Görüş Bildir
Haberler
Saray'daki Oyuncak Hırsızlığında İstenen Ceza Belli Oldu

etiket Saray'daki Oyuncak Hırsızlığında İstenen Ceza Belli Oldu

Deniz Gök
18.06.2022 - 22:45 Son Güncelleme: 18.06.2022 - 23:36

Başsavcılık 5’i saray çalışanı toplam 7 kişi hakkında dava açtı. Bu 7 kişinin Saray'daki oyuncakları 5 yıl boyunca çalıp sattığı ortaya çıkmıştı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki oyuncak skandalı geçtiğimi nisan ayında patlak vermişti. Aralarında Saray çalışanlarının da olduğu 7 kişinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gezilerinde dağıttığı oyuncakları çalıp sattığı ortaya çıkmıştı.

Haberi kamuoyuna T24’ten Asuman Aranca duyurmuştu.

👇

İşte istenen cezalar

İşte istenen cezalar

Aranca bugün olaya ilişkin hazırlanan iddianameyi ve bu kişiler için istenen cezaları paylaştı. O haberdeki detaylar şu şekilde:

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 5’i saray çalışanı 7 kişi hakkında iddianame hazırlayarak, Asliye Ceza Mahkemesine gönderdi. 

Mahkemece kabul edilen iddianamede, 5 saray çalışanı hakkında “Bina içerisinde muhafaza altına alınmış eşya hakkında nitelikli hırsızlık” suçundan 26 yıl 3 ay hapis istenirken, oyuncakları deposunda saklayan Yusuf D. İsimli şüpheli hakkında “hırsızlık suçuna yardımdan” 12 yıla kadar, oyuncakları satın alan kırtasiyeci Mehmet B. hakkında da “suç eşyasının satın alınması” suçundan 5 yıl 3 aya kadar hapis cezası talep edildi.

Resmi araçları kullanmışlar

Resmi araçları kullanmışlar

Davanın iddianamesinde, soruşturmanın 25 Nisan günü Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı tarafından yapılan ihbar üzerine başlatıldığı, ihbarda Cumhurbaşkanlığı Millet Camii altında bulunan depolardan oyuncak kolilerinin çalındığı, eylemi gerçekleştirenlerin Cumhurbaşkanlığı çalışanları olduğu ve hırsızlığın yaklaşık 5 yıldır devam ettiğinin bildirildiği anlatıldı.

İddianamede, bu kapsamda başlatılan soruşturmada, 5 yıla yönelik maddi bir tespit yapılamadığı ancak son bir ay içerisinde toplam 919 bin 958 TL'lik oyuncağın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi dışına resmi araçlarla çıkartılarak piyasaya satıldığı ifade edildi.

1 aylık zarar 1 milyon TL'ye yakın

1 aylık zarar 1 milyon TL'ye yakın

Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, bebek ve kumandalı arabaları saray çalışanlarından Tuğrul Y.’den satın aldığı belirlenen kırtasiyeci Mehmet B.'nin iş yeri deposunda 624 adet, saray çalışanı S.G.’nin evinde ise 36 adet oyuncak bulunduğu anlatılan iddianamede, incelenen kamera görüntülerinde de şüphelilerin zaman zaman minibüslere oyuncak kolileri yüklediği ve bu şekilde son 1 ayda 298 kolinin dışarıya çıkarıldığının tespit edildiğine yer verildi. 

İddianamede, kumandalı araba kolilerinde 24’er, oyuncak bebek kolilerinde ise 16’şar adet bebek bulunduğu, yapılan piyasa araştırmasında 298 koli oyuncağın bedelinin yaklaşık 840 bin lira olduğu, şüphelilerden elde edilen oyuncakların da eklenmesi ile toplam rakamın 919 bin 958 liraya ulaştığı belirtildi.

1 kişi itirafçı oldu

1 kişi itirafçı oldu

Şüphelilerden Tuğrul Y.'nin itirafçı olduğu ve suçunu kabul ederek diğer şüphelilerin isimlerini verdiği, kırtasiyeci olan şüpheli Mehmet B.'nin de Tuğrul Y.’den oyuncakları satın aldığını söylediğine dikkat çekilen iddianamede, diğer 5 şüphelinin suçlamaları kabul etmemelerine karşın, kamera kayıtları ile aralarındaki banka hesap hareketlerinden oyuncakları çaldıklarının anlaşıldığı ifade edildi.

Davanın görülmesine ilerleyen günlerde başlanacak. Öte yandan savcılık, itirafçı Tuğrul Y.'nin ifadesinde ismi geçen bir şüpheli hakkında ise takipsizlik kararı verdi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
56
40
26
7
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Marv

Saray bizim hayatlarımızı hayallerimizi yarınlarımızı çaldı aq paramızı da çaldı hala çalıyor bunun cezası nolacak?

Hoess

İdam.

Pasif Kullanıcı

Beyzademiz kendine rakip istemiyor herhalde

Ben James

Hahha. Bu güzeldi👍🏼

Engin Böke

Ne yani sarayda hırsız mı var?

Pasif Kullanıcı

Öyle bişey yok biliyorduk, varmış