Şans ya da Şanssızlık Bütün Mesele Bu! Dezavantajın Avantaj Olabileceğini Anlatan Kavram: Nova Etkisi

3PAYLAŞIM

Şans ve şanssızlık konusu üzerine kafa yoran arkadaşları aşağıya alalım çünkü belki de sürekli yaşadığımız ama çoğumuzun farkında olmadığı olayı anlatıyoruz: Nova Etkisi!

Nova Etkisi Nedir?

Nova etkisi bir diğer adıyla “İyi Şans Tragedyası” olarak bilinir ve yaşamımızda karşılaştığımız olayların belirsizliğini çevremize göre değerlendirmeyi ifade eder.

Ayrıca Nova etkisi, kültürümüzdeki "her şerde bir hayır vardır" argümanına bir dereceye kadar benzer bir zihniyete sahiptir. 

Tabii ki bu atasözünün aksine, nova etkisi bize bunun tersinin de mümkün olduğunu söyler, bu nedenle sözde "hayır" durumu aslında kötü bir sonuç yaratabilir demektedir.

Kelebek Etkisiyle aynı şey midir?

Nova etkisinin değindiği bir diğer nokta da ise psikolojideki 'Kelebek Etkisi'ne benzer bir yaklaşımdadır; İlk başta küçük ve hatta önemsiz görünen her ilk adım, olay veya olgunun bir domino etkisine sahip olabileceğidir.

Kısaca başımıza gelen bir durum şanssız veya şans olarak kesin bir şekilde yorumlanamaz. Şanssızlık olarak değerlendirilen bir olay ilerleyen bir zamanda avantaja dönüşebilir ya da şanslılık denilen bir olay ile karşılaşıldığında ise dezavantaj sağlayabilir.

Nova Etkisini tam olarak anlamak için fenomen olmuş, çok klasik bir hikaye anlatılır.

Aşağıdaki hikayeyi okuduktan sonra etkiyle alakalı aklınızda soru işareti kalmayacaktır.

Hikaye bir adam ve onun köpeğinin yürüyüşe çıkmasıyla başlar.

Eric isimli bir adam, köpeği Nova’yı gezdirmek için dışarı çıkar. Yürüyüş sırasında çalıların arasında bir tavşan çıkar ve tavşanı gören Nova bir anda tasmasından kurtulup, tavşanın peşinden koşmaya başlar. Eric o sırada Nova’nın peşinden koşsa da yetişemez ve Nova kaybolur.

Nova'nın kaybolmasıyla Eric yıkılır...

Günler boyunca Nova’yı arayan Eric’in gitmediği yer sormadığı kimse kalmamıştır. Bu süre zarfında Eric şanssızlığından yakınarak ‘Keşke o gün dışarı çıkmasaydım da Nova kaybolmasaydı’ diye söylenir. Aradan uzun bir zaman geçer ve Eric’in kapısı çalar. Kapıya gelen güzel bir kadındır ve kucağında Novayı tutmaktadır.

Eric kadına teşekkür eder ve tanışırlar....

Kadının adı Vanessa’dır ve Nova’nın bulunma olayı onları arkadaşlıktan çok güzel bir aşka doğru sürükler. Eric bunun üstüne şansına sevinerek ‘O gün Nova’yı iyi ki dışarı çıkarıp, kaybetmişim ve Vanessa ile tanışmışım’ der. Bir gün Eric, Vanessayı iş çıkışından almak için arabasıyla giderken aceleyle karşıdan gelen araba Eric’in arabasına çarpar.

Ve Eric hastaneye kaldırılır...

Hastanede muayene sonrası doktor Eric’e beyninde ciddi şekilde hasar olma ihtimali olduğunu ve acilen testler yapılması gerektiğini söyler. Bunun üzerine Eric ‘Nova’yı kaybetmeseydim de Vanessa hayatıma girmeseydi, şimdi bunlar başıma gelmezdi’ der. Testler yapıldıktan sonra doktor gelir ve beyninde yapılan testler sonucu tümör olduğunu söyler.

Fakat tümörün yaptığı kazayla hiçbir alakası yoktur...

Doktor, Eric’e bu kazayı yapmasaydı beynindeki tümörün uzun süre fark edilmeyeceğini ve tedavisi için geç kalınacağından bahseder. O sırada Eric ‘Aslında Nova’nın kaybolması benim hayatımı kurtaran bir şanstı’ der.

Sonrasında Eric küçük bir operasyonla beynindeki tümörden kurtulur. Vanessa ve Novayla mutlu bir şekilde yaşamaya devam ederler.

Bu hikayeden alacağımız bir ders vardır;

Öyle ki, yaşadığımız en kötü olay belki de en güzel şeye sebep olacaktır. Çünkü yaşanan olayın ileride neye sebep olacağını hiçbir zaman belirleyemeyiz. Bazen ‘vardır bunda da bir hayır’ deriz ya işte tam olarak hayat da böyledir, yaşamadan bilemeyiz!

Bu içeriklere de göz atabilirsiniz:

Şu Hayatta Ne Kadar Şanslısın? - onedio.com
Şu Hayatta Ne Kadar Şanslısın? - onedio.com
Şans Konusunda Zirveye Ulaşmış Bu İnsanların Yaşadıkları Gerçekten Sinirinizi Bozacak! - onedio.com
Şans Konusunda Zirveye Ulaşmış Bu İnsanların Yaşadıkları Gerçekten Sinirinizi Bozacak! - onedio.com
8 Soruda Şansının Hangi Konuda Yaver Gittiğini Söylüyoruz! - onedio.com
8 Soruda Şansının Hangi Konuda Yaver Gittiğini Söylüyoruz! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir