Shameless'tan Nasıl Uyarlanacağı Merak Edilen Bizim Hikaye'nin İlk Bölümünden Akılda Kalanlar

-
Abone ol

Shameless dizisinin bir Türk uyarlamasının yapılacağı senelerdir konuşuluyordu. İlk günden beri Türk halkı bunun olamayacağını anlatsa da; yapımcılar direndi, vazgeçmedi. Sonunda "Bizim Hikaye" ismi ile ilk bölümü yayınlandı. Gerçeği ile ne kadar uyuşuyor, uyuşmuyor size bırakarak ilk bölümü inceliyoruz.

İlk olarak İngiltere'de yayınlanan dizinin Amerikan uyarlaması da en az onun kadar seviliyor.

Dizide yoksul ve varoş bir semtte yaşayan bir ailenin hayatta kalma mücadelesi esprili bir dilde anlatıyor. Gallagher ailesi, alkolik babalarından çektiği kadar her biri diğerinden enteresan kardeşlerden de birçok arıza veriyor.

Uzun zamandır nasıl bir uyarlama yapılacağını merak ettiğimiz dizinin orijinalinde; çok fazla seks, alkol, uyuşturucu ve çıplaklık var.

RTÜK ve izleyicilerden gelebilecek tepkiler düşünüldüğünde, orijinaline hiç de sadık kalınamayacağına emindik zaten.

Filiz Elibol, görkemli kahramanlık destanlarının yeni karakteri. Ailesi için kendini parampirçik eden bir kızcağız.

Annesi kaçmış, babası alkolik ve liseye giden bir kızken 5 kardeşe bakmak zorunda buluyor kendini. Kardeşleri okula gitsin, çalışıp kardeşlerine bakabilecek kadar rızık eve girsin, rızkına koşarken babasına sövsün, kendinden çok kardeşlerini düşünsün... İstanbul'un yoksul bir semtinde hayata tutunmaya çalışıyor. Beklentiniz cinsellikse, bu olmayacak belli. Hazal Kaya oraya kadar her şeyi çok iyi kotarmış.

"11 yaşına geldin artık sen de çalışabilirsin". Elektrik faturası için bile hepsi ceplerini dökmek zorunda kalıyor.

Kardeşleri de yokuş aşağı vurdurmaya çalışıyor hayatlarını. Abi Rahmet, ders verip başkalarının yerine sınavlara girerek para kazanıyor. Onun küçüğü Hikmet, markette çalışıyor, küçük kız kendince katkıda bulunuyor ve 11 yaşındaki Fikret de çalışma yaşının geldiğini öğreniyor. Bir de kıvırcık bir şey var, o daha bebek.

Nerede bizim düzgün kaslı Kevin ve porno yıldızı karısı Veronica, nerede bel fıtıkçısı Tülay'la kahvehaneci Tayfun.

İşte komşular. Tabii Veronica'nın öz annesini kocası Kevin'la yatırma gibi bir durum olmayacaktı ama birahane bile olurdu be... Tayfun bir kahvehane işletiyor, Tülay da malzeme çalıp sattığı için kovulduğu hemşirelik okulundan sonra böyle ek işler yapıyor.

"Halimiz itten beter, keyfimiz paşada yok" Fikri.

Çocukların belası. Karısı terk edip gittikten sonra çocuklarıyla kalmış. Başlarında kalmış değil de, başlarına kalmış daha çok. İşsiz, Almanya'dan malulen emekli, ezkaza çalışırsa da içkiye yatırıyor. Badanacı diye kendini yutturmayı bile başaracak kadar çakal da. Reha Özcan süper oynamış. 

Tayfun: Abi borçlarını öde önce.

Fikri: Senin hatun her gün bizim evde çay içiyor, ben ondan alıyor muyum parasını?

Olay çıkarmak bir sanatsa, bu çocuk yaramazlığın Michalengo'su.

Okuldan gün aşırı uyarı, müdürden bir dünya papara... Okulu, kendini yakmaya çalışan çok değişik bir çocuk. Ama onda da diğer kardeşler gibi ablaya sonsuz bir saygı ve sevgi var, onu durduracak tek insan yine ablası.

En miniği İsmet de babasına göre geleceğin Kıvanç Tatlıtuğ'u. Kimse kıyamıyor, tam bir beybiboy.

Ablası nereye, o oraya. Şimdi bu kız nasıl aşk yaşasın 5 çocukla allasen...

Temizlik hastası, fobiler mozaiği Sheila, olmuş bize Şeyma. Bu kulaklar daha ne duyacak.

Hadi Hikmet, Fikret, İsmet'i anlarız Gülen Gözler göndermesinden de, Şeyma artık biraz şey olmuş... Orijinalindeki gibi evden çıkamıyor, temizlik hastası ve kızı Müjgan'ı (Karen) babasından korumaya çalışıyor. Rahmet, kızına ders vermeye gelince steril hayatı kabus oluyor. Tabii ileride seks oyuncaklarını da görür müyüz? Sanmıyoruz.

Masanın altından Karen gibi ahlaka mugayir şeyler yapılmasa da, bir öpücük alındı yanaktan.

Rahmet ve Müjgan ders çalışırken babası geldi. Baba masanın altında Rahmet'i yakalayınca da epey olay oldu. Karısını yıllarca eve kapadığı için psikolojisini bozmuş, hem onu hem kızını dövmüş, boşandıktan sonra dahi eve gelecek diye herkesi korkutan lanet bir adam. Kiralık Aşk'ta minnoş şoför Şükrü Abi'yi canlandıran İsmail Karagöz var bu rolde de.

Orjinalinde Ian Gallagher eşcinsel. Uyarlamada ise bu konuda taviz vermeyi tercih etmişler.

Bu bir uyarlama, evet. Tepki gelirdi, evet. Yine de kültürümüze uymaz diyerek bunu yapıyorlarsa, ablası yaşında evli bir kadına aşık ettirmemeyi de tercih etmeleri gerekirdi. Hikmet, çalıştığı yerin sahibi Esra'ya aşık, abisi de bunu öğrenince kafayı yiyor.

Leblebi gibi oğlan toplamaya gece kulüplerine giden Fiona ve V gitti, kına gecesi geldi...

Tülay, Filiz'in iade edebilmek için etiketini koparmadığı elbisenin etiketini koparıyor. Ama korkmayın, etiket tabancası var. Bileklerini jülyen doğramalık bir hayat yaşadıklarının kanıtı.

Kalk çabuk gülü gülene, sevgiyi bilene, aşkını arabayla sana girene ver.

Barış, ki kendisi orjinalde Steve / Jimmy olur, gözüküyor sonunda. Arabayla giderken kınaya doğru yol alan iki arkadaşa çarpacak gibi oluyor. Tam atar ve gider saldırısına uğrarken kapkaça uğrayan Filiz'in çantasını gidip getiriyor. Kaslı kahramımız Filiz'den hoşlansa da, Filiz bunu sekslenti olarak yorumluyor. Canlandıran Burak Deniz.

Tabii Barış'ın bilmediği bir şey var, o da Filiz'in 50 kiloysa 40'ının dert yüklü olduğu. Sarhoş babayla tanışalım.

Polis memuru da Filiz'den hoşlanıyor tabii. Orjinalindeki gibi kıskançlıklar yaptığını, Barış'ın kim olduğunu çözmeye çalışacağını göreceğiz tabii.

"Senin yaşın ne başın ne benimle mücadele edeceksin! Sahi sen kaç yaşındaydın?"

Adamın alnında "yatırım tavsiyesi değildir" yazmalı gerçekten de. Çocuklarının yaşını, okulunu, hiçbir şeyini bilmeyen bir adam. İkinci oğluna (Nejat Uygur) karşı çok tavırlı, çünkü kaçıp giden karısına benzetiyor. Ama maalesef adama karşı biraz sempati duyabilirsiniz, çünkü Reha Özcan çok tatlı canlandırmış.

Dizinin yıldızı kesinlikle Fikri. Frank Gallagher kadar olmasa da, onun şeref yoksunluğu Türkiye şubesi.

Çocuklar bir yandan nefret etmek istiyor ama dayanamıyorlar da. "Ananız gibi bırakıp gitseydim, şimdi kıymete binecektim değil mi?" dediğinde söyleyecekleri bir şey kalmıyor. Çok enteresan bir adam, tam bir ikilem şelalesi.

En çok da Filiz katlanıyor onun hayırsız bir baba olmasının sonuçlarına.

Sarhoş babasının elini alıp kendi yüzünü okşayarak söyledikleri çok acıydı; "Sağol kızım, sağol Filiz. Sen olmasan ne yapardık? Okula bile gitmedin bizim için, sen çok fedakarlık yaptın...". Duymak istediği bu cümleleri hiçbir zaman duyamamış.

İşte Emmy Rossum'a taşikardi geçirten çamaşır makinesi. Makine evi ele geçirmeden Barış yeni bir tane alıyor.

Makinenin birçok görevi var;

1- Yoksulluklarını sembolize etmek,

2- Babayı gürültüyle uyandırmak,

3- Yenisine ihtiyacınız var deyip birilerini harekete geçirmek,

4- Barış yenisini alınca olay çıkmasına sebep olmak,

5- Geri dönmek,

6- Çelenk - kapanış.

"Çamaşır makinesi bir evin mahremidir. Benim donlarımın yıkandığı makineyi sen alamazsın."

Yetmiyor, bir de Barış'la kavgaya girip Filiz'i utandırıyor. Adamın gurur yapacağı tuttu.

Filiz dayanamayıp bu ilişkinin olmayacağını söyleyerek makineyi Barış'a iade ediyor.

Barış, pahalı arabasından korkmasın ve zengin olduğu için Filiz uzak durmasın diye valeymiş gibi davranıyor. Yine de kotaramıyor, Filiz ailesi varken hayatına birini sokmak istemeyerek onu uzaklaştırıyor.

Makine de ortada kalıyor. Tabii onu kim okutur anında? Uçan fırça Fikri. Adamın özeti resmen.

Ratinglerde de gayet başarılı giden dizinin ilk bölümünü sevenler de oldu, nefret edenlerde.

Bir uyarlamaya göre hiç fena değil, yapabileceklerinin en iyisini yapmışlar belki de.

Sosyal medyada da mizahtan mahrum kalmamış bir bölüm oldu. Bakalım diğer bölümlerde görüşünüzü değiştirebilecek mi?

Shameless Uyarlaması Bizim Hikaye'nin İlk Bölümüyle Birlikte Mizahını Eksik Etmemiş 15 Kişi - onedio.com
Shameless Uyarlaması Bizim Hikaye'nin İlk Bölümüyle Birlikte Mizahını Eksik Etmemiş 15 Kişi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ilhamperisinintozu

En güzeli hiç dizi izlememek. Yerli/Yabancı hiç izlemiyorum, mutluyum huzurluyum.

Gizli Kullanıcı

shameless uyarlaması demese burda sayfalar dolusu bu shameless çakması diye dizilecektiniz, birebir aynısı olsa herşey aynı mı gidiyo bi zahmet bişeler yazsaydınız diyecektiniz(onlar burada takılmaz ama esas tv kitlesi olarak aileler terbiyesiz diyeceklerdi), değişiklikler yapmışlar şimdi de bozmuş diyorsunuz. ülkemizde akşam dizi saati kuşağında oturup televizyon izleyen kitle belli, o saatte siz izleseniz bile kumandanın babanızda ve televizyonun başında annenizin de olduğu belli, genç çiftseniz oturup eşinizle öyle bir dizi izlemek istemeyeceğiniz muhtemel, tek başına evde kalan ya da öğrenci evi tarzı ortam kuran kişilerin de oturup televizyon izleme alışkanlığı olmadığı belli. e bu adamlar bu diziyi çekerken bu kadar oyuncuya para verip bi iş yaparken birşey kazanma amacı var. çok istisnai bi azınlık seyredecek reytingler yerlerde vuracak, "bi shameless etmez" demeyen bi ufak ekip de internetten takip edecek diye bu adamlar neden diziyi çeksin bu kanal bunu neden yayınlasın?

Gizli Kullanıcı

ya eleştri kültürünüz ya da beyniniz olmadan eleştri yaptığınız için öncesini sonrasını nedenini sebebini hiç değerlendirmeden boş boş konuşuyosunuz, suçluyorsunuz ekibi. "Birbirine herhangi bir bakımdan uyar duruma getirmek, intibak ettirmek." diyor TDK uyarlama fiili için; e uyarlanacağı kitleyi yukarıda açıkladım, Türk çekirdek aileleri. E shameless dizisinin Türk ailesine en uyabileceği hallerinden birisi olmuş. Beğenmemiş olabilirsiniz ama mantıklı sebepler belirtin bomboş kin kusmayın.

hastalik-hastasi

yapacaklarının en iyisini yapmışlar bide diyor ya

merve-cetin55

valla diziye karşı gelen kötü yorumları hiçç anlamış değilim. dizi mühteşemdi. 2.bölümünü dört gözle bekliyorum. inşallah reytingler bol olur😀

denizzozturkk

Arkadaş neden anlamıyorsunuz. Düşünmek istemeyen, müslümanlık adı altında her şeye karşı çıkan bir millet olarak gelişmeyi haketmiyoruz. Bizim neyimize düşünce özgürlüğü, neyimize böyle filimler?! Kadın şort giyer tekme atarız, kapanır köle deriz. Biri kendi fikrini söyler hemen linç ederiz. Eşcinsel birini görünce küfür edip ahlaksız damgası yapıştırırız ama homofobik olduğumuz söylenince, biri bize karşı çıkınca düşünce, fikir özgürlüğü diye ortalığı bir birine katarız. Bizim işimiz sabahtan akşama kadar televizyon karşısında evlilik programı/aşk dizileri izleyip insanları eleştirmek. Erkeklik, adamlık adı altında kadınları döver, öldürür, cinsel obje olarak görürüz. Karşı çıkan olunca aniden "müslüman" oluruz. Başka bir işe de yaramaz, yukarı çıkanları aşağıya çekeriz. Biz buyuz. Boşuna kendinizi yormayın. İnsanlarımız beynini kullanmayı reddetiği sürece bu ülkeden hiçbir şey olmaz...

mazot

Tam olarak ne demek istediğini anlamadım diziyi başarılı mu buluyorsun yoksa başarısız mı cidden anlamadım. Shameless'ı seven kitlenin isyanı şudur "bu dizi uyarlayacaklarına -ki cidden bize çok aykırı bir senaryo ben bazı bölümlerin de yüzümü kapatıyorum- üvey babayı tekrardan yayına koysalardı" demeleridir. Sıradan bir "acıtasyon" dizisinden farkı yok.

mazot

Turist Ömer kendine gel ne diyorsun .D:

Görüş Bildir