Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ses Duvarını Aşan Efsane Pilot: Chuck Yeager

-

Chuck Yeager, ses duvarını kıran ilk pilot olarak bilinir. Havacılık tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Chuck Yeager'in hayatına gelin birlikte göz atalım.

Chuck Yeager, Batı Virginia'daki küçük bir tarım kenti olan Myra'da doğdu.

1941'in ilkbaharında Hamlin Lisesi'nden mezun olunca üniversiteye gitmeyi hiç düşünmemişti. Bunun yerine, 1941 Eylül'ünde ABD Ordusu Hava Kuvvetleri'nde iki yıllık bir süre için askere alındı ve George Air'e gönderildi (Sonraki 34 yılını orduda geçirdi).

İşe pilot olmayı hiç düşünmeyerek uçak tamircisi olarak başladı.

Daha sonra uçuştaki yeteneğini keşfeden Yeager, kısa bir süre sonra, 1943 Mart'ında aldığı uçuş görevlisi eğitimini tamamladı ve çok başarılı bir pilot oldu.

1. Dünya Savaşı yıllarında Yeager, 357. Savaşçı Grubu'na atandı ve ülkenin çeşitli yerlerinde altı ay eğitim verdi.

Oroville, California yakınlarında çalışırken, Glennis Dickhouse adlı 18 yaşındaki bir sekreterle tanıştı. Çoğu savaş zamanı aşıkları gibi, Yeager savaşa gönderilmeden hemen önce birbirlerine aşık oldular. Sonrasında ise 1943 Kasım'ında İngiltere'ye gönderildi.

5 Mart 1944'te, Berlin'de savaştıktan bir gün sonra, Fransa'ya gönderildi. Sonraki iki ay boyunca, Yeager Fransız direniş savaşçılarına yardım etti ve bu da onun ve diğer pilotların İspanya'ya kaçmasına yardım etti.

Zamanın ordu kuralları gereğince, görev yerinden uzaklaşan pilot bir daha oraya dönemezdi. Bundan dolayı Yeager, kariyerinin sona ermesi riski ile karşı karşıyaydı.

Ancak verdiği mücadeleler ve diğer pilotlara ettiği yardımlar göz önünde bulundurularak ordu tarafından tekrar geri dönmesine izin verildi.

Daha sonra savaştaki görevi biten Yeager, ABD'ye bir kaptan olarak döndü ve sevgilisi Glennis ile evlendi. Ülkesinde ise Muroc Army Air Field ve Edwards Air Force Base'de hava kuvvetleri filosunu geliştirmek için çalışmalar gerçekleştirdi.

Zorluklardan biri, ses bariyerinin kırılmasıydı. Supersonik hızlara ulaşmak ve araştırmak için, Bell Aircraft Corporation, makineli tüfek gibi şekillendirilmiş roketle çalışan bir uçak olan X-1'i tasarladı ve ilk insanlı uçuş işin Yeager'i seçti.

Uçuştan önceki gece bir gezinti sırasında beklenmedik bir kaza geçiren Yeager'in kaburgası 2 yerden kırıldı. Fakat bu tarihi uçuşu kendisi yapmak istediği için bunu herkesten sakladı.

14 Ekim 1947'de Yeager, X-1 ile 662 mil hıza ulaştı ve ses duvarını kırmayı başararak tarihe geçti.

Sivil yaşantısında ise Yeager, 40 yıldan fazla bir süre önce emekli olduktan sonra uzun yıllar boyunca Piper Aircraft için hafif ticari uçakları test etti.

Aynı zamanda uçuş simülatörü video oyunları için teknik bir danışman oldu. Sosyal medyada aktif ve kar amacı gütmeyen General Chuck Yeager Vakfı'nda videolarda kendisini hala görmek mümkün.

Siz de görüşlerinizi bizimle paylaşın!

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
evilbane-netmarble

Bu mu efsane ? Önce kendi tarihini araştır sonra gel kimler efsaneymiş tartışalım.

birgarip

Olmamıl

ilyas-emre

nasıl olmamıl ya

askito-muyum-ben

Dickhouse mu? Bu soyadı seçen insanla tanışmak isterdim 😄

normiedestroyer

1941'de liseden mezun oldu diyorsun sonra 1. Dünya savaşı diyorsun. 2. Dünya Savaşı olmasın o sayın Editör

ozturk-sadri-alisik

adam yaşlanmış ama hala çivi gibi maşallah

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriFransaİngiltereİspanyaSavaş
Görüş Bildir