Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece Bilmeniz Gerekeni Anlatan 20 Kitap Özeti

 > -

Dikkat! Spoiler içerir!

Uzun, gereksiz bilgilerle dolu kitap özetlerinden sıkıldınız mı? Sizin için sadece bilmeniz gerekenlerden oluşan, özetin özeti niteliğinde 20 kitap özeti! 

Dikkat! Spoiler içerir!

1. Dönüşüm - Kafka

Samsa ailesiyle beraber yaşıyor. Arka tarafta afedersiniz kıç kadar bir odası var. Masa falan. Takılıyo orda. Adam iş güç, fakirlik bunalmış bi sabah kalkıyo böcek olmuş. Ne işe gidiyor ne traş oluyor hayvan gibi yaşıyor valla süper.

2. Grinin Elli Tonu - E. L. James

Bi kadın bi erkek var. Erkek biraz sıkıntılı bi tip. Seksomanyak hafiften. Yok kırbaçtı, göz bağıydı falan bunlar garip garip şeyler deniyolar. Filmi var bunun haybeye okumayın.

3. Yüzüklerin Efendisi - J. R. R. Tolkien

Takınca görünmez olduğun bi yüzük var bunu gidip ayağı kıllı, kısa boylu çocuklara veriyolar lavlara atsınlar da erisin diye. E kısa boylu bunlar valla oraya uğra çay iç burada konakla, şurda örümcek var derken 3 kitap bunlar yürüyor aga halbuki bi vasıta falan olsa ama yok tabi o dönem ne arasın metrobüs falan.

4. Hayvan Mezarlığı - Stephen King

Bi aile var çocuklu kedili falan. Bunlar bi köye taşınıyo ama köy meğer cinli ruhlu bi köymüş. Kadın annesine mantı açmaya gittiği bi gün kediye kamyon çarpıyo sonra bahçıvanla beraber adam bunu gömüyor. Ama meğer gömdükleri yer evliya mezarıymış sen kedi bi canlan bunlara saldır. Cırmık içinde bırakıyor hepsini. Öleni gömüyolar oraya, e gömme be kardeşim işte niye rahatsız ediyosun elin cinini şeytanını. Sonra kedi çocuğu, çocuk bahçıvanı, sonra yine çocuk kadını, kadın adamı öldürüyor derken hepsi mevta oluyor epey anlamsız bi kitap.

5. Kinyas ve Kayra - Hakan Günday

İki tane eleman var bunlar işte biz serseriyiz, alkoliğiz, şerefsiziz diye dolaşıyorlar. İçki sigara at yarışı ne pislik ararsan var bunlarda. Sonra bunların tayini çıkıyor Meksika'ya gidiyolar. Biri "gaz maskesiyle gül koklanmaz" deyip kondomsuz ilişkiye girip AİDS oluyor hah öyle dizide olduğu gibi değil hayat işte o öyle mevta oluyor öteki de yatalak oluyor durduk yere, hayata küsüyor halbuki mis gibi sevgilisi falan var. Evlen sigortalı bi işe gir, ama yok illa bi haytalık edecekler.

6. Sineklerin Tanrısı - William Golding

Çocuklar Çanakkale gezisi için uçağa biniyor ama uçak bi adaya düşüyor. Öğretmenler falan piyasada olmayınca bunlar ders boş diye serseriliğe vuruyolar. Geçimlerini deniz kabuğuyla sağlamaya başlıyolar. Bir tane çocuk var bana domuzcuk demeyin diyor ama herkes domuzcuk diyor. Çete kuruyolar kendi aralarında falan. Tabi bi büyük olmayınca başlarında halbuki otur efendi gibi ödevini yap öğretmenini bekle yani ne gereği var bunların.

7. Zar Adam - Luke Rhinehart

Bi adam var işte ailesi falan gayet mutluyken buna bi daral geliyor artık araba kredisi mi ev kredisi mi bu bir darlanıyor. Kıraathaneden okey zarı çalıyor. Okuyucu sanıyor ki barbut atmaya başlayacak yok bu her şeyi zarlara göre yapmaya başlıyor mesela çay içecek bi zar atıyor 2 geliyor mesela, garsona  "ben şalgam alıcam" diyor. Komşusunun hanımına falan sarkıyor tam bir şerefsiz oluyor kısacası.

8. Küçük Prens - Antoine De Saint-Exupery

Atkılı bi eleman var bu uzayda bi göktaşının üzerinde takılıyo sağı solu süpürüyor falan. Bi yılanı var sonra bunun yılanı fil yakalayıp yutuyor ama yılan tabi ayarsız hayvan; fili sindiremeyip çatlıyor. Tilki var ama alakasız niye dolanıyor anlamadım. Gül var bi de.

9. Tutunamayanlar - Oğuz Atay

Turgut diye bir adam var bunun arkadaşı intihar ediyor. Bu da sağda solda dolanıyor işi gücü boşluyor. En son Olric diye bi adamla trene biniyor nereye gittikleri de belli değil. Arabayı da dağda bi yerde bırakıyor hadi hanımı çocuğu terk ettin bari arabayı bırak da faydalansınlar tam bir mal mülk düşmanı bu adam. Bi ara bi sofra kuruyolar valla insan acıkıyor orayı okurken en sevdiğim bölüm orasıydı.

10. Ejderha Dövmeli Kız - Stieg Larsson

Bi kız var. Bunun ejderha dövmesi var işte motora falan biniyor ajan gibi takılıyor ama mafyaya bulaşıyor. Mafya tabi kız falan dinlemez bunun peşine düşüyolar ama meğer onlar mafya değilmiş, miras mevzusu varmış işte bir şato var sana mı kalacak bana mı kalacak mevzu.

11. Kavgam - Adolf Hitler

Başta işçinin kötü çalışma koşullarından bahsediyor, işte çok çalışıyorlar az kazanıyorlar sonra gaza geliyor işçiye sövmeye başlıyor cahil mahil diyor. Bi bira içse biraz sinemaya gitse az kültürlense falan diyor e 2 sayfa önce işçi fakir diyodun amca şimdi ne diyosun diyemiyorsun tabi. Yazanın kafa yerinde değil illa alacaksanız çaydanlığın falan altına koyun.

12. Suç ve Ceza - Dostoyevski

Raskolnikov diye bi eleman var bu epey fakirlik çekiyor. Kasaba manava borç takmış sokağa çıkamıyor sonra bi kadını öldürüyor bu ama kadın meğer hikmetli, okunmuş biriymiş bunun ruhu falan epey darlıyor bu çocuğu. Redingot dedikleri bişey var bir de gocuk gibi ama böyle daha çok palto gibi. Altından kıymetli valla redingot aşağı redingot yukarı sayfalarca gocuk muhabbeti var kitapta.

13. Kumral Ada Mavi Tuna - Buket Uzuner

Ada diye bi kız var böyle güzeller güzeli ama epey fettan bi kız. Bu kız Aras ve Tuna diye iki kardeşin aklını çeliyo. Aras da biraz dengesiz bi tip bu durduk yere gaza gelip Akıllı Tv videolarındaki gibi denize atlıyo ama kayalara çarpıp kafayı yarıp ölüyo. Tuna da içten içe seviniyo "oo kız bana kaldı" diye ama yüz vermiyor kız buna.

14. Kolera Günlerinde Aşk - Gabriel Garcia Marquez

Ariza diye bi eleman var. İsmiyle müsemme biraz tetenek, arıza bir eleman. Bu bi kıza vuruluyo, şiir miir Ceyhun Yılmaz hesabı yürüyor kıza ama kız gidip işi iyi diye doktorla evleniyo. Sonra bu daha da hırslanıp tüm kadınlara yazmaya başlıyor kasabada dul bekar ne kadar kadın varsa günahına giriyor bir de çetele tutuyor oldu olacak skorboard yaptır led ekranlı bi tane oraya yaz  böyle hoyrat bir adam. Sonra kadının doktor kocası ölünce bu yine kadına yazıyor ama gelmişler 60 yaşına az durul artık, biraz öteki dünyayı düşün değil mi ama yok bunlar gemide liman liman takılmaya başlıyolar valla güzel hayat aslında.

15. Nietzsche Ağladığında - Irvin D. Yalom

Nietzsche'nin başı ağrıyor tabi her gün fosur fosur pipo içiyor bu tabi kafan gözün ağrır. Bir de doktor var bu doktor Nietzsche'yi iyi ediyor kafasını falan böyle berber gibi ovuyor kolonyayla. Bir de kadın var arada mektup falan yazıyor da onu tam anlamadım.

16. Da Vinci Şifresi - Dan Brown

Bi profesör var bunun arkadaşını müzede öldürüyolar. Ölen adam da kanıyla sağa sola bişeyler çiziyor murdar ediyor bir sürü tabloyu. Kutsal kaseyi arıyolar, sürekli bir kase lafı var sanırsın yeni evli çifte hediye edilen, onların da kullanmadan başkasına hediye ettiği Borcam kardeşim kase aşağı kase yukarı. Sonra öğreniyosun ki meğer kase bu ölen adamın torunuymuş. Kase falan yokmuş yani boş muhabbet valla.

17. Madame Bovary - Gustave Flaubert

Madam Bovary diye bir hanım var bu her gün evde biçki nakış sıkılıyor. 4-5 tane sevgili buluyor kendine ama kocasının hiç olaylardan haberi yok öyle vurdumduymaz, tıyniyetsiz bir adam. Kadın incik boncuk alayım güzel olayım derken esnafa epey borç takıyor sonra bakıyor ki ödeyemeyecek arsenik içiyor (kesin onu da borçla almıştır) esnafı mağdur ediyor. Adam da karısının sevgililerinden gelen whatsapp mesajlarını okuyunca kalpten gidiyor bak gitti yıkıldı dağ gibi aile.

18. Oliver Twist - Charles Dickens

Oliver yetimhanede büyüyen enerjik bir çocuk. Her enerjik çocuk gibi salak aynı zamanda. Bu yetimhaneden kaçıp hırsız çetesine katılıyor. Ama ne zaman hırsızlık yapsa çuvallıyor bu. Salak ama kötülük yapmaya da yeteneği yok neyse bunu en son hırsızlık yaparken kıçından vuruyor güvenlik görevlisi. Sonra bakıyolar ki Oliver meğer çok zengin bir ailenin çocuğuymuş oh  bu da keriz mirasına kaldım diye seviniyor gül gibi yaşıyor.

19. Sefiller - Victor Hugo

Jan Valjean diye bir adam var tam bir Ecevitçi. Güzel bir adam. Bu işte bir hata yapıyor ekmek çalıyor. Bunu kürek mahkumu yapıyorlar bak insafsızlığa bak bu da isyan ediyor tabi 1 ekmek için yapılır mı bu diyor kaçıyor hapishaneden ama 4-5 kez yakalanıyor. Bu kaçıyor onlar yakalıyor yalama oluyor adalet sistemi. Bu işte 1 yıl ceza aldım derken kaçarak yakalanarak 19 yıl ceza almayı başarıyor. Gardiyanlar falan tebrik ediyor "birader biz senin kadar salağını görmedik" diye. En son bu sağlam bi kaçıyor, kuyumcu açıyor iyi para kazanıyor böyle düğün derken mevsimi zaten. Sonra bi savcı bundan kıllanıyor nasıl para yaptı diye merak ediyor savcı maaşı tabi kötü o zamanlar; gözü götürmüyor adamın kazandığı helal parayı. Derken işte Jan Valjean yerine yanlışlıkla başkasını hapse atıyolar bu da Ecevitçi olduğu için gidip teslim oluyor "ben suçluyum o suçsuz bırakın" falan diyo. Fransa tabi karışık o aralar, karşıt görüşlü gruplar sopalarla falan giriyor birbirine. Jan Valjean bi kaç kişinin hayatını kurtarıyor derken bu aksiyon işlerini bırakayım diyor yaşlandım zaten diyor. Kızının da mürvetini gördükten sonra ölüyor huzur içinde.

20. Diriliş - Lev Tolstoy

Katyuşa diye bir kadın var eli yüzü epey düzgün ama barzo erkekler buna hep askıntı oluyor derken kadını mahkemelik ediyorlar. Orda da Rus Prensi Dimitri Nehludov'la karşılaşıyolar. Nehludov içki, kadın, kumar, uyuşturucu falan takılan; it gibi yaşayan bir adam. Bu kadına tutuluyor ama Rus mahkemeleri bizdeki gibi sıkıntılı; kadını durduk yere kürek mahkumu yapıyorlar, temyiz, avrupa insan hakları mahkemesi falan hiç biri kar etmeyince Dimitri de bununla beraber malı mülkü satıp Sibirya'ya gidiyor. Kadına sahip çıkıyor orada, temiz çamaşır falan götürüyor. Sonra kadını affediyolar ama kadın bu sefer başka bi mahkumla evleniyor. Dimitri şok!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alien00

2 😊👍

kenan-taflan

Türkiye'de dünyadaki ilk 10 kitabevi arasında bir kitabevinin bulunduğunu biliyormuydunuz?

burak.sayki.1

Nitelikli bir kitap yazmak insanın ne kadar vaktini alıyor biliyor musunuz? Bilemezsiniz çoğunuz o yüzden sktir olup gidiverin.

ruh

Komik olduğunu sanarak sözde Türk tarzı özetler yapmaya çalışmış ve sıçmışsın editör. Bu kitapların hiçbirini anlayamamışsın.

nazarella

yering uleynn bu yorumları.. Harika olmuş dostum.

Görüş Bildir