Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sigarayı Bıraktığımız Andan İtibaren Zaman İçinde Vücudumuzda Meydana Gelen 9 Değişim

 > -
Abone ol

Sigara paketlerinin üzerindeki uyarılara ya da sigaranın zararlarına karşı bizleri uyaran sayısız kampanyaya rağmen, hala sigara müptelası olmaktan kurtulamıyoruz.

Peki bu pis alışkanlıktan en sonunda kurtuldunuz diyelim. İşte sigarayı bıraktıktan dakikalar, saatler, günler hatta aylar sonra sırasıyla vücudunuzda meydana gelecek değişiklikler:

Kaynak: http://www.theladbible.com/articles/here...

1. 20 dakika sonra

Kan basıncı ve nabız normale döner, ellerinizin ve ayaklarınızın sıcaklığı yükselmeye başlar.

2. 8 saat sonra

Kandaki nikotin ve karbon monoksit seviyesi yarı yarıya düşer. Oksijen seviyesi yükselerek normale döner, daha canlı ve dinamik hissetmenizi sağlar. Uykunuzu daha iyi alırsınız ve vücudunuz daha güçlü hale gelir.

3. 48 saat sonra

Karbon monoksit ve nikotin vücuttan temizlenir. Akciğerler temizlenmeye başlar, sinir uçları yeniden büyür, koku  ve tat alma duyunuz yerine gelir.

4. 3 ay sonra

Akciğer fonksiyonları ve dolaşım önemli ölçüde iyileşir. Yürümek ve egzersiz yapmak kolaylaşır, öksürüğünüz azalır.

5. 1-9 ay

Sinüs tıkanıklığı ve halsizlik yavaş yavaş azalır. Nefes almanız gözle görülür bir şekilde iyileşir. Nefes darlığı sıkıntısı hemen hemen kaybolur.

6. 1 yıl

Koroner kalp hastalığı riski, %50 azalır.

7. 5-15 yıl

Felç geçirme riski sigara kullanmayan biriyle aynı seviyeye gelir.

8. 10 yıl

Sigara kullanımına bağlı olarak gelişen kanser riski, sigara kullanmayan kişilerin kanser olma riskiyle eşit seviyeye gelir. Kanserlerin %60'ı beslenme ve sigarayla ilişkilidir.

9. 15 yıl

Koroner kalp rahatsızlığı, kalp krizi geçirme ve ölüm riski, sigara içmeyenlerle aynı seviyeye düşer.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
meral-gurani

35 yıldır yaklaşık birbuçuk paket içiyorum••10gün önce ayağımın tarak kemiğini kırdım ve diz kanına kadar alçı yapıldı••Sigara asla içmemem gerektiği içersem kaynamayacağı söylendi••bu şekilde nasıl bırakacam diye panik oldum••Aslında 1 hafta oldu 1 tek bile içmedim ••İnan’ın çok zor değil •tabii ki daha çok erken bunu söylemem ama kararlıyım bol şanş herkese••

recep-ozkan5

Maalesef 40 yıldır içiyorum... Bu güne değin bir kere bırakma girişimim oldu. yaklaşık 7 ay ağzıma sürmedim. İşimi kaybedince muhasebeciden bir tane aldım içtim.... aradan yıllar geçti. 5.10.2017 tarihinde tekrar bırakmak için karar verdim...bu sefer başaracağım... hiç bir şey bir nefes hayattan daha kıymetli değilmiş.... Yemeğin tadının olduğunu farkına tekrar vardım.... İçmeyin, içmeyelim... 2 gün 19 saat, 14 dakika olduysa; 2 yıl 19 hafta da olabilir.... günde ortalama 24/25 adet sigara içiyordum.... ama özellikle sabah kalkınca ve öğlen daha çok hissettiriyor... bir baş ağrısı yapıyor....ama kazanacağım... Allah hepimizin yardımcısı olsun...

gencerberat

Gece görevlerimiz oluyor gel de sigara içme

ezgisen

4 gün sonra 1 ay olacak:) yeni bırakan biri olarak ilk 10 gün çok sıkıntılı geçti yanımda içenlere sinir olmaya başladım çünkü ben içemiyorum canım istiyor.. böyle böyle çerez abur cubura verdim kendimi.. aklıma geldikçe yedim bişeyler zaten zayıftım dedim bari azcık kilo alırım bu vesile ile.. geceleri uykular tutmadı gece yarıları uyuduysam bile uyanmaya başladım derin uykular kalmadı.. sabahları dinç kalkmaya başladım alarmı duymayan ben alarmdan önce kalkıp alarmı kapatıryordum... 12 gün saydım sigarayı bırakınca 12 günden sonra saymayı bırakmışım.. şuan bırakmanın başında olsam bile sanki senelerdir sigara içmiyorum okdr uzun zaman olmuş ne canım istiyor ne kokusunu burnumda hissediyorum.. okdr uzak.. şimdi aburcuburuda kestim normal yaşantıma geri döndüm.. sigara paralarını kenarıya koyup alışverişe yatırıyorum :D:D

engn

:)) geçmiş olsun kurtarmıssın

ezgisen

teşekkür ederim :)

nevisahsinamunhasirkadin

Hıh işte böyle, içmeyin şu pis kokulu şeyi. Koyun kenara paranızı,üst baş alın kendinize,ayakkabı alın,kitap alın :)

ufukaydogdu

Keşke ben de bıraksam Ezginin günlüğü

ezgisen

bi hayli zor ama oluyor :) olmaz yapamam demeyin kesinlikle ilk önce kafanızda bitirmeniz gerekir.. iradenize ne kadar hakimsiniz? bunu ölçebilirsiniz.

koala-neco

destan yazmışın mübarek çeneye vurmuş sigarasızlık bence yak bitane bitsin bu ızdırap -.- dsdsd

ezgisen

normalde çok konuşuyorum zaten :D onunla alakası yok artı kendime verdiğim bir söz var bnm yerime sen yak.

koala-neco

yaktım zaten mangalda etin üstüne sigara içmeyen insan yaşamdan zevk almayan insandır net -.-

ezgisen

bir zamanlar bende öyleydim be :)) biliyorum bilmeyen birine anlatmıyorsun :D inan enayilikten başka bişey değilmiş

koala-neco

sadece benden daha farklı şekilde öleceksin belki bir kamyon çarpacak belki de makarnayı mideye gömerken boğazında kalacak ama er geç ölecez o yüzden takılmıyorum bunlara fazla ;)

sago-kafkef

Sigara içecem dünya güzeli... :D

Görüş Bildir