Sinan Çetin'in Oğlu Rüzgar Çetin İlk Kez Hâkim Karşısında

22PAYLAŞIM

İstanbul Beşiktaş'ta alkollü olarak karıştığı trafik kazasında bir polisin ölümüne bir polisin de yaralanmasına neden olduğu gerekçesiyle 22.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan yönetmen Sinan Çetin’in oğlu Rüzgar Çetin ilk kez hâkim karşısına çıktı. Çetin, "Çok üzgünüm. Kazadan beri her gün aynı rüyayı görüyorum. Her sabah aynı acıyla uyanıyorum. Rüyamda İsmet Bey, ailesine kavuşuyor. Geçmişi değiştirmem mümkün değil. Tek isteğim ailesinin beni affetmesi. Başka bir şey elimden gelmiyor" dedi. Şehit polisin eşi ise "Sinan Çetin'in oğlu olması bir şey değiştirmeyecek" diyerek şikayetçi olduğunu ve şikayetinden vazgeçmeyeceğini söyledi. Olaya tanık olan bir taksicinin 'makas atarak ilerliyordu' sözleri üzerine Çetin 'makas ne demek bilmiyorum' dedi. Çetin'in bu sözleri hâkimin tepkisini çekti. Mahkeme Rüzgar Çetin'in tutukluluğunun devamına karar verdi.

İstanbul Adalet Sarayı'nda görülen duruşmaya Rüzgar Çetin'in yanı sıra taraf avukatları ile şikayetçi sıfatıyla kazada şehit olan polis memuru İsmet Fatih Alagöz'ün eşi Özlem Alagöz katıldı. 

"Sinan Çetin'in oğlu olması bir şey değiştirmeyecek"

Duruşma öncesinde konuşan Özlem Alagöz, Türk adaletine güvendiklerini söyledi.

Alagöz, "Sinan Çetin'in oğlu olması hiçbir şey değiştirmeyecek. Bu davanın arkasındayız. Şikayetçiyiz. Şikayetimizden vazgeçmeyeceğiz " dedi. 

3 ve 5 yaşlarında iki çocuklarının olduğunu belirten Alagöz; "Ölüm kavramını bilmedikleri için babalarının işe gittiğini biliyorlar. İşten dönmediğini biliyorlar, ne zaman döneceğini soruyorlar" diye konuştu.

Kaza anı kameralara böyle yansımıştı

Kimlik sorgusunda 5 bin lira aylık geliri olduğunu söyleyen Rüzgar Çetin, "Sabıka kaydım yok ama mahkemeye çıktığım olaylar var" dedi. 

Hakkındaki İddianameyi de okuduğunu belirten Çetin ifadesine, "Çok üzgünüm. Kazadan beri her gün aynı rüyayı görüyorum. Her sabah aynı acıyla uyanıyorum. Rüyamda İsmet Bey, ailesine kavuşuyor. Geçmişi değiştirmem mümkün değil. Tek isteğim ailesinin beni affetmesi" diyerek başladı.

"İkinci kadehi bitirmedim"

Olay günü teyzesi ve annesiyle yemek yediğini anlatan Çetin, "Yemek sonrası arkadaşlarımla buluşmak üzere başka bir mekana geçtim. Arkadaşlarıma eşlik etmek için bir kadeh içtim. İkinci kadehi bitirmedim, araç kullanacağım için. Daha sonra çıktım, önce benzin aldım. Sonra Ortaköy’e girdim. Orası üç şeritli bir yoldur. En sağ şeritte seyrediyordum. Normal şehir hızında kullanıyordum. Diğer araçlar da ağır ilerliyorlardı. Orta şeride geçmek istedim. Geçer geçmez bu kaza yaşandı. Aracım kaydı. Kontrolden çıktım. Sol şeritteki polis aracına çarptım. Şehir hızındaydım. Kazadan sonra sol kapı açılmadı. Sağ taraftan indim. Yapabileceğim bir şey yoktu. Polislerin ve ambulansın gelmesini bekledim" diye konuştu.

"İnsan için en acı şey sevdiklerinden ayrı kalmakmış"

Mahkeme başkanının aracın niye kaydığını sorması üzerine Çetin, "Yağmurlu bir gün değildi ama çevre ıslaktı" dedi. Çetin, "Cezaevinde anladım ki bir insan için en acı şey sevdiklerinden ayrı kalmakmış. Bir insanın sevdiklerinden ayır kalmasına sebep olduğum için çok üzgünüm" dedi. 

Çetin, Mahkeme Başkanı’nın "Alkol testine müsaade etmemişsin" şeklindeki sorusuna ise "Doğrudur. hastaneye gitmek istemiştim. O yüzden üflemedim" diye cevap verdi.

"Rapordaki alkol oranı bence yüksek"

Başkanın rapordaki alkol miktarını hatırlatması üzerine ise Çetin, "Bence rapordaki sonuç yüksek. Yasal sınırın üzerine çıktığımı sanmıyorum. Alkolün tesiri altında değildim" dedi. Başkanın, bilirkişi raporuna göre asli kusurlu olduğunu da söylemesi üzerine Rüzgar Çetin, "Ben kaza esnasında hızlı değildim" dedi.

Hâkim: "İstanbul'da yaşıyorsun ama makas atmak ne demek bilmiyorsun?"

Tanıkların dinlendiği sırada konuşan taksici Erdal Oğuz, olay günü Bebek'ten Beşiktaş'a doğru ilerlediğini anlatarak, "Bu sırada yanımdan Porsche marka bir araç geçti. Makas atarak ilerliyordu. Yaklaşık 10 dakika sonra kaza yerinde gördüğüm araç da aynı araçtı" dedi. 

Bu ifade üzerine Mahkeme başkanı Rüzgar Çetin'e, tanığın "Makas atıyordu" sözünü hatırlattı. Çetin ise "Makas ne demek bilmiyorum" cevabını verdi. Mahkeme başkanı da, "İstanbul'da yaşıyorsun, makas ne demek bilmiyorsun" diyerek, "trafikte makas atma" deyiminin tanımını yaptı.

Şehit polisin eşi: Peşini bırakmayacağım

Mahkeme başkanının şehit polisin eşi Özlem Alagöz'e söz vermesi üzerine Alagöz; "Şikayetçiyim. Davanın adaletli ve örnek bir dava olması için takipçisi olacağım. Peşini bırakmayacağım. Önce Türk adaletine, sonra Allah’a sığınıyorum" dedi.

Tutuklulu kalmaya devam edecek

Mahkeme heyeti, Rüzgar Çetin'in kuvvetli suç şüphesini gösteren somut delillerin mevcut oluşu, öngörülen ceza miktarına göre kaçma şüphesi taşıması, adli kontrol hükümlerinin tutuklamadan beklenen faydayı sağlamaya yeterli olmayacağını dikkate alarak, tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Rüzgar Çetin, daha önce yaşadığı olaylarla da gündeme gelen bir isim

Ünlü yönetmen Sinan Çetin'in oğlu olan Rüzgar Çetin daha önce yaşadığı olaylarla da sık sık gündeme gelmişti. Hareketli bir gece hayatı olan Çetin, hatta bir dönem ruhsatsız silah taşımaktan da hakim karşısına çıkmıştı.

Rüzgar Çetin 2013 yılında bir kulüpte, kendi grubundan bir arkadaşıyla ettiği kavgayla da gündeme gelmişti. Çevredekilerin ayırdığı kavga sırasında Rüzgar Çetin’in sağ elinde muşta olduğu gözlerden kaçmamıştı. 

Çetin, 2012 yılında da gece geç saatlerde çalınan müzikten rahatsız olduğu için kendilerini şikayet eden komşularını darp ettiği iddiasıyla gündeme gelmişti.

Ajanslar

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir