Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sigara İçenlerin Kurduğu 15 Klişe Cümle

4.4bPAYLAŞIM

Etrafında sigara tiryakisi olanların duymaktan bıktığı, sigara içenlerinse söylemekten bıkmadığı klişe cümleleri sizler için derledik. Okurken "Valla daha demin aklımdan bu geçiyordu" diyeceğiniz 15 klişe cümle

1. Ben bağımlı değilim, istesem bırakırım

Etrafınızda sigara içen biri varsa bu cümleyi en az bir kere duymuş olmalısınız. Peki neden bırakmıyorsun diye sormayın, demek ki istemiyor.

2. Dudak tiryakisiyim, içime çekmiyorum

Ciğerleri korumanın değişik bir yöntemi, sigarayı içe çekmemek olsa gerek. Bu iyimser arkadaşlara birinin kendilerini kandırdıklarını söylemesi lazım.

3. Paket bitsin bırakıyorum

Yeni pakete başlayana kadar bırakmış sayılırlar değil mi?

4. Pazartesi bırakıyorum

Sigarayı bırakmak da diyet gibi pazartesi başlanılıp salı bitirilen bir ritüel. Herkese temiz pazartesiler.

5. Şeker daha zararlı abi

Özellikle Canan Karatay'ın "Ekmek şekerdir, şeker en tatlı zehirdir." aforizmasından sonra sigara tiryakileri kendilerini kandırmanın yeni ve popüler bir yolunu buldular diyebiliriz.

6. İçkinin yanında içiyorum ben

Yalnızca içkiyle beraber tükettiğini söyleyen bu "sosyal içiciler"i belki de rahat bırakmak lazım.

7. Yemekten sonra bir tane yakmadan duramam

Evet, bu tiryakilerden en sık duyduğumuz cümle olsa gerek. Yemek yedikten sonra iyi bir hazmettirici niyetine bir tane yakmayan tiryaki gördünüz mü?

8. Ben tütün içiyorum, o kadar zararlı değil ki

Özellikle son yıllarda yeni trend: sarma tütün. Değişik tütün kapları ve artistik sarma ritüelleriyle tütün içmek sigaraya göre daha estetik görünüyor, bu kesin.

9. Aaa çay içiyorum, bir tane yakmasam olmaz

"Elinde çay, sigara/ Gözlerinde İstanbul/ Keyifli hatunsun birtanem"

Şarkılara esin kaynağı olan müthiş bir ikili çay ve sigara. Yalnız bedeli büyük bir aşk olsa gerek.

11. Benim dedem sigarayı ağzına sürmezdi, akciğer kanserinden öldü

Şüphesiz akciğer kanserinin tek nedeni sigara değil; ama bu sigaranın yol açtığı zararları görmezden gelmemiz için iyi bir bahane de değil.

11. İçen öldü de içmeyen ölmedi mi?

Hayata epikürist yaklaşan bu arkadaşlara "Haklısın abi"den başka ne denir ki?

12. Normalde çok içmiyorum, bu ara psikolojim bozuk

Tiryakilerin içmek için hep bir bahanesi vardır: Sevgilimden ayrıldım, annemle kavga ettim, bugün hava yağmurlu... Ama keyifliyken de keyif sigarası yakmıyor musunuz acaba?

13. Oh, ciğerlerim bayram etsin!

Etrafındakilerin sigarayı bırakması için durmadan söylenmesiye başa çıkmak için üste çıkmaya çalışan tiryaki repliği: Ooh ciğerlerim bayram etsin. Siz ne derseniz değin, ben keyfime bakarım diyor.f

14. Ben ince içiyorum, daha hafif

Gerçekten daha hafif ya da daha az zararlı mı bilinmez, ama slim sigaranın en azından daha elegans göründüğü bir gerçek.

15. Bir sigaram var ona da karışmayın

"İçkim yok, kumarım yok, bir sigaram var, ona da karışmayın kardeşim!" diyen tiryakilere diğer zararlı alışkanlıklarını saymaya başladığınızda biraz kızarıp bozardıklarını görmek eğlenceli olabiliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
antalyaelektroniksigara

elektronik sigara tamamen zararsız değil ancak gerçek sigaralarla karşılaştırıldığında, çok daha az zararlı oldukları kanıtlandı. Sorun insanların elektronik sigaraları en az gerçek sigaralar kadar zararlı görmesi. Bu durum milyonlarca kişinin elektronik sigaraya geçerek sigarayı bırakmasına engel oluyor olabilir.

leyli

Başlık yanlış olmuş, biz bu cümleleri durduk yere söylemiyoruz. Bunlar sigaranın zararlı olduğunu dünyada sadece kendisinin bildiğini zanneden sigara içmeyenlerin klişe cümlelerine verdiğimiz cevaplardır.

mistral

Hiç bir şeyin müptelası olmamak, hiç bir şeyi her şeyden öne koymamak lazım bu hayatta, için arkadaşım nefes alamayıncaya kadar için, maaşının yüzde yirmisini verip aldığınız borcu ödemeyerek değil, gittiğiniz yerde balkon soğuk ya mutfakta içsem ne olur diye ısrar ederek değil kimseye zarar vermeden, kimseye muhtaç olmadan ağzınızla için yeter

sbl-kskc

Hoş bir bey ''sigara kullanmıyorum'' demişti. tam ''kalk evleniyoz'' demeyi planlıyodum ki sevgilisi olduğunu öğrendim ),:

furkan-dulge

Deneme zahmetinde bile bulunmadığım için mutluyum :)

Görüş Bildir