Sanat Ortamlarında Adeta Bir Usta Tarihçi Gibi Söz Sahibi Olmanızı Sağlayacak 15 Kıymetli Bilgi

225PAYLAŞIM

Biliyorsunuz sanatın yeri ve zamanı olmaz, o bizim her şeyimiz. Öyle bir an gelir ki size birazdan vereceğimiz altın niteliğinde bu sanat tarihi incileri işinize yarayabilir.

1. Popüler kültürün iliklerine dek işleyen bir eser, Norveçli ressam Edvard Munch tarafından yaratılan ve bizim bildiğimiz adıyla Çığlık, orijinal ismiyle Skrik'in orijinal adı Boğuntu'ymuş.

Düşününce, daha uygun ne dersiniz?

2. Grant Wood'un Amerikan Gotiği eseri fikir olarak ortaya çıktığında resimdeki kadın figürünü annesiyle oluşturmak ister.

Fakat o düşünceli bir evlattır... Saatlerce sürecek olan bu çalışmanın annesini strese sokacağını düşünür ve kız kardeşini annesinin yerine koyarak resme hayat verir.

3. Son Akşam Yemeği, Leonarda da Vinci'nin ustalık eserlerinden biri, biliyorsunuz.

Yapıtın orijinalinde Hz. İsa'nın da ayakları görülebiliyor. Fakat 1652 yılında, yapının bulunduğu yerde çalışan işçiler bu tablonun altına kapı yaparken, resmin o bölümüne zarar verdikleri için güncel halinde bu kısmı yok.

4. Raffaello'nun Atina Okulu'yla ufak bir felsefe dersine de geçiş yapalım.

Platon gökleri sınır belirleyen felsefesiyle göğü, Aristoteles ise insan ve dünyanın temel olduğu düşüncesine bağlantılı olarak yeri gösteriyor. Ayrıca Öklid, Diyojen ve Anaksimandros gibi filozoflar da farklı fikri temsillerle burada yer alır.

Raffaello ise basamakların altındadır, en sağda resmin dışına bakan kişidir. Daha net görebilmek isteyenleri şuraya alalım.

5. Yalnızlığın ressamı Edward Hopper'ın Gece Kuşları eseri genel kanıya göre New York'ta bir lokantadan esinlenilerek yaratılmıştır.

Fakat bu bilgi bir galatımeşhurdan öteye gidemez. Hopper'a eser sorulduğunda bu iddiayı gülerek karşılar ve aslında gece boyunca açık olan basit bir kahve standından esinlendiğini söyler.

Diğer bilgilere geçmeden, Hopper'ın bu eserinde yer alan onlarca detayı derinlemesine incelemiştik, ilginizi çekebilir. 👇

Amerikalı Ressam Edward Hopper'ın Yalnızlığın En Çarpıcı Halini Anlattığı Eşsiz Tablosu: Gece Kuşları - onedio.com
Amerikalı Ressam Edward Hopper'ın Yalnızlığın En Çarpıcı Halini Anlattığı Eşsiz Tablosu: Gece Kuşları - onedio.com

6. Sürrealist ressam Salvador Dali'nin Belleğin Azmi eseri tıpkı diğer eserleri gibi olağan dışı kaynaklardan beslenmişti.

Neredeyse en meşhur bu eserini yaratırken Dali  erimekte olan kamamber peynirinden esinlenmişti. Adını daha önce duymayanlar, küflü bir Fransız peynirinden bahsediyoruz.

7. Jan van Eyck’ın sembolik sanatın temel taşlarından Arnolfini Düğünü eseri detaylarıyla kendine hayran bırakır.

Resmin tam ortasında yer alan dış bükey ayna aslında hayli önemlidir çünkü biraz dikkatli baktığınızda aynada Arnolfini’yi, karısını ve eser üzerinde çalışan ressamı görebiliriz. Ayrıca aynanın üstünde yer alan gizli imzaya dikkat edelim, duvarda “Jan van Eyck buradaydı” yazıyor.

8. Veronese'nin tarihten bir sahneyi başucumuza getirdiği Cana'da Düğün'ü farklı tarihten olayları bir arada ele alıyor.

Hz. İsa bu eserde bir düğüne konuk olarak çağrılıyor ve bu düğün de bilindiği gibi peygamber olarak ilk mucizesi olan suyu şaraba dönüştürdüğü o ana da şahitlik ediyor.

Ressamın farklı tarzına göre bu olay Hz. İsa döneminde değil de bir Venedik sarayının bahçesinde, soylu bir düğünde gerçekleşiyor.

9. Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa eserine dair belki onlarca teori var ama...

Bugün Paris Louvre Müzesi'nde sergilenen bu başyapıtı oluştururken sadece dudaklarına 12 yıl zaman harcadığı söyleniyor.

10. Botticelli'nin Venüsün Doğuşu eserinin hikayesi hayli ilginçtir.

Yunan mitolojisinin meşhur figürlerinden Kronos babası Uranüs'ü hadım eder ve onun cinsel organını denize atar. Uranüs'ün bir parçası denize atıldığında Afrodit, denizden doğacaktır. İşte Venüs, Yunan mitolojisindeki Afrodit'in Roma mitolojisinde karşılığıdır.

Bu tablodaki Venüs, deniz kabuğundan yükselir ve solundan yaklaşan iki rüzgarlar kıyıya sürüklenir, böylece var olur...

11. Johannes Vermeer, gündelik hayatta sadece özel gözlerin görebileceği detayları anlatan ressam!

İnci Küpeli Kız tablosunda resmedilen kişinin kim olduğu bilinmiyor ama güçlü tahminler bu kadının sanatçının kız kardeşi olduğu yönünde.

12. Gustav Klimt'in dünyanın en önemli sanat yapıtları arasında görülen Öpücük adlı eseri üzerinde çalışırken kendisini en başarısız çağlarında görüyordu.

Ortaya çıkan eseri düşününce, haksızlığını görmek zor değil!

13. Andy Warhol, sanatın modern yönünü tayin eden sanatçı... Campbell'in Çorba Konserveleri eserini daha önce görmüş müydünüz?

Bu eser, daha doğrusu eserler bütünü 32 farklı tuvalden oluşmuş bir set aslında. Her bir tuvalde Campbell markasının piyasaya sürdüğü farklı çeşit çorba resmedilmişti. 

Ayrıca Andy Warhol sergi düzeniyle alakalı herhangi bir bilgi vermediği için, tablolar çorbaların piyasaya sürüldüğü tarihlere göre dizilmişti. Acaba o nasıl isterdi?

14. Sanat tarihinin belki de 'acı dolu' tablosu Pablo Picasso'nun Guernica'sıdır.

Tablonun ortaya çıkışı hayli ilginçtir. İspanyol hükümeti, Modern Hayatta Sanat ve Teknik sergisinin İspanya için ayrılan bölümünde sergilenmesi için Picasso'ya bir duvar resmi sipariş eder...

O sırada İspanya İç Savaşı patlak vermiştir ve Nazilere ait 28 bombardıman uçağı Guernica'yı acı içinde bırakır. Picasso, saldırıdan sonraki 15 gün içinde ele alacağı konuyu bulmuştur.

Guernica'nın tarih kitaplarına geçecek hikayesini detaylıca anlatmıştık, ilgilenenler için 👇

Savaşın Karanlık Yüzünü Bütün Çıplaklığıyla Gözler Önüne Seren Pablo Picasso'nun Yürek Burkan Eseri: Guernica - onedio.com
Savaşın Karanlık Yüzünü Bütün Çıplaklığıyla Gözler Önüne Seren Pablo Picasso'nun Yürek Burkan Eseri: Guernica - onedio.com

15. Artık İnternet'in harcı olarak ünlenen Michelangelo'nun Adem'in Yaratılışı eserinde beynin anatomisine dair bazı 'detaylar' olduğu düşünülüyor.

Nöroanatomi üzerine çalışan bilim insanlarına göre resmin sağ tarafındaki temsil beynin de temsili. Hem de hayli tutarlı! Bu tasarımda beyincik, sinirler ve hipofiz bezi gibi beynin en gelişmiş bileşenlerinin bir temsili var.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
__lilith

Kızgın surat veren dingil niye verdi acaba??

Görüş Bildir