Görüş Bildir
Haberler
Rusya-Ukrayna Krizi: 8 Bin 500 ABD Askeri Alarma Geçirildi

Rusya-Ukrayna Krizi: 8 Bin 500 ABD Askeri Alarma Geçirildi

Batı ülkeleri, Ukrayna'ya saldırmanın Rusya'ya 'ağır bedeli' olacağı mesajını verdi. Yaklaşık 8 bin 500 ABD askeri Doğu Avrupa ülkelerine konuşlandırılmak üzere alarma geçirildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Polonya ve Avrupa Birliği (AB) liderleri ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan krizi görüştü.

DW Türkçe'nin haberine göre videokonferans aracılığıyla yapılan ve yaklaşık 1 saat 20 dakika süren toplantı sonrasında bir açıklama yapan ABD Başkanı Joe Biden, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasına engel olma konusunda Batı ülkeleri arasında tam bir birlik olduğunu söyledi. Beyaz Saray'da basın mensuplarına konuşan Biden 'Çok çok çok iyi bir toplantı yaptım, tüm Avrupalı liderlerle tam bir görüş birliği söz konusu' dedi.

Toplantıya dair İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın ofisinden de 'Liderler artan Rus düşmanlığı karşısında uluslararası birliğin öneminde anlaştı' denildi.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması halinde bunun 'ağır sonuçları' olacağını söyleyerek 'Gözle görülür bir yatışma için inisiyatifleri hayata geçirmek Rusya'ya kalmış' diye konuştu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Moskova'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığını daha da artırmasının 'ağır bedelleri' olacağını belirtti. Toplantıya Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de katıldı.

Rusya ise Ukrayna'ya saldırı hazırlığında olduğunu ısrarla reddediyor. Ancak Ukrayna sınırlarına konuşlandırılan Rus birliklerinin sayısı 100 bini geçiyor.

ABD: 8 bin 500 asker alarma geçirildi

ABD: 8 bin 500 asker alarma geçirildi

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby 8 bin 500 ABD askerinin NATO Yanıt Gücü çerçevesinde NATO üyesi Doğu Avrupa ülkelerinde konuşlandırılmak üzere 'yüksek alarma' geçirildiğini söyledi. Kirby 'Bu, Sayın Putin'e NATO'daki sorumluluklarımızı ciddiye aldığımıza yönelik son derece açık bir işaret' dedi. NATO da ittifakın doğu kanadını güçlendirmek için savaş jeti ve gemilerin bölgeye gönderildiğini açıkladı.

Fransız hükümeti Rus ve Ukrayna yetkililerin Alman ve Fransız temsilcileriyle birlikte Çarşamba günü Paris'te bir araya geleceğini açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un gelecek günlerce Putin ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
3
1
1
1
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Koray

Rusya ve Nato arasında bir savaşın yaşanması olanaksız şu koşullarda. Nato da Rusya da gövde gösteri yapmakta sadece bunca askeri sınıra yığmakla. YAzık aq ç... Devamını Gör

Caner Bey

Rusya yine ezer geçer. Nato birliğine üye olan 30 ülke bile asker gönderse almak isterse yine alır. Benim anlamadım Natonun en güçlü ülkesi Türkiye'nin ne ya... Devamını Gör

Ciz Suh

Rusya destek almadan kimseyle savasamaz

Ao35

Bıkmadınız mı "Gördüğünüz Andan İtibaren Gençliğinizden 15 Yılı Çalıp Götürecek Birbirinden Acayip Görseller" formatından? Yok mu başka bir şey? Çalışın az, ... Devamını Gör

Gizem Yılmaz

Yanlış yerdesin sanki😂