Rusya, ABD, Suriye, Kuzey Kore... Dünya Yeni Bir Küresel Krizin Eşiğinde mi?

 > 
75PAYLAŞIM

Geçtiğimiz hafta Suriyeli muhaliflerin elinde bulunan İdlib kentine gerçekleştirilen kimyasal saldırı dünya kamuoyunda büyük yer kaplamıştı. Dünya Sağlık Örgütü ve çeşitli uluslararası kuruluşlar tarafından da kimyasal silah kullanıldığı teyit edilmişti. Suriye ordusu ise saldırının kendileri tarafından gerçekleştirilmediğini iddia etmişti.

Ortaya çıkan görüntülerin ardından ABD uçakları Suriye'nin Şayrat Hava Üssü'ne saldırı düzenledi. ABD'li yetkililerin aktardıkları bilgilere göre bu saldırıda Suriye savaş uçaklarının yüzde 20'si kullanılamaz hale geldi. Rusya kanadından yapılan açıklamalarda ise Suriye'de yaşananlar provokasyon olarak nitelenerek hem benzer kimyasal saldırıların gerçekleşebileceği hem de ABD'nin Suriye'ye yönelik yeni saldırı hazırlığı içerisinde olduğu ifadeleri kullanıldı.

Diğer bir gerilim hattı ise Kuzey Kore, ABD ve Çin üçgeninde. Trump Twitter'dan yaptığı açıklamalar ile Kuzey Kore'nin 'belasını aradığı' ifadelerini kullanarak 'Çin ile ya da Çin olmadan bu işi halledeceğiz' dedi.

Neler yaşandı, neler yaşanacak, taraflar ne söyledi birlikte bakalım.

Esad yönetiminin İdlib kentinde kimyasal kullandığı iddialarının ardından ABD tarafından Suriye hava üssüne 59 Tomahawk füzesi fırlatılmıştı.

Rusya'dan ABD ile Koordinasyon Hattını Durdurma Kararı: Yaşanan Tüm Gelişmelerle Suriye Krizi - onedio.com
Rusya'dan ABD ile Koordinasyon Hattını Durdurma Kararı: Yaşanan Tüm Gelişmelerle Suriye Krizi - onedio.com

Operasyonun ardından açıklama yapan Trump 'Ölümcül kimyasal silahların kullanılmasını ve yayılmasını önlemek ve caydırmak Birleşik Devletler'in ulusal güvenlik çıkarı için hayati' demişti.

Suriye'de gerçekleşen kimyasal silah saldırısına ilişkin tüm gelişmeler için 👇

Suriye'den Gelen ve Kan Donduran Görüntülere Yenileri Eklendi: 'Otopside Kimyasal Kullanımı Tespit Edildi' - onedio.com
Suriye'den Gelen ve Kan Donduran Görüntülere Yenileri Eklendi: 'Otopside Kimyasal Kullanımı Tespit Edildi' - onedio.com

ABD Savunma Bakanı: 'Düzenlenen saldırıda Suriye hava gücünün yüzde 20'sini yok ettik'

ABD Savunma Bakanı James Mattis, 'Suriye'nin bir daha kimyasal silah kullanmasının akılsızlık olacağını' belirtti.

Reuters haber ajansı bu saldırının ardından, İran ve Rusya'nın 'ABD kırmızı çizgiyi aştı' açıklamasını yaptığını iddia etmişti

Rusya: 'Açıklanmayan kaynakların nereden çıktığını bilmiyoruz'

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov haber ile ilgili 'Bilgimiz yok, teyit edemeyiz. Reuters’in bunu nereden aldığını ve söz konusu ismi açıklanmayan kaynakların nereden çıktığını bilmiyoruz' ifadelerini kullandı.

İdlib kentinde yaşananları 'provokasyon' olarak niteleyen Putin: 'Yeni provokasyon durumları aldık'

İtalyan Cumhurbaşkanı Sergio Matarella'yla Moskova'da ortak basın toplantısı düzenleyen Putin, ABD'nin Suriye'de yeni füze saldırıları düzenlemesini bekleyip beklemediği sorulduğunda da, "Şam'ın güneyindeki dış mahalleleri de dahil, Suriye'nin diğer bölgelerinde benzer bir provokasyonun hazırlandığı, bazı (kimyasal) maddeler yerleştirip, Suriye hükümetini kimyasal silah kullanmakla suçlamayı planlandığına dair elimizde istihbarat var" dedi.

Putin: 'İdlib için Lahey'e gitmeyi planlıyoruz'

Putin ayrıca kimyasal saldırının 'gerektiği gibi soruşturulması için' çağrıda bulundu: 

'Lahey'de ilgili BM kurumuna başvurmayı planlıyoruz. Uluslararası topluma da, tüm bilgilerin derinlemesine soruşturulup, soruşturmanın sonuçlarına göre gerekli adımların atılması çağrısında bulunuyoruz.'

'G7 ülkeleri Esad'ın Suriye'nin geleceğinde olmayacağı konusunda hem fikir'

26-27 Mayıs'ta İtalya'nın Taormina kentinde yapılacak G7 liderler zirvesi öncesi dün ve bugün toplanan dışişleri bakanlarının ana gündem maddesi Suriye'ydi.

Toplantının ardından bir açıklama yapan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ise G7 ve Fikirdaş Ülkeler toplantısında tüm katılımcıların 'Suriye'nin geleceğinde Beşar Esad'ın var olamayacağı' konusunda hemfikir olduğunu söyledi.

Suriye'deki gerilimin yanında ABD ile Kuzey Kore arasında da sular ısınıyor

Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerinin ardından Singapur'dan yola çıkan bazı Amerikan savaş gemileri Pasifik Okyanusu'ndan Kore Yarımadası'na doğru hareket etmişti.

Kore Merkezi Haber Ajansı'a göre; Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Ölçüyü aşan eylemlerinin neden olacağı katastrofik sonuçlardan tamamen ABD'yi sorumlu tutacağız. Kuzey Kore, ABD tarafından arzulanan her savaş şekline karşı koymaya hazırdır” demişti.

Trump: 'Kuzey Kore belasını arıyor'

ABD Başkanı Donald Trump Twitter'dan yaptığı paylaşımlarda Kuzey Kore'yi hedef aldı. İlk mesajında Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'le gerçekleştirdikleri görüşmeye değinen Trump, "Çin Devlet Başkanı'na ABD'yle imzalayacakları ticari bir anlaşmanın Kuzey Kore sorunu çözüldüğünde kendileri için çok daha iyi olacağını açıkladım" ifadelerini kullandı.

Trump, bir sonraki mesajında ise "Kuzey Kore belasını arıyor. Çin yardım etmeye karar verirse harika olur. Yardım etmezse biz bu sorunu onlarsız çözeriz. A.B.D." ifadelerini kullandı.

Suriye ve Kuzey Kore konusunda zaman ne getirecek birlikte göreceğiz. 

  • Kaynaklar: Sputnik / BBC Türkçe / Reuters / Twitter
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir