Görüş Bildir
Haberler
Reza Zarrab'ın Reddi Hâkim Talebi Reddedildi

Reza Zarrab'ın Reddi Hâkim Talebi Reddedildi

ATKN
31.08.2016 - 12:58 Son Güncelleme: 30.09.2016 - 09:18

Kara para aklama, bankacılık sahtekarlığı ve ABD'nin İran'a karşı uyguladığı yaptırımları delme suçlamaları ile New York'ta tutuklu olarak yargılanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab'ın 'reddi hakim' talebi, davaya bakan Yargıç Richard Berman tarafından reddedildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Reza Zarrab, Türkiye'de FETÖ bağlantılı bir hukuk konferansına katıldığı için Yargıç Richard Berman'ın tarafsız olamayacağı gerekçesiyle 'reddi hakim' talebinde bulunmuştu.

Zarrab hakkındaki iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bharara, Zarrab'ın Yargıç Richard Berman ile ilgili savlarının hiçbir temele dayanmadığın savunmuş 'Yargıç Berman, New York'ta görülen ilk duruşmada, İstanbul'da bir hukuk konferansına katıldığını kendisi dile getirdi' demişti.

Zarrab ve savunma ekibi de bunu bildiklerini, bu durumun yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını etkilemeyeceğine inandıklarını kendileri dile getirdiler. Aradan 4 ay geçtikten sonra, 'reddi hakim' talebinde bulunmanın hiçbir dayanağı yoktur' diyerek, 'reddi hakim' isteğinin geri çevrilmesini istemişti.

Richard Berman

Amerika'nın Sesi'nden Can Kamiloğlu'nun haberine göre verilen dilekçede Hakim Berman’ın, Türkiye’de ‘FETÖ’ ile bağlantılı olduğu iddia edilen Yüksel Karkın Küçük (YKK) hukuk firması tarafından İstanbul’da düzenlenen bir hukuk sempozyumunda Zarrab davasıyla ile ilgili görüşlerini yeterince ortaya koyduğu ve taraf olduğu ifade edilmişti.

'Hedefi Zarrab olan ‘FETÖ’ organizasyonuna katıldınız'

'Hedefi Zarrab olan ‘FETÖ’ organizasyonuna katıldınız'

Savunma avukatları tarafından verilen 21 sayfalık dilekçe ile 240 sayfalık eklerinde, Türkiye’de 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimi sonrasında bir çok gerçeğin ortaya çıkıp bir çok şeyin daha da netleştiği savunulmuştu.

Hakim Berman’ın katıldığı sempozyumun ‘FETÖ’ ile ilişkisi olduğu öne sürülmüş, dilekçenin eklerinde çok sayıda gazete haberi delil olarak sunulmuştu.

İstanbul’da 2014 yılının Mayıs ayında YKK hukuk firması ve yerel bir Birleşmiş Milletler organizasyonu tarafından düzenlenen ‘Adalet ve Hukuk Devleti Sempozyumu’nun’, Zarrab'ın Türkiye’de kapatılan soruşturmasını ve sonrasında hükümetin aldığı kararları eleştirmek amacıyla düzenlendiği iddia edilmişti.

Dilekçede 'Zarrab 17 Aralık sonrası temize çıktı' denilmişti

Dilekçede 'Zarrab 17 Aralık sonrası temize çıktı' denilmişti

Zarrab'ın savunma avukatları mahkemenin hakimi Berman’a hitaben yazdıkları dilekçede, 17 Aralık 2013’te, Zarrab'ın başını çektiği, Türkiye’de hükümete yakın birçok üst düzey kişinin 'skandal' bir şekilde tutuklandığı savunulmuştu.

Dilekçede şunlar kaydedilmişti:

“Bu skandal tutuklamalarla hükümet üyeleri rüşvet almakla suçlanmıştır. Türk hükümeti bu kararların ardında Pennsylvania’da yaşayan imam Fethullah Gülen’e yakın kişiler olduğunu saptamıştır. Bu sürecin ardından binlerce polis ve aralarında Zarrab'ın savcısının da olduğu kişiler görevlerinden alınıp ya başka görevlere atanmış ya da bu görevlerden el çektirilmiştir. Zarrab, 17 Aralık’ta tutuklanmış, Şubat 2014’te ise temize çıkıp serbest bırakılmıştır. Sizin İstanbul’da katıldığınız bu panelin odak noktası da bu kararların karşıtlığı olmuştur.'

'Hukuk firmasının ortakları ‘FETÖ’ bağlantısından tutuklu'

'Hukuk firmasının ortakları ‘FETÖ’ bağlantısından tutuklu'

Dilekçede, 15 Temmuz darbe girişimi vurgulanarak, “Türk yetkililere göre YKK tarafından düzenlenen ve sizin de katıldığınız sempozyuma sponsor olduğu iddia edilen Birleşmiş Milletler'e bağlı Küresel Etki Global Compact sivil toplum kuruluşu bu iddiaları reddetmiştir. Katıldığınız sempozyumu düzenleyen YKK hukuk firmasının ise Türkiye’de gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişiminin sorumlusu ve hükümeti darbe ile devirmeye çalışan ‘FETÖ’ ile bağlantılı olduğu saptanmıştır. YKK’nın ortaklarından bazıları ‘FETÖ’ ile işbirliği yapıp hükümeti darbe ile devirmek suçundan tutuklanmıştır” denilmişti.

New York’ta görülen davada 17 Aralık soruşturması delilleri var’

Zarrab'ın avukatları dilekçede, “Sayın hakim, New York’ta görülen davada Zarrab ile ilgili 17 Aralık soruşturmasındaki deliller kefalet talebimiz üzerine dava dosyasına konulup savcılık makamı tarafından karşı delil olarak sunulmuştur. İstanbul’da katıldığınız sempozyumda ve Türk medyasına verdiğiniz demeçlerde karşı çıktığınız konular da buradaki dava dosyasına da giren iddialardır. Bu davayı tarafsız olarak göremeyeceğiniz için davadan çekilmenizi talep ediyoruz” sözlerine yer vermişti.

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
65
18
13
9
3
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
WantonNovelSMYRNA

Amk doktoru seçersin anladım da, hakim seçmek nedir? Erdoğan mı sandın kendini, işine gelensavcıyla, hakimle yargılanacaksın? ABD orası Kan alırlar şırıngayl... Devamını Gör

Pinklove

ay allahım ne büyük acılar bunlar

Pasif Kullanıcı

https://www.youtube.com/watch?v=0DXnZeuxAGc