Rusya'nın Lazkiye'ye Yerleştireceği S-400'lerin Menzili Nevşehir'e Kadar Uzanıyor

 > 
146PAYLAŞIM

Rusya, savaş uçağının Türkiye jetleri tarafından düşürülmesinin ardından, Suriye’nin Lazkiye vilayetindeki üssüne S-400 füzeleri yerleştirme kararı aldı. Lazkiye’deki S-400’lerin menzili Antalya, Nevşehir ve Mardin’e kadar geniş bir bölgeye uzanıyor. Rus Genelkurmayı dün de Rus donanmasının en büyük hava savunma gemilerinden Moskva’yı Akdeniz'de konuşlandırma kararı almıştı.

Reuters’ın haberine göre S-400’lerin, Lazkiye vilayetinde hava kuvvetlerinin kullandığı üsse yerleştirileceğini Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu duyurdu.

Putin: 'Tekrarlanırsa Mutlaka Tepki Vereceğiz' - onedio.com
Putin: 'Tekrarlanırsa Mutlaka Tepki Vereceğiz' - onedio.com

Rus lider Putin de bugün yaptığı açıklamada Suriye’deki Rus askeri üssüne hava savunma sistemi yerleştirileceğini açıklamış ve “Uçağımızın düşürülmesi sonrası yeni vakaların yaşanma ihtimalini göz ardı edemeyiz. Benzer şeyler tekrarlanırsa mutlaka tepki vereceğiz” demişti.

Lazkiye’ye yerleştirilecek olan ve Rus ordusu envanterine 2007’de giren füzelerin menzili tam 400 kilometre.

400 kilometrelik menzil içerisine Gaziantep, Mardin’in bir bölümü, Adana, Mersin, Hatay, Niğde, Nevşehir, Antalya, Şanlıurfa ve Konya’yı da alan füze sistemi, 600 kilometrelik bir alandaysa radarla tarama yapabiliyor. Uzun araçlarla mobil olarak taşınabilen rampaların fiyatıysa 200 ile 500 milyon dolar arasında.

S-400’ler farklı füze tipleri taşıyabiliyor

S-400’lere oldukça benzeyen bir hava savunma sisteminin Suriye Tartus’taki Rus üssü civarında görüldüğüne dair birkaç hafta önce Suriye bloglarında fotoğraflar paylaşılmıştı ancak bu bilgiler teyide muhtaçtı. 

Son açıklama, Rusya’nın bölgeye henüz S-400 göndermemiş olduğuna işaret ediyor. Ancak bu bir diplomatik manevra da olabilir.

S-400’ler farklı füze tipleri taşıyabiliyor. En uzun ancak düşük manevra kabiliyetine sahip füzeleri 400 kilometre menzile ulaşabilirken bu füzeler balistik füzeleri avlamak üzere tasarlanmış durumda.

Akdeniz’e dev kruvazör

Dün Rus Genelkurmayı Akdeniz'de Türk karasularının hemen dibine Rus donanmasının en büyük hava savunma gemilerinden Moskva’yı konuşlandırma kararı almıştı.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Sergei Rudskoi tarafından yapılan açıklamaya göre, Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun amiral gemisi ve Rus donanmasının en büyük hava savunma amaçlı iki savaş gemisinden biri olan Moskva, Türkiye-Suriye karasularının birleştiği noktada konuşlandırılacak.

S-300’lere benzer hava savunma sistemlerine sahip olduğu belirtilen Moskva, herhangi bir tehdit algılamasına anında cevap verecek.

Reuters, Diken,Zete ve Sputnik

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir