Sigara İçmeyen Çalışanlarına Fazladan 6 Gün Tatil Hakkı Tanıyan Japon Şirket!

8PAYLAŞIM

Japonya'da bir şirket sigara içmeyen çalışanlarına fazla tatil yaptırma kararı aldı. Sizler için bu haberi CNBC'den derledik. Devamı için buyurun içeriğimize...

Kaynak: https://www.cnbc.com/amp/2017/11/02/this...

Şirket çalışanlarından bir tanesi, sigara içenlerin, içmeyenlerden daha fazla mola verdiklerini fark etti.

Japonya'da sigara kullanımı çok fazla olduğu için bu konuda bir şey yapmaya karar verenlerden bir tanesi de Piala Inc. adında bir pazarlama şirketi. Sigara kullanmayan bir çalışan, sigara için verilen araların verimliliklerini düşürdüğü hakkında bir şikayette bulundu. Bunun üzerine şirket, sigara içmeyen çalışanlarına yıllık izinlerinin dışında 6 gün fazladan tatil hakkı tanıdı. Amacı ise sigara içenlerin verdikleri molaları bu şekilde telafi etmek. 

Piala Inc.'in sözcüsü olan Hirokata Matsushima bu konuda; "Sigara kullanmayan çalışanlarımızdan biri geçen sene, sigara için verilen molaların bazı problemlere yol açtığına dair bir mesaj yazmış öneri kutusuna." diyor. 

Bu şikayeti duyduktan sonra şirketin CEO'su olan Takao Asuka, sigara kullanmayanların bu zamanı telafi etmesini istemiş ve bu karar alınmış.

Şirket politikasında böyle bir değişikliğe gitmelerinin nedeni ise çalışanları sigarayı bırakmaları konusunda cesaretlendirmek.

Asuka bu konuda; "Umarım, bu değişiklik çalışanlarımızı sigara kullanımını bırakmaları için cesaretlendirir. Onlara baskı yapıp zorlamak yerine böyle bir yol seçtik." diyor. 

Japon yetişkinlerin sigara kullanım oranı Amerikanlardan çok daha fazla. Bu sene ilk defa, sigara kullanım oranında %20'lik bir düşüş saptandı. 

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, Japon erkeklerin sigara kullanma oranı kadınlara göre üç kat daha fazla ve ülkede her yıl neredeyse 130,000 kişi sigara kullanımına bağlı sebeplerden ölüyor, buna ek olarak 15,000 kişi de pasif içicilik nedeni ile yaşamını yitiriyor.

Amerika'daki sigara kullanım oranında yaşanan düşüş, Japonya için de bir örnek oldu.

Amerika bu düşüşü, vatandaşlarını zorlamadan sağlıklı girişimler, belirli alanlarda sigara kullanımını yasakları ve televizyonlardaki sigara karşıtı reklamlar ile elde etti. 

Geçen sene, Tokyo valisi Yuriko Koike bu konu hakkında belirli planlar yaptıklarını, özellikle halka açık alanlarda sigara kullanımını 2020'deki Yaz Olimpiyatları'na kadar yasaklayacaklarını dile getirdi. 

Japonya'daki tütün kullanımını kontrol altına almanın zor olacağını düşünseler bile bu konuda plan yaptıklarını açıkça söyledi. 

Japonya'daki şirketin yaptığı bu değişiklik sayesinde şimdiden sigara kullanan 42 çalışandan 4 tanesi sigarayı bıraktı.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir