Görüş Bildir
Haberler
Gazeteci Sedef Kabaş Serbest Bırakıldı

Gazeteci Sedef Kabaş Serbest Bırakıldı

FreiGeist
30.12.2014 - 12:22 Son Güncelleme: 30.12.2014 - 17:01
İçeriğin Devamı Aşağıda

Twitter üzerinden paylaştığı bir mesaj ile ilgili gözaltına alınarak Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürülen ve ifadesi alınan gazeteci Sedef Kabaş’a destek için gelen CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, konuyla ilgili açıklama yaptı. Sedef Kabaş ifadesi alındıktan sonra adliyeye götürüldü. Savcılık Kabaş'ın adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını istedi. Sedef Kabaş'ı, nöbetçi hakimlik serbest bıraktı.

Adliye çıkışı basın mensuplarına açıklama yapan Kabaş, kendisine yöneltilen suçlamanın, terörle mücadele yapan kişilere yönelik hedef gösterme olduğunu, kendisinin her zaman terörle mücadele edenleri alkışladığını ifade etti.

Kabaş, 'Benim eleştirim, 17 Aralık soruşturması kapsamında yolsuzluk, hırsızlık, rüşvet gibi suçlar konusunda ciddi şüphesi olan kişilerle ilgili gerekli soruşturma ve takip yapılmadan dosyanın kapatılmasına yönelik eleştiriden ibarettir. Twitimde zaten vardır, herkese açıktır. Savcıya verdiğim ifade sonrasında tehdit suçuyla mahkemeye sevk yapıldı ve o şekilde hakim karşısına çıktım. Mahkeme tweetimi ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirerek, serbest kalmama karar verdi' diye konuştu.

Sedef Kabaş’ın Avukatı Hasan Kılıç, Kabaş’ın terörle mücadele görevi yapan birimleri hedef göstermek suçlamasıyla adliyeye sevk edildiğini açıklamıştı.

CHP'Lİ PAVEY'DEN AÇIKLAMA

Sedef Kabaş nezdinde, ifade özgürlüğüne destek vermek için emniyete geldiğini belirten Şafak Pavey, şunları söyledi:

 'Biraz önce de ifadesi alındı ve tamamlandı. Savcının çok esrarengiz ısrarlarıyla şu anda adliyeye sevk edilecek birazdan. Polis devletinin hileli uygulamalarından bir tanesi ile karşı karşıyayız. Savcılığın bu ısrarını da anlamak mümkün değil. Adliyeye sevk edildikten sonra ne olacağını da yakından takip edeceğiz elbette. İfade özgürlüğüne destek için buradayım ama, kendisiyle konuşmamızda içeride Sedef Kabaş’ın şöyle bir ifadesi de oldu: ‘Acaba ben burada ifade verirken Reza Zarrap da yılbaşı tatilini nerede geçirmeyi düşünüyor?’ diye bir mesajı da oldu, onu da iletmek isterim. Hırsızlar dışarıdayken ülkesini düşünen, kafasını ülkesi için yoran insanların tutuklanması herhalde sözde özgürlükçü Davutoğlu’nun Türkiye’sine çok iyi örnek oluyor, diye düşünüyorum. Polis nezaretinde adliyeye götürülecek. Bir gazetecinin de bu kadar yetersiz ve dayanaksız bir tehdit konusunda savcılığa sevk edilmesini gerçekten anlamak mümkün değil. Dediğim gibi, sözde özgürlükçü Davutoğlu’nu Türkiye’si bu olsa gerek. Anlamak mümkün değil, olacak iş değil. Hırsızlar dışarıdayken ülkesini düşünen ve bu konuda kafa yoran insanların tutuklanması ve bir gazetecinin bu hale getirilmesi inanılmaz. Yani sadece akıl almaz bir iş olduğunu düşünüyorum. İfade özgürlüğüne destek için elbette Sedef Kabaş nezdinde bütün bu olayı takip edeceğiz.'

HUKUKA AYKIRI

Şafak Pavey, ‘Suçlama nedir?’ sorusunu, 'İçinde hiçbir hakaret içeriği olmamasına rağmen ve dosyayı kapatan bir savcıyı işaret eden tweeti zaten kendisinin attığını söylüyor Sedef Kabaş. Bu konuda zaten bilgisayarına el konulması, çocuğunun tablet bilgisayarına el konulması da inanılmaz uygulamalar. O yüzden bütün hepsi hukuka aykırı olarak devam ediyor. Dediğim gibi polis devleti uygulamalarının hileli bir adımıyla bir kere daha karşı karşıyayız' diye yanıtladı.

ADLİ KONTROL TALEBİNE MAHKEMEDEN RET

Emniyet’teki ifadesinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirilen Sedef Kabaş, savcılık sorgsunun ardından 'adli kontrol' uygulanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Ancak Nöbetçi 2. Sulh Ceza Hakimliği, Kabaş’ı adli kontrole gerek duymadan serbest bıraktı.

  • DHA

Şafak Pavey ile mesaj

Al Jazeera muhabiri gözaltı kararı veren savcıyı açıkladı

Sedef Kabaş kimdir?

Sedef Kabaş kimdir?

Twitter'dan yorumlar

İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Grotesk

Herkes ölecek ve bunları yapanların cenaze namazını biz tv'den izleyip hey gidi günler hey diyeceğiz..

Ömer Çetin

İleri demokrasiiiiiyi sizden öğrenecek değiliz !!!!

d.

'yarama' yapılmaz. 'arama' yapılır.