Görüş Bildir
Haberler
Rusya, Microsoft’a Ait Ürünleri Çöpe Atmaya Hazırlanıyor

Rusya, Microsoft’a Ait Ürünleri Çöpe Atmaya Hazırlanıyor

Ulaş
07.08.2014 - 00:39

Rusya, Microsoft’a ait ürünlerin hepsini çöpe atmaya hazırlanıyor

Windows, Office ve teknoloji ve yazılım devine ait daha hangi ürün varsa tamamını Rusya topraklarından atmaya hazırlanan hükumet, şirkete büyük darbe vurmayı planlıyor.

Sözcü'de yer alan habere göre, eski NSA ajanı Edward Snowden tarafından yazılım devi Microsoft‘un da dahil tüm ABD teknoloji şirketlerinin NSA ile işbirliği yaptığını ve kullanıcıların tüm verilerini NSA‘ya teslim ettiği iddia edildi. Bu olayın ortaya çıkmasından sonra Rusya Cumhurbaşkanı Putin, “ABD’li dostlarımız zaten her şeyi dinliyor, biliyor,” şeklinde yaptığı açıklamaları ile NSA tarafından yürütülen casusluk girişimlerini önemsemediğini vurguladı.

Bununla beraber Edward Snowden’e ülkesinde yaşama izni veren Rusya, Snowden tarafından verilen bilgilerden etkinlenmiş olacak ki, ülkede bulunan tüm kamu binalarından yazılım devine ait ürünlerden arındırmak için çalışmalara başladı.

Rusya kullanımda olan bu ürünlere alternatifi ise yine ABD firması olan rakip firmalar yerine, Rusya kökenli bir yazılım firmasına ait ürünleri ön planda tutuyor. Tabi bu duruma ülkenin Kırım’ı ilhak etmesi nedeniyle ABD tarafından uygulanan ambargonun da etkisi büyük. Microsoft ürünleri için artık hizmet alamayacak olan Rusya, yerli yazılım ile yazılım devini olan bağımlılığından kurtulmayı amaçlıyor.

  • Birgün
Kaynak: http://birgun.net/news/view/microsoft...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam