Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sıcak Su Sevenler Burada mı? Cildinize ve Saçlarınıza Bu Kötülüğü Yapmamanız İçin 8 Neden

Anasayfa > Keşfet

Sıcak duş, hayattaki en güzel şeylerden biri. Özellikle üşüdüğünüz bir günün sonunda ya da zorlayıcı bir egzersizin ardından sıcak su çok iyi hissettirir. Öte yandan cilt sağlığınız için bu rahatlatıcı sıcak duşlar faydadan çok zarar veriyor olabilir. Sıcak su altında ne kadar uzun zaman geçirirseniz cilt sağlığınıza ve saçınıza etkisi o kadar olumsuz oluyor.

1. Sıcak suyla alınan duşlar egzamaya sebep olabilir

1. Sıcak suyla alınan duşlar egzamaya sebep olabilir

Özellikle çok uzun süreli ve sıcak duşlar egzamaya yol açabiliyor. Öte yandan çok sıcak su sadece atopik dermatit olarak da bilinen egzamaya değil; psoriasis, akne, rosacea gibi semptomlara da neden olabiliyor. Tüm bu durumların ortak özelliği cildin koruyucu bariyerinin bozulması.

2. Ciltteki sağlıklı yağları azaltıyor

2. Ciltteki sağlıklı yağları azaltıyor

Genel olarak koruyucu bariyerin bozulması ve cildin en üst tabakasındaki sağlıklı yağların azalması sebebiyle cilt kuruyor. Uzun süre ve düzenli olarak sıcak suya maruz kalındığında kuru cilt daha da ciddi bir soruna dönüşebilir. Bu durumda ciltten tahriş edici maddeleri ve bakterileri uzak tutan yağ bariyeri tamamen ortadan kalkar. Bu da kaşıntı, kızarıklık ve başka problemlere yol açar.

3. Sağlıklı cilde de zarar verebilir

3. Sağlıklı cilde de zarar verebilir

Kuru bir cildiniz olmasa bile sıcak su cildinizdeki yağları azaltarak uzun vadede sorunlara neden olabilir. Burada önemli olan dengeyi sağlamak. Yani suyun çok sıcak olmamasına ve çok uzun süre sıcak su altında kalmamaya dikkat etmek yeterli.

4. Kış aylarına dikkat!

4. Kış aylarına dikkat!

Özellikle havanın daha soğuk ve kuru olduğu, evlerdeki kaloriferlerin de havayı kuruttuğu, bu nedenle cildin daha hassas hale geldiği kış aylarında sıcak su konusunda daha dikkatli olmak gerekiyor.

5. Cildi değil ama kasları rahatlatıyor

5. Cildi değil ama kasları rahatlatıyor

Kaslarınızı gevşetme ve rahatlama açısından sıcak duş olumlu etki yapabilir ancak ne yazık ki cilt sağlığı için aynı olumlu etkiden söz edemiyoruz.

6. Saç için de iyi değil

6. Saç için de iyi değil

Sıcak su ciltte olduğu gibi saçınızda da sağlıklı yağların akıp gitmesine neden oluyor. Bu da kuru bir kafa derisi ve saç problemleri demek.

7. En ideali ılık duş

7. En ideali ılık duş

Eğer önceliğiniz cildinizi sağlıklı ve nemli tutmaksa ılık su en ideali. İçeriğinde cildi kurutan sabunların olmadığı cilt temizleme ürünlerini tercih ederek de cildinizi koruyabilirsiniz.

8. Beş dakikayı geçmeyin

8. Beş dakikayı geçmeyin

Eğer sıcak duş sizin için kaçınılmazsa, uzmanlar beş dakikayı geçmemenizi tavsiye ediyor. Banyodaki ayna çok buharlandıysa bu durum suyun fazla sıcak olduğunu gösterir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
3
3
2
2
1
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?