Görüş Bildir
Haberler
Sarkozy ve Le Pen'in Zaferi

Sarkozy ve Le Pen'in Zaferi

ATKN
22.03.2015 - 23:34
İçeriğin Devamı Aşağıda

Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin sağcı Halkların Birliği Partisi yerel seçimlerin ilk turunda en çok ayı alan parti oldu. Sarkozy'nin partisini oylarını 10 puan artıran Le Pen'in göçmen karşıtı Ulusal Cephe'si izledi.

Charlie Hebdo saldırısı sonrası Fransa'da yükselişe geçen aşırı sağ yerel seçimlerin ilk turundan büyük kazanım elde etti. Sarkozy'nin siyesete dönüşünün rüzgarını arkasına alan Halkların Birliği Partisi ve müttefikleri resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 30'unu aldı. Marine Le Pen liderliğindeki göçmen karşıtı Ulusal Cephe ise, yüzde 26 oy aldı. İktidardaki Cumhurbaşkanı Francois Hollande'ın Sosyalist Partisi'ndeki kan kaybı da sürerken, Sosyalistler yüzde 20'de kaldı. Sosyalistler ülkedeki işsizliği yüzde 10'un altına çekemeyince büyük kayıp yaşadı.

'Bu parti sorunlarınızı çözmez'

Sarkozy ise gelecek pazar yapılacak ikinci turda Le Pen ile ittifak yapmayacaklarını açıklarken, 'Ulusal Cephe'ye oy verenler, hayal kırıklıklarınızın farkındayız. Ancak o parti Fransa'da sorunları çözmez, sorunları daha da derinleştirir' diyerek Le Pen taraftarılarına kendilerine oy vermeleri çağrısı yaptı.

'Fransa tarihinde yeni sayfa açılacak'

Ulusal Cephe 2011'deki seçimlerde yüzde 15 oy almıştı. Oylarını en az 11 puan artıran Ulusal Cephe, bu sonuçla seçime katıldığı bölgelerin yüzde 70'den fazlasında adaylarını ikinci tura taşımayı başardı. Seçim sonuçlarını değerlendiren Marine Le Pen, partisinin girdiği her seçimden oylarını artırarak çıkmaya devam ettiğini söyledi. İkinci turda Fransızların bölgelerine en iyi hizmeti verecek Ulusal Cephe adaylarına oy verme çağrısında bulundu. Le Pen, bu seçimlerin Fransa tarihinde yeni bir sayfa açacağını savundu.

Reuters, AFP, CHA - Al Jazeera Turk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın