Görüş Bildir
Haberler
Rus Gazında Anlaşma Yok, Türkiye Tahkime Başvurdu

Rus Gazında Anlaşma Yok, Türkiye Tahkime Başvurdu

Onedio Medya
27.10.2015 - 12:58 Son Güncelleme: 27.10.2015 - 16:22

Rusya ile doğalgaz fiyatında indirim konusunda anlaşma sağlanamadı. BOTAŞ'ın Gazprom'a karşı uluslararası tahkime gittiği öğrenildi. Rusya ise hem Türkiye'nin mahkemeye gitme hakkının anlaşma kapsamında olduğunu belirtti hem de sorunun mahkeme öncesinde çözülebileceğini söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Türkiye, Rusya ile doğalgaz fiyatında indirim konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine dün uluslararası tahkime başvurdu.

Reuters'a bilgi veren bir enerji yetkilisi, 'Rus şirketi Gazprom ile bir süredir görüşmeler devam ediyordu ancak bu konuda beklenen gelişmeler olmadı. Dün itibariyle tahkime gidildi, sanırım kararı tahkim verecek' dedi.

Türkiye ile Rusya arasında doğalgaz fiyatlarında 1 Ocak 2015'ten geçerli olacak fiyat indirimi konusunda mutabakat sağlanmasına rağmen resmi imzalar atılamamıştı.

Reuters'ta 27 Haziran'da yer alan bir haberde bir hafta içinde imza işleminin tamamlanamaması halinde BOTAŞ'ın Gazprom'a karşı uluslararası tahkime gitme hakkı doğacağı ve Türkiye'nin bunu değerlendirebileceği yer almıştı.

Rusya: 'Mahkemeden önce de çözebiliriz'

Rusya: 'Mahkemeden önce de çözebiliriz'

Habere ilişkin Rusya adına ilk açıklama Gazprom Sözcüsü Sergey Kupriyanov'dan geldi. Türkiye'nin tahkim mahkemesine gitme kararını 'normal bir uygulama' olarak değerlendiren Kupriyanov, anlaşmazlığın mahkeme öncesinde çözülebileceğini de belirtti.

Kupriyanov, RİA Novosti haber ajansına demecinde şunları söyledi: 'Tahkim mahkemesine gidilmesi sözleşmenin öngördüğü seçeneklerden biri. Bu gayet normal. Bundan sonrasında anlaşmazlık mahkemeden önce ya da tahkimin kararıyla çözülecek.'

Gazprom, temmuz sonunda Türkiye'ye yüzde 10.25 oranında indirim yapmayı kabul etmiş ancak Gazprom ile BOTAŞ arasında indirim anlaşması imzalanmamıştı. Reuters'a konuşan bir kaynak indirim görüşmelerinin 'Türk Akımı nedeniyle bir türlü sonuçlanamadığını' ifade etmişti.

Reuters'ta 27 Haziran'da yer alan bir haberde de, bir hafta içinde imza işleminin tamamlanamaması halinde BOTAŞ'ın Gazprom'a karşı uluslararası tahkime gitme hakkı doğacağı ve Türkiye'nin bunu değerlendirebileceği yer almıştı.

Dünya ve Sputnik Türkiye

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
69
30
21
16
7
6
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
rcpbyrm

seçimlerden sonra zamı patlatırlar winter is coming :)

the_war

Yanlış hatırlamıyorsam bir veya bir buçuk sene önce 100 TL ye ortalama 100 m3 gaz alınabilirken, şu an aynı miktarda gaz alamıyoruz. Geçen hafta 300 TL ile 2... Devamını Gör