görüşmeler sonrası durdurulan yıkım kararını hatırlatan Karadağ şöyle devam etti: 

“2011’de büyük tepki vardı durduruldu. Şimdi yine gündeme geldi. Üç tane ile başlanacak. Şirince Çevre ve Doğa Derneği başkanı olarak valiliğe çözüm önerisi getirdim. ‘Yıkım daha büyük problem yaratır. Uzlaşı yolu getirilip barış haline getirilebilir. İmar planı askıya çıkmadı insanlar dava açsın davalar bitmeden yıkım kararı geliyor. Bu mevsim tam kazanma zamanı turistler içinde bu kötü imaj bırakır’ dedim.”

‘Etap etap hepsi yıkılacak’

Terasıyla ilgili yıkım kararı tebliğ edilen butik otel Zeytinli Konak’ın sahibi Pınar Kızıl da tatil sezonu ortasında yıkım kararını ‘kasti’ bulduklarını dile getirdi: 

“Aslında binamız 1980 yılında yapıldı. Buradaki kot farkı hatalı olarak gösterilmiş. Bodrum katını birinci kat kabul ediyorlar. Dolayısıyla terasımızın bulunduğu ikinci katı da üçüncü kat olarak göstermişler. Yargılamanın yenilemesi davası ve yürütmenin durdurulması davası açtık. Bu davaların bitmesinin beklenmesi ve bize süre verilmesi gerekiyor. Daha imar planları askıya asılması itiraz süresi var. İmar planları çıkmadı. Buradaki herkes köylü zamanında ilgilenememiş. Selçuk Belediyesi 2010 yılının encümen kararlarını göstererek ‘Yıkacağım’ diyor. Bu yıkımlar başlandığı zaman etap etap hepsi yıkılacak. Bize söylenen 138 yapının olduğu. Birçok insanın da devam eden davası var. Yaz ortasında, sezon ortasında yıkım yapacaklar. Kasti yapıldığını düşünüyoruz. Yapıcı değil yıkıcı bir tavır. Köy halkı olarak direniş göstereceğiz.”

Yıkım kararı sosyal medyanın da gündeminde...

Nesin: 'Karar var, tebligat yok'

Gazete Duvar’a konuşan Prof. Dr Ali Nesin, “Bir yıkım kararı mevcut ancak bize Matematik Köyü'nün yıkımına dair herhangi bir tebligat gelmedi” dedi.

Ayrıca Ali Nesin Facebook hesabından da bu bilgileri paylaştı 👇

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınBodrumFacebookİzmirTiyatroolaytatilvergi
Görüş Bildir