Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ramazan'da Erkeklerin Cinsellik Hakkında En Çok Merak Ettiği Soruları Cevaplıyoruz!

-
Abone ol

Ramazan ayında her yıl akıllarda farklı sorular oluşuyor. Orucu bozan durumların neler olduğu masaya yatırılarak işin uzmanlarınca değerlendiriliyor ve halka anlatıyor. Erkeklerin Ramazan ayında cinsel hususlarla ilgili yanıt bulamadık soruları olabiliyor. Bu soruların yanıtlarını Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Oruç İlmihali gibi rehberlerinden sizler için derledik. Ramazanda cinsel ilişkinin sınırları neler? Mastürbasyon yapmak orucu bozar mı? Oruç için gusül abdesti almak şart mı? Bu ve benzer soruların yanıtları sizlerle!

11 ayın sultanı Ramazan tüm bereketiyle geldi. Ancak, oruç tutan erkeklerin akıllarında bazı özel sorular var.

İhtilam olmak, cünup olarak sabahlamak oruca zarar verir mi?

Oruçlu iken rüyada ihtilam (halk arasında rüyalanmak) olmak orucu bozmadığı gibi, gusletmeyi geciktirerek cünup olarak sabahlamak da oruca bir zarar vermez. Ancak, zorunlu bir durum olmadıkça hemen boy abdesti alınmalıdır.

Cünup iken sahur yemeği yenebilir mi, oruca niyet edilebilir mi?

Cünüp olan kimsenin elini, ağzını yıkamadan yemek yemesi ve bir şeyler içmesi uygun değildir. Ancak elini, ağzını yıkadıktan sonra sonra, boy abdesti almadan sahur yemeği yemesinde bir sakınca yoktur.

İstimna, yani mastürbasyon orucu bozar mı?

Oruç, nefsin isteklerinden bilinçli olarak uzak durma yönüyle bir irade eğitimidir. Nefsin isteklerinin kontrol altına alınmasında, ruhun arındırılıp yüceltilmesinde etkili bir yoldur. Şehevî arzularına mağlup olanların bu irade eğitiminde başarısız oldukları ortaya çıkar.

Oruçlu iken elle tatmin olmak orucu bozar, kazayı gerektirir. Bu fiili işleyen kimselerin bozmuş oldukları orucu kaza etmekle yetinmeyip ayrıca tövbe etmeleri de gerekir.

Elle tatmin olmanın keffâreti gerektirmemesi, bu fiilin önemsiz bir günah olduğunu göstermez. Bilakis özürsüz olarak orucunu bozan kimseler büyük günah işlemiş olurlar.

 (Zeylaî, Tebyîn, I, 323; İbn Nüceym, el-Bahr, II, 293).

Kaynak

Oruçluyken boy abdesti almak, banyo yapmak orucu bozar mı?

Eğer boy abdestli almanız gerekiyorsa, ağızdan ve burundan su yutulmadıkça banyo yapmak veya gusül abdestli almak orucu bozmaz.

Bu hususla ilgili Hz. Aişe ile Ümmü Seleme validelerimiz, Peygamberimiz (s.a.s.)’in Ramazanda imsaktan sonra boy abdesti almış olduğunu aktarmışlardır. (Buhârî,”Savm”, 25).

Cinsel ilişki ile bozulan oruç kefaret gerektirir mi?

Cinsel ilişkinin orucu bozup hem kaza hem de kefareti gerektirdii konusunda bütün mezhepler ittifak halindedirler ve hepsinin dayandığı delil aşağıdaki hadistir. Kefaret hakkında bu hadisten baka delil yoktur. 

“Peygamberin (s.a.s.) yanında oturuyorduk. Bir adam çıkageldi ve,
-“Ey Allah’ın Rasûlü, helak oldum!” dedi. Rasûlullah,
-“Neyin var?” diye sorunca adam,
-“Oruçlu iken eşimle cinsel ilişkide bulundum” diye cevap verdi. Bunun üzerine Rasûlullah,
-“Peş peşe, iki ay oruç tutabilir misin?” diye sordu. Adam,
-“Hayır!” dedi. Rasûlullah, 
-“Altmış fakiri doyurabilir misin?” dedi. Adam yine
-“Hayır” dedi. Rasûlullah bir şey söylemedi, aradan bir müddet geçti. Biz konuyu müzakere ediyorduk ki Rasûlullah’a ağzına kadar hurma dolu bir sepet getirdi. Hz. Peygamber, 

“Soru soran adam nerede”? dedi. Adam, 

-“Soru soran benim” deyince Rasûlullah,

"Şunu al ve sadaka olarak dağıt” buyurdu. Bu sefer adam, 

-“Benden daha fakir birine mi ya Rasûlellah? Allah’a yemin ederim ki, Medine vadisinde benim ev halkımdan daha fakir bir ev halkı yoktur.” dedi. Adamın bu sözleri üzerine Rasûlullah azı dişleri görünecek şekilde güldü ve

-“Hurmaları kendi ev halkına yedir” buyurdu. 

(“Savm”, 30; “Hibe” 20, “Nafakât”, 13, “Keffârat”, 2–4; Müslim, “Syam”, 81; Ebû __Dâvûd, “Tahâre”, 123, “Savm”, 37; bk.. Tirmizî, “Savm”, 23) 

Oruç Şehevî Duyguları Dizginler

Oruç kişiyi edep dışı davranışlardan uzaklaştırır, bu konuda Hz. Muhammed,

“Evlenmeye gücü yeten evlensin. Çünkü evlilik gözü (yabancı kadınlara bakmaktan) alıkoyar, tenasül uzvunu (harama düşmekten) korur. Evlenmeye gücü yetmeyen kimsenin oruç tutmasını tavsiye ederim. Çünkü orucun şehveti kıran bir özelliği vardır."

(Buhârî, “Savm”, 10)

Bu içeriğimizde oruçla ilgili merak edilenlerden bazılarını derledik. KaynakKaynak 2, Kaynak 3

Tüm Kadınların Ortak Meselesi: Ramazan'da Regl Olmakla İlgili Merak Ettiğiniz Tüm Soruları Cevaplıyoruz! - onedio.com
Tüm Kadınların Ortak Meselesi: Ramazan'da Regl Olmakla İlgili Merak Ettiğiniz Tüm Soruları Cevaplıyoruz! - onedio.com
Ramazan Ayı Mesajları 2019: Paylaşmaya Hazır Resimli ve Resimsiz, Anlamlı Ramazan Mesajları, Hadisler ve Ayetler - onedio.com
Ramazan Ayı Mesajları 2019: Paylaşmaya Hazır Resimli ve Resimsiz, Anlamlı Ramazan Mesajları, Hadisler ve Ayetler - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mavi-ceyiz-nuray-ozer

bir erkek olarak yazıyorum acaba oruç tuttugumuz halde oruçlu oldugumuzu unuttugumuz halde şehvete girdiysek ve girdikten sonra hatırladıysak oruç yinede bozulurmu?

paco-hernandez

herife bak lan gitmiş arap sıcağında oruç oruç yengeyi kucaklamış... johnny bin sinsullah...

ag10

tenasül uzvum bi rahat durmuyo ki yaw :)))

annonim3

Burdaki bilgiler kesinlikle, 'kesinlikle' doğru değil. Bilinçli yapılan masturbasyon orucu bozacağı gibi 61 gün de kefaret gerektirir. Cunup halde sabahlanmaz, sadece ramazanda değil normal günlerde de.. Sadece tek bir kaynaktan bilgi alınarak bu şekilde insanları yanlış yönlendirmek doğru değil lütfen bilgilerinizi güncelleyin.

ahmetbeybi

Efendim, 'kesinlikle doğru değil' ibaresini kullanmışsınız, uyarınızı dikkate alarak sizin için farklı kaynaklara da baktım, en son Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'nın sitesinde de bu sorunun cevabını buldum. Verdiğimiz bilgi doğru ancak yine de kaynağı değiştirerek Diyanet'in sitesinde bilgileri de yazdım. Konu hakkında, 61 gün değil, 1 günlük kaza orucunun yeterli olduğu kaynaklarda geçmekte. Başka şüpheye düştüğünüz yer olursa uyarmaktan çekinmeyin, teşekkürler, iyi Ramazanlar.

jnx

Merve Ç. sen misin? Neden başka birinin hesabını kullanıyorsun? (aksini düşünmek istemiyorum. o zaman tek seçenek kalıyor o da başka bir sjw'ye yürüyor olması)

Görüş Bildir