Seçime Günler Kala Anketler Ne Diyor? İşte En Geniş Kapsamlı Seçim Anketi Sonuçları

 > -
Abone ol

24 Haziran erken seçimlerine sayılı günler kala, anket firmaları yaptıkları kamuoyu araştırmaları ile sonuçlarını paylaşmaya devam ediyor. Peki 24 Haziran seçimleri için güncel seçim anketi sonuçlarında son durum nasıl? Son seçim anketleri ne diyor? 

(Güncelleme: 6 Haziran 2018 - 11 farklı anket sonucu yer alıyor) 

Seçim anketi araştırmaları ile ilgili haber sitelerinde yer alan verilerin düzensizliği, anketlerin kaç kişi ile kaç ilde yapıldığı gibi verilerin büyük çoğunlukla eksik yer alması dikkatleri çekiyor.

Cumhurbaşkanlığı için aday olan isimler Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu, Selahattin Demirtaş ve Doğu Perinçek'in güncel oy tahminlerini seçim anketleri üzerinden hep birlikte görelim. 24 Haziran 2018 seçim anketlerini hep birlikte inceleyelim.

Kamuoyunda yapılan seçim anketlerine ilişkin son durumları ve yapılan araştırmaları herhangi bir sıra gözetmeksizin rastgele sıra ile sizlerle paylaşıyorum.

1. Remres Araştırma Şirketi Anket Sonuçları

Çalışma Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 17-23 Mayıs tarihleri arasında seçmenlerin mevcut yönelimlerini ve önceki çalışmalarımıza kıyasla gerçekleşen değişiklikleri gözlemlemek amacıyla 4 bin 276 kişi ile telefonla ve yüz yüze anket yöntemiyle yapıldı. Araştırma yüzde 0,86 güven sınırları içinde, yüzde 1,75 hata payı ile gerçekleştirildi. Ankete katılanların 2 bin 112’sini erkekler, 2 bin 164’ünü ise kadınlar oluşturdu.

Remres Araştırma Şirketi İkinci Tur Recep Tayyip Erdoğan - Muharrem İnce Anketi

Remres Araştırma Şirketi Erdoğan - Akşener İkinci Tur Anketi

Demografik Dağılım

2. İstanbul Ekonomi Araştırma Anket Sonuçları

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından haftalık bazda yapılan siyasi gündem araştırmaları kalibre edilmiş online anket yöntemiyle yapılmıştır. Kalibre edilmiş online anket, İstanbul Ekonomi Araştırma’nın 2 yıllık araştırma geliştirme çabaları sonunda geliştirdiği özgün metodolojisidir. İstanbul Ekonomi Araştırma’nın seçim anketi sonuçları 1500 kişilik bir örneklemin siyasi, coğrafi, yaş ve eğitim durumu parametreleri üzerinden yapılan kalibrasyonla Türkiye çapında temsili sonuçlarını, %95 güven aralığında %2.5 hata payı ile sunuyor.

Milletvekili Genel Seçimi son seçim anketi sonuçları (İttifakların ve partilerin oy oranları)

Milletvekili seçimlerinde 25 Nisan, 6 Mayıs, 16 Mayıs ve 26 Mayıs tarihli son anketler AK Parti’de yüzde 53’ten yüzde 44,5 oy oranına kadar ciddi bir düşüş gözleniyor. Millet İttifakı’nda ise yüzde 34,2’den yüzde 40,5 oranına büyük bir yükseliş görünüyor. HDP’nin ise tüm sonuçlarda barajı geçtiği, özellikle son anket sonuçlarına göre yüzde 13,5 oy oranına yükseldiği görülüyor. Bu sonuçlar göre Meclis’te çoğunluğu sağlayan parti ya da ittifak çıkmıyor.

26 Mayıs tarihli son seçim anketi sonuçları partilerin oy oranları:

26 Mayıs tarihli son seçim anketi sonuçları partilerin oy oranları:

3. Mediar Araştırma Şirketi Anket Sonuçları

Cumhurbaşkanlığı konusunda ise araştırmaya katılanların, yüzde 43.50’si Recep Tayyip Erdoğan, 22.20’si Muharrem İnce, 19.31’i Meral Akşener, 12.79’u Selahattin Demirtaş, 1.61’i Temel Karamollaoğlu ve 0.60’ı Doğu Perinçek olarak yanıt verdi. Bu araştırmaya göre, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turuna Recep Tayyip Erdoğan ve Muharrem İnce kalıyor.

Araştırmada katılımcılara, hangi partiye oy verecekleri de soruldu. Buna göre AKP-MHP-BBP’den oluşan cumhur ittifakını tercih edenlerin oranı yüzde 45,63. Sonuçlara göre AKP yüzde 39,61, MHP 5,31, BBP ise yüzde 0,71 oy alıyor.

CHP-İYİ Parti-Saadet Partisi-Demokrat Parti’nin millet ittifakının aldığı oysa yüzde 42,5. HDP de yüzde 11,39 oy alarak barajı geçiyor ve Meclis’te koltuk elde edebiliyor.

Araştırma 26 ilde ve yüzde 2.1 hata payıyla tespit edilen 2 bin 660 kişiyla yüz yüze görüşülerek yapıldı. Ankette, erken seçimde hangi partiye ve hangi cumhurbaşkanı adayına oy verileceğine dair eğilimler araştırıldı.

4. Optimar Araştırma Seçim Anketi Sonuçları

Optimar Araştırma seçime yönelik düzenlediği son anket sonuçlarını duyurdu. Şirketten yapılan açıklamada; 27 Nisan-2 Mayıs 2018 tarihleri arasında, 26 ilde 2 bin 107 kişi ile gerçekleştirdiği araştırmada katılımcılara "Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan'a oy verir misiniz?" sorusu yöneltildi. Kararsızlar dağıtılmadan soruya yanıt veren katılımcıların yüzde 51'i Recep Tayyip Erdoğan'a oy vereceklerini belirtti.

Katılımcılara aynı araştırmada, "AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'na oy verir misiniz?" sorusu soruldu. Kararsızlar dağıtılmadan, Cumhur İttifakı'na oy vereceğini söyleyen katılımcıların oranı yüzde 52,4 olarak ortaya çıktı.

Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir: Erdoğan'ın şahsi oyu "%53"

Optimar Araştırma Başkanı Hilmi Daşdemir; konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede; "Kararsızlar dağıtılmadan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oy oranı yüzde 51. Bu oran 2013 yılından beri yapmış olduğumuz araştırmalardaki Erdoğan'ın yüzde 51-53 arasındaki şahsi oyunu teyit ediyor. Diğer taraftan araştırmaya katılanların da yüzde 9,7'sinin de henüz karar vermediğini görüyoruz. Cumhurbaşkanlığı için yüzde 9,7'lik kesimin kimden tarafa karar vereceği aradaki farkın kesinleşmesi açısından belirleyici olacak. Yüzde 52,4'lük bir kesim Cumhur ittifakına oy vereceğini belirtirken, yüzde 10,3'lük bir kesimin de kararsız olduğu görülmektedir. 24 Haziran seçimleri parlamento çoğunluğunu elde etmek açısından adayların belirlenmesi, partilerin seçim kampanyaları, parti teşkilatlarının sahadaki aktif çalışması seçimin kaderini belirleyecek" dedi.

5. Konsensus Araştırma Şirketi Anket Sonuçları

“Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” şeklinde yöneltilen soruyu; yüzde 42.2 AKP, yüzde 20.2 CHP, yüzde 19.7 İYİ Parti, yüzde 7.8 MHP, yüzde 7 HDP, yüzde 2.5 Saadet Partisi şeklinde yanıtladı.

Milleti İttifakı gündemde iken yapılan anket

Ankette, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde seçmenin yönde oy kullanacağı üzerinde seçmenin nabzı ölçüldü. Araştırma, 24-25 Nisan tarihlerinde Türkiye genelinde bin kişiyle telefon anketi uygulayarak yapıldı ve yüzde 95 güven sınırında, hata payının yüzde 3 olduğu belirtildi.

6. Sonar Araştırma Şirketi

SONAR Araştırma Şirketi tarafından 26 ilde 3 bin kişi ile yapılan cumhurbaşkanlığı son seçim anketinden “Seçim 2. tura kalacak” sonucu çıkıyor. SONAR, 7-17 Mayıs tarihleri arasında 26 ilde 3 bin kişi ile cumhurbaşkanlığı seçimi araştırması yaptı. İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Samsun, Trabzon, Adana, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin ve Hatay illerinde vatandaşlara, 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde kime oy verecekleri sorusu yöneltildi. SONAR anketörleri, “Cumhurbaşkanlığı seçimleri bugün yapılsa, sayacağım isimlerden hangisine oy verirsiniz?” sorusunu yönelttiler ve 6 adayın ismini sıraladılar.

Ankette kararsızlar dağıtılmadan önce alınan sonuçlar da değerlendirildi. ‘'Ham oranlar” kategorisinde yapılan değerlendirme sonucu, Erdoğan'a 40.07, İnce'ye 20.90, Akşener'e 20.03, Demirtaş'a 10.50, Karamollaoğlu'na 2.0, Perinçek'e 1.90 oy çıktı. Yapılan ankette yüzde 4.60 oranında da kararsız seçmen bulunduğu da vurgulandı.

(YENİ ANKET SONUCU) Sonar'ın 5 Haziran'da Açıkladığı Yeni Anket

Sonar'ın 29 Mayıs — 3 Haziran 2018 tarihleri arasında, 26 ilde, 3000 kişi ile gerçekleştirildiği belirtilen anketi yayınlandı.
SONAR'ın anketine göre 24 Haziran’da Cumhur İttifakı yüzde 49.3, Millet İttifakı yüzde 39.5, HDP yüzde 10 oy alıyor.

Cumhur İttifakı içinde AK PARTİ'nin oyu yüzde 42.2 MHP'nin ise yüzde 7.1 gözüküyor.

Millet İttifakı'nda ise CHP yüzde 28.2, İYİ Parti yüzde 9.2 Saadet Partisi ise yüzde 2.1 oy alıyor.

7. Gezici Araştırma Şirketi Anket Sonuçları

Araştırma şirketi, 14-15 Nisan tarihlerinde 21 kentte 3 bin 680 kişiyle yüz yüze görüşerek yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı.

Sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda seçilmek için gerekli yüzde 51 oya ulaşamayıp yüzde 46-47 bandında kalıyor.

Akşener’in oyu yüzde 28-29 seviyelerinde seyrederken, İnce yüzde 18-19 bandında kalıyor. HDP’nin adayı eski eş genel başkan Selahattin Demirtaş ise yüzde 8-9 civarında oya sahip.

Bugün seçim olması halinde AKP ile MHP’nin toplam oyları yüzde 50,7’yi buluyor. Burada İYİ Parti’nin oy oranının yüzde 19,4, CHP’nin ise yüzde 18,53 olması dikkat çekti. HDP yüzde 10,06’yla kılpayı barajı aşarken, Saadet Partisi yüze 1,29’luk bir oya sahip.

8. Argetus Seçim Anketi Sonuçları

Araştırma 22-31 Mayıs’ta 34 ilde 3 bin 360 kişi ile gerçekleştirildi. Argetus’un araştırmasına göre, oyların yüzde 50,1’ni alan, Recep Tayyip Erdoğan’ın oylarını arttıramaması halinde cumhurbaşkanlığı seçimin ilk turda sonuçlanması adeta bıçak sırtında gözüküyor. Erdoğan’ın oylarında düşüş olursa seçimin ikinci tura kalma ihtimali yüksek. HDP’nin barajı aşması durumunda ise Cumhur İttifakının TBMM’deki çoğunluğu sağlaması kolay olmayacak.

9. ORC Seçim Anketi Sonuçları

ORC 24 haziran seçim anketine katılanların yüzde 53.4'ü Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki adayının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Ankete göre CHP’nin adayı Muharrem İnce yüzde 23,8, İYİ Parti'nin adayı Meral Akşener’e ise yüzde 11.5’te kaldı.

Ankete katılanların yüzde 52.8’i Cumhur İttifakı'na, yüzde 35.6’sı Millet İttifakı'na oy verirken HDP’ye oy verenler yüzde 10.9 diğer partilere oy verenler ise yüzde 0.7’de kaldı. ORC Araştırma şirketi, 16 Nisan referandumlarından 3 gün önce açıkladığı ankette anayasa değişikliğine yüzde 59.4 'evet' çıkacağını açıklamıştı.

10. Metropoll Seçim Anketi Sonuçları

Seçim anketine göre, 1 Kasım 2015'te AK Parti'ye oy verenlerden yüzde yüzde 91,2'si, bu seçimlerde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a oy vereceğini açıkladı. O dönem AK Parti'ye oy verenlerin yüzde 1,1'i Muharrem İnce'ye, yüzde 2,2'si de Meral Akşener'e oy vereceğini söylüyor.

13-20 Nisan tarihleri arasında 2063 kişi arasında yapılan ankete göre parlamento seçimlerinde Cumhur İttifakı'nın aldığı oy oranı yüzde 54.

Ankette kararsızlar oransal olarak dağıtıldığında AK Parti'nin oy oranı yüzde 48, Milliyetçi Hareket Partisi'nin oy oranı ise yüzde 6 olarak ölçüldü. Kararsızlar dağıtıldığında ise sonuç şu şekilde;

  • Erdoğan: Yüzde 50.7

  • İnce: Yüzde 22.2

  • Demirtaş: Yüzde 12.6

  • Akşener: Yüzde 12.4

  • Karamollaoğlu: Yüzde 1.8

  • Perinçek: Yüzde 0.11

11. Onedio'da hazırlanan ve bu kamuoyu anket araştırmalarına dahil olmayan, sadece sosyal medya nezdinde yapılan ilk tur anket sonucunu da şuraya ekliyorum.

Bu anketin toplam katılımcı sayısı 100 binden fazla. Sosyal medya kullanıcılarının katıldığı bir anket olmuştur. 

Sonuçlara göre İnce %43,34 ile birinci, Akşener %22,34 ile ikinci, Erdoğan ise %21,4 ile üçüncü oluyor ve seçim ikinci tura kalıyor. 

  • Demirtaş %7,26

  • Karamollaoğlu %4,51

  • Perinçek  %1,51 alıyor.

Aşağıda yapılan anketin içeriğine de ulaşabilirsiniz.

Onedio seçim anketi için sizi şöyle alalım 👇

Sosyal Medyanın En Geniş Katılımlı 24 Haziran Seçim Anketini Yapıyoruz! - onedio.com
Sosyal Medyanın En Geniş Katılımlı 24 Haziran Seçim Anketini Yapıyoruz! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
harun-colakogil

MHP ADAMDIR AKP MİLLETVEKİLLĞİNDE MHP YE VERMEZSE MHPYİ SATMIŞ OLUR

enis-baydemir

bizim tüm çevre chpli ama ben akpye oy vericem. daha beter olsun iyice sürünsün bu salak millet banane

baris-seneker

onedio da akpden reklam parası alıyor galiba

banu-guler-kantarci

Anketi ağırlıklandırmadan nasıl bu şekilde yayınlayabildiniz inanamıyorum :)) Bari bir araştırmacı ile falan çalışsaydınız.

cu-henning

Bu anket (ONEDİO ANKETİ) çok enteresan... katılım diğer anketler gibi 3-5000 kişi ile değil... 100 - 200.000 katılımcı ile yapılmış... durum açık bence... ve medyanın yalan haberine göre meydanları mitingleri izledikten sonra buradaki sonuç çok gerçekçi... öyle görüyorum ki İNCE Öğretmen ile ülke yeniden bir umut yakaladı... hayırlı olsun güzel ülkeme... önemli olan sandıklara sahip çıkmak...gerisi teferruat zaten... Buyurun ONEDİO ANKET https://onedio.com/haber/sosyal-medyanin-en-genis-katilimli-24-haziran-secim-anketini-yapiyoruz-821761

Görüş Bildir