Seyahat Etmeye Mecbur Olanlar Özellikle Toplu Taşımada Kendini Ölümcül Koronavirüsten Nasıl Koruyabilir?

234PAYLAŞIM

Son haberlere göre virüs artık kapı komşularımıza ulaşmış durumda. Aralık 2019'da bu yana 75.000 vaka rapor edildi ve virüsün ne zaman duracağını bile bilmiyoruz. Peki COVID-19 virüsünden nasıl korunabiliriz?

Kaynak: https://www.healthline.com/health-news/h...

Ay başında Japonya'da karantinaya alınan Diamond Princess gemisinde 10 yolcuda virüs tespit edildikten sonra panik giderek arttı.

Daha sonrasında ise 3700 yolcu ve mürettebattan 600'ünde virüse rastlandı. Bazı yolcular uçakla yakınlardaki ülkelere sevk edildi. Bazıları ise tedavi için bekletildi.

Ülkemizde ilk risk Tahran'dan gelen uçakla yaşandı! Detayları bu haberimizde görebilirsiniz.

Ankara'da Koronavirüs Alarmı: Tahran'dan Gelen Uçaktaki 132 Yolcu Karantinaya Alınacak - onedio.com
Ankara'da Koronavirüs Alarmı: Tahran'dan Gelen Uçaktaki 132 Yolcu Karantinaya Alınacak - onedio.com

Peki mecburi seyahat durumlarında virüs bulaşma riskinden nasıl korunmak gerekiyor?

Bireysel olarak seyahat edenler ayrıca, sağlam bir el hijyeni rutini uygulayarak, hasta olan insanlarla teması en aza indirerek ve enfeksiyon riskini yönetmeye yardımcı olmak için başka adımlar atarak COVID-19 ve benzeri virüslerin bulaşmasını önleyebilirler.

Öncelikle risk oranınızı bilmeniz gerekiyor.

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. William Schaffner'a göre, virüsü Çin'den başka bir yerde kapmanın olasılığı henüz oldukça düşük. Fakat yine de seyahat sırasında alınması gereken önlemler var. 

Öncelikle tüm Asya seyahatlerinizi ertelemeniz gerekiyor.

Virüs riski taşıyan insanlarla aynı uçak, gemi ya da toplu taşımada bulunmamaya çalışmak şart.

Purdue Üniversitesi'nden hava kalitesi uzmanına göre, gemi, feribot veya arabalı vapur gibi deniz taşıtlarının havalandırma sistemleri oldukça kötü. Enerji kullanımı bakımdan kirli ve temiz hava sürekli birbirine karışabiliyor. 

“Yolcu gemilerinin klima sistemlerinin enerji tasarrufu için dış havayı iç hava ile karıştırması standart bir uygulamadır. Sorun şu ki, bu sistemler 5.000 nanometreden daha küçük partikülleri filtreleyemiyor. ”

“Eğer koronavirüs de SARS ile hemen hemen aynı boyuttaysa yani 120 nanometre çapında ise, klima sistemi virüsü her kabine taşıyacaktır”

Öte yandan uçakların hava filtreleme sistemi çok daha etkilidir. Ancak öksüren ya da hapşıran birinin yanında oturuyorsanız hava ile taşınan virüsleri kapabilirsiniz.

Başka bir yolcudan solunum yolu enfeksiyonu kapmaktan endişe ediyorsanız, yüz maskesi takmak riski azaltmaya yardımcı olabilir.

"Yüz maskeleri aslında takan kişinin solunum yolu enfeksiyonlarını yaymasını engellemeye yardımcı olur. Fakat hasta kişi maske takmıyorsa, sağlıklı olanlar takarak kendilerini koruyabilirler."

El hijyenine dikkat etmek, seyahat ederken solunum yolu enfeksiyonu veya diğer bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Healthline'a konuşan Dr. Morledge şöyle anlatıyor;

"Elleri sık sık yıkamak en önemli enfeksiyon kontrol önlemidir. Ağzınıza, gözlerinize ve burnunuza yıkanmamış veya eldivenli ellerle dokunmaktan kaçının. Özellikle seyahat eden kişiler, hasta olan herhangi birine yardım ettikten veya dokunduktan sonra en az 20 saniye ellerini su ve sabunla yıkamalıdır. Vücut sıvıları ile veya mikroplarla kontamine olmuş yüzeylere dokunduktan sonra da ellerinizi yıkamak çok önemli. Sabun ve su yoksa, yüzde 60 ile 95 alkol içeriğine sahip bir el dezenfektanı kullanmanızı önerir."

Özellikle toplu taşımada hijyen çok önemli. Başkentte önlemler sürüyor!

Ankara'da Koronavirüs Önlemi: Toplu Ulaşım İstasyonlarında Dezenfeksiyon Çalışması Yapıldı - onedio.com
Ankara'da Koronavirüs Önlemi: Toplu Ulaşım İstasyonlarında Dezenfeksiyon Çalışması Yapıldı - onedio.com

İster seyahat ediyor olun ister evinizden çıkmıyor olun, sağlık bakanlığınca önerilen aşıları mutlaka yaptırın.

Grip aşısı COVID-19'a karşı koruma sağlamaz, ancak çok daha yaygın olan grip virüsüne yakalanma şansınızı azaltacaktır.

Eğer herhangi bir hastalıktan şüphe ediyorsanız mutlaka doktorunuza bildirin ve gerekli işlemleri yapın.

Özellikle seyahat ederken bir solunum yolu hastalığı veya başka bir hastalık belirtileri geliştirirseniz, mümkünse diğer seyahat eden kişilerden uzak durmanız önemlidir. Yolcu gemisi ile seyahat ediyorsanız, mürettebata sağlık durumunuzu bildirmelisiniz..

Bir seyahatten eve döndükten sonra solunum yolu enfeksiyonu belirtileri veya semptomları görürseniz, doktorunuzu arayın.

Umarız bu virüs herhangi ciddi bir boyuta gelmeden ülkemize hiç giriş yapmaz ve diğer ülkelerde de bir an önce kontrol altına alınır.

Sağlıklı günler dileriz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
coldhearted

Balık istifi toplu taşımalarda bu virüsü kapmamak? Birader insanlar neredeyse birbirlerinin derisine nüfuz edecek mesafede yolculuk yapıyor, kapmama gibi bir lüksün yok.

sevde-ardic1

gözden de bulaştığı için bir tip gözlük takıyolardı ama ne gözlüğü bilemiyorum. sırf maske kurtarmıyor yani..

gzm-ynklr

Teşekkürler.

rivaille

Virüslü biri sizinle aynı otobüse binmişse anında kaparsınız. El yıkamayla falan bu virüsten kaçamazsınız

ezsl.ll

3M maske takcan

Görüş Bildir