Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece Hayal Kurup Asla Hayalleri İçin Harekete Geçemeyenlerin Psikolojisini Yerle Bir Edecek Deney: Zevk Makinesi

-

İnsan psikolojisinin karanlık yollarından çıkıp gelen bu deneyi sizde uyguluyoruz, hayatınız asla eskisi gibi olmayacak. 😎

Bu ilginç düşünce deneyi için şu çalışmadan, burada yer alan ilgi çekici makaleden ve bu açıklayıcı ansiklopedik derlemeden faydalandık.

Öncelikle, daha önce muhtemelen hedonizmi duydunuz, yani ne olduğuna dair fikriniz var.

Bahsedeceğimiz 'makine' deneyiyle de ilgili olacağı içini anlatalım: Genellikle yanlış olan bu fikre göre hedonizm felsefesini benimseyen kişiler sadece haz almaya yoğunlaşır ve bu hazzın da cinsel bir haz olduğu düşünülür, en azından popüler kültüre böyle yansıdı. Aslında hedonizm bundan çok daha farklı bir öğreti.

Hedonizme göre hayat yolunda bizim için iyi olan şeylere odaklanmamız gerekiyor ve bu sadece keyifle sınırla değil.

Hayatta kaçınmamız gereken şey acı, uğruna savaşmamız gereken şey ise keyif, hayattan alınan mutluluk. Buradaki ölçü de biziz, şayet bir şeyi yaparken yahut bir olayın içindeyken mutlu değilsek o olayın bize acı vermesi için kapıyı aralamışız demektir.

Böyle açıkladığımızda hedonizmin haz aramaktan ziyade hayattaki seçimlerimizle ilgili olduğu anlaşılmaya başlamıştır. Fakat farklı örnekler sadece mutlu olma amacıyla bazı şeyleri yapıp yapmamaya karar vermenin yaratacağı bazı sonuçları olabileceğini düşündürüyor.

Kafa karıştıracak bir deneyle her şeyi netleştirelim, bir yandan da zihninizde asla kapanmayacak bir kapı aralayalım.

www.matrise.no

Bir makine düşünün, bu makineye Zevk Makinesi ismini verelim. Bu makine tıpkı görseldeki gibi içine girebileceğimiz bir makine olsun ve bu makinenin içindeyken bizi mutlu eden, istediğimiz her şeyi yapma hakkına sahibiz. 

Ne ahlaki ne hukuki hiçbir kısıt yok. Böyle bakınca güzel görünüyor, değil mi? O halde devam edelim, buradan sonrası biraz karmaşık.

İstediğimizi yapabildiğimiz bu makineye girdiğimizde o an makinede olduğumuzu bilmiyoruz, bunun yanında hissettiklerimizin gerçekliğini de bilemiyoruz.

Bunun yanında makinenin öncesini de hatırlayamıyoruz, yani sadece o an var ve o anda da olup olmadığımızı bilmiyoruz. Tek bildiğimiz, o makineye girmeden evvel özgürce istediklerimizi yapabiliyor olduğumuz.

İçeride geçireceğimiz sürenin bir sınırı yok, yani diyelim ki Instagram fenomeni olma hayaliyle girdiğiniz bu makinede müthiş fotoğraflar çektiğimizi hayal edip milyonlara ulaştınız, ardından bir anda zengin oldunuz, sonsuz hazza ulaştınız. Sadece düşünce olarak yarattığınız bu dünyada deneyimi iliklerinize kadar hissettiniz.

İlginç olan, makinede ulaştığınız haz ile gerçek hayatta fenomen olduğunuzda ulaşacağınız haz aslında aynı.

Burada basit bir soru ortaya çıkıyor, bir şeyleri gerçekten başarmakla o şeylerin hissine sahip olmak arasındaki fark ne? Neredeyse yıllar boyu fotoğraf çekip takipçi kazanmaya çalışan ve sonunda emek vererek bu amaca ulaşan kişi olmak mı yoksa makineye girip yıllar süren emeği hiçe sayıp sadece hazzı yaşamak mı?

Fenomenlik biraz uçuk görünüyorsa aile sahibi olmayı örnek verelim.

Sevdiğiniz bir kişiyle tanışıp, evlenip, çocuk sahibi olduktan sonra yaklaşık 15 yılın ardından bir ilişkiyi olgunlaştırmak ile makineye girip bu olgun ilişkinin yarattığı mutluluğu yaşamak arasında nasıl seçim yapardınız?

İşte, hayatını sadece kendini mutlu edecek şeyler yaparak geçiren insanlar için bu makine sorusu müthiş bir ikilem yaratıyor.

Hiçbir emek, zaman, acı sarf etmeden ulaşılan hedeflerin verdiği hazza karşılık o hazzı direkt elde etmek arasında bir seçim yapmamız gerektiğinde o makineye biner miydik? Bilemiyoruz.

Çok çalışmayı sevmeyen, hayatını sadece kısa yollara saparak geçiren bir kişi için bile Zevk Makinesi iyi bir tercih olmaktan çıkıyor, problemi yaratan kısım da bu. Hiçbir şey yapmadan hayallerdeki mutluluğa ulaşmak müthiş bir fırsat gibi görünse de çabalamadan elde edilen bu haz geçmişteki deneyimlerimizle hiçbir zaman uyuşmayacak ve onun haz olduğunu bile anlayamayacağız!

İşte, hayatta sürekli bir şeyler başarmak isteyen fakat bunun için hiçbir şey yapmayanlara hodri meydan, bu makineye biniyor musunuz yoksa hayaller uğruna çabalamayı mı seçiyorsunuz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
feyk

haz gecicidir, anliktir ama ozguven kalicidir. basari bir sure sonra haz yaratmasa bile gercekden buyukse insani hayatinin sonuna kadar daha degerli, daha yukarda hissettirir, kendine guvenini artirir. keza insan buyuk isleri basaracak kapasitesi ve gucu oldugunu bilir. basarilarini gogsundeki savas madalyasi gibi gururla ovuncle bir omur boyu tasir.

drawmas

tuvalette sicarken akla gelip yazilmis cümleler.

bronz-sisko-kiz-heykeli

every magic comes with a price derler. her kazanım aslında bir şey götürür hayatımızdan. atıyorum tcye cumhurbaşkanı olabilmek için tüm ömrümü vermem gerek, sonrasında bana darbe yapabilirler, beni öldürmeye çalışabilirler, ya da cumhurbaşkanı olana dek imamoğluna yaptıkları gibi canıma okuyabilirler, belki aileme ve dostlarıma zarar verecekler, ya da baykala yaptıkları gibi kasedimi ortaya çıkaracaklar. yani zevk aslında zevk haline gelene dek senden bir çok şey götürür. bu sebepten; as an hedonist, ben o makineye girip fantazilerimi bedel ödemeden yaşamak isterdim. bunda da bir ikilem, en azından benim evrenimde; bulunmuyor.

xenuda

millet neleri deneye tabi tutuyor yaw. ZEVK MAKİNESİ? :D ya elektrikler kesilir de, tam zevkin doruklarında yalnız başına zirve de kalırsan napcan?? bize göre değil hacı, millet olarak pamuktan fasulye deneyine devam ;)

bilinmeyenbilinmez

birisi hayatımdan deney yapmış aq "sadece hayal kurup gerçekleştiremeyen" deneye gerek yoktu soraydınız ben anlatırdım size djxkxfşfl

Görüş Bildir