Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sigarayı Bırakmanın En Etkili 12 Yolu

-
Sigarayı Bırakmanın En Etkili 12 Yolu

Ülkemizin de yer aldığı bölge, dünya tütün tüketiminde birinci sırada yer almaktadır. Türkiye, sigara tüketiminde Avrupa'da Yunanistan'dan sonra ikinci, dünyada ise ilk 10 ülke arasındadır ve yaklaşık her iki yetişkinden biri sigara içmektedir. Profesyonel yardım içinde danışmanlık ve ilaç tedavileri yer almaktadır.

Sigara Bırakma Poliklinikleri sigarayı bırakmak isteyenlere destek olmak amacıyla kurulmuş ve uzmanlaşmış yerlerdir. Ülkemizde hekimler tarafından, gerçek sağlık kuruluşlarında kurulmuş sigara bırakma polikliniği sayısı azdır. Buna karşın, bilimsel  tıbbi hizmetin yeterince sunulamadığı ortamda bilimsel kanıta dayalı olmayan tedaviler hızla yaygınlaşmıştır. Bilimsel kanıtlarla gösterilmiş olan yöntemlerden çok daha yüksek başarı oranları vaat eden bu yöntemler ticari olarak sunulmakta ve halkımız kandırılmaktadır.

Kaynak: http://www.sigarabirakmadaogrenmezemini....

1. Kararlı olun!

Alışkanlık ve bağımlılık arasındaki ince çizgiyi anlamaya çalışın.

2. Alışkanlıklarınızı gözden geçirin.

Günde ortalama 1 paket sigara kullanıyorsanız ayda 2 veya 3 gün, yılda ise  toplam 1 ayınızı dudaklarınızla parmaklarınız arasında gidip gelen sigaraya ayırdığınızı görün.

3. Bağımlılığınızın seviyesini bilin.

Bağımlılık düzeyinizi tahmin edebilmek için 6 soruluk ''Fagerström sigara bağımlılık Testi''ne göz atın. Sonuca göre bir yöntem belirleyin.

4. Nikotin Replasman tedavisini deneyebilirsiniz.

NRT'nin amacı sigaranın bırakılmasını izleyen dönemde ortaya çıkan nikotin yoksunluk belirtilerini ortadan kaldırmaktır. Ülkemizde nikotin sakızı, bandı, dilaltı tableti ,nikotin pastili gibi NRT ürünleri bulunmaktadır.

5. Sağlık kuruluşlarına başvurabilirsiniz.

Size verilen ilaçlar 1-2 hafta içerisinde sigarayı bırakmanızı sağlayabilir. Bunun verdiği yüksek özgüvenle ani kararlar almaktan kaçının. Unutmayın  alışkanlıklarınız hala sizinle.

6. Sevdiğiniz şeylerle meşgul olmaya çalışın.

Bu işiniz de olabilir hobileriniz de.

7. Bahane üretmeyin.

Hayatınızda istikrarlı olduğunuz bir dönemi seçin ve bunu itici güç olarak kullanın. Çalkantılı giden iş ve aşk hayatınız varsa bu süreçte sigarayı bırakmak daha zor olabilir.

8. Çay ve kahve tüketimine dikkat edin.

Çay, kahve tüketimini azaltmanız size fayda sağlayacaktır.

9. Yediklerinize dikkat edin.

Meyve sebze ağırlıklı beslenmeye çalışın.  Zaten genel sağlığımız için önerilen budur.

10. Glukoz ve fruktozdan (şeker) uzak durmaya çalışın.

Beynin haz merkezini tetiklediği için canınız daha sık sigara içmek isteyebilr.

11. Bol bol su için.

En basit detoks yöntemidir.

12. İnsan sadece et ve kemikten oluşmaz.

Maneviyatınızı güçlendirin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
teshilcom

şuraya bir göz atın isterseniz.

goofy

hiç başlamayın

f-merve-atakan

madde 13. sigara içmeyen bir insanla evlenin.

Başlıklar

Yunanistanaşkçayetmeyveşeker
Görüş Bildir