Radikal'den BJK'ya Belgeli Yanıt

3PAYLAŞIM

İşçi Ali Babuca

Beşiktaş İnönü Stadı’nın inşaatında çalışan Ali Babuca adlı işçinin, asansör boşluğuna düşerek belini kırdığı öğrenildi. Beşiktaş habere yönelik yalanlama yayınlaması üzerine Radikal gazetesinden belgeli yanıt geldi...

UYARI LEVHASI KONULMAMIŞ

Bu inşaatta asansör boşluğu çevresine uyarı levhası konmadığı, yeterli aydınlatma olmadığı, iş güvenliği önlemi alınmadığı ve Babuca’nın 18 saat çalıştırıldıktan sonra iki saatlik uykuyla iş başı yaptırıldığı iddia edildi. 

ÜÇÜNCÜ KATTAN YERE ÇAKILMIŞ

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, Beşiktaş İnönü Stadı’nın inşasını üstlenen BJK Beşiktaş İnşaat ve Ticaret Anonim Şirketi’ne bağlı olarak taşeron hizmet veren ‘Ortadoğu Birlik İnşaat’ın çalışanı Ali Babuca ve arkadaşları, geçen 8 Eylül’de saat 03’te uykudan kaldırılarak, iş başı yaptırıldı. Kendisinden beton dökmesi istenen Babuca, iddiaya göre, beton aracına yürürken üçüncü kattan yere düşerek, zemine çakıldı. Beli kırılan Babuca, memleketi Adıyaman’a döndü. 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Avukat Özgür Yılmaz’ın suç duyurusu dilekçesinde; iş kazasının meydana geldiği alanda bir aydınlatma olmadığı, iş güvenliği tedbiri alınmadığı, asansör boşluğunun çevresine uyarı levhası konmadığı; şerit, korkuluk veya işaret yerleştirilmediği iddia edildi. Ayrıca Babuca’nın inşaat sahasındaki işçi barakalarında kaldığı ifade edilerek, “Bu durumdan kaynaklı işveren işçileri yatağından kaldırıp çalıştırmaktadır. Müvekkil 24 saat işe hazır olma esasına göre çalıştırılmıştır. Kaza günü de geç saatlere kadar çalıştırılarak, iki saatlik uykudan sonra beton döküleceği söylenerek yatağından kaldırılmıştır. Kaza günü müvekkil 18 saat çalıştırılmıştır. Bu kazanın olmasında şikayetçinin fazla çalıştırılması, yeterli dinlenme imkanının olmaması ve sağlıklı işçi barakasının bulunmaması etkili olmuştur” denildi. Dilekçede, ‘olası kasla yaralamaya sebebiyet vermek’ iddiasıyla soruşturma yürütülmesi, şüphelilerin gözaltına alınması, firmadan arama yapılarak kayıtlarına el konması, inşaat alanında keşif yapılması ve kamer kayıtlarına el konması talep edildi.

BEŞİKTAŞ'TAN YALANLAMA

Beşiktaş İnşaat ve Ticaret A.Ş, bugün bir internet sitesinde yer alan Vodafone Arena'nın inşaat çalışmaları sırasında bir işçinin asansör boşluğuna düşerek belinin kırıldığı yönündeki haberi yalanladı.

Beşiktaş'ın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Vodafone Arena inşaat çalışmaları sırasında bir işçinin asansör boşluğuna düşerek belinin kırıldığı yönündekihaber tamamıyla asılsızdır. Haberde bahsedilen yerde asansör olmadığından doğal olarak asansör boşluğu da bulunmamaktadır. Haberde ismi geçen şahıs gece vardiyasında çalışan bir işçi olduğundan, belirtildiği gibi 03.00'da uykudan uyandırılması diye bir işlem doğru değildir. Gece vardiyasında işçiler toplam 8 saat çalışmakta ve gündüz saatlerinde istirahata çekilmektedir. İşçinin geç saatlere kadar çalıştırıldığı ve gece vardiyası için de yeniden işe başlatıldığı iddiası tamamen uydurmadır. Haberde bahsi geçen bölgede bir kaza yaşandı ve işçimiz ambulans ile derhal hastaneye kaldırıldı. 3 gün müşahade altında tutulduktan sonra da yürüyerek hastaneden taburcu edildi. İşçimizin herhangi bir şikayeti olmadığı gibi, raporlu olarak memleketinde dinlendikten sonra tekrar işe başlatıldı. BJK Beşiktaş İnşaat ve Ticaret A.Ş. ve iş verdiği taşeron firmalar, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununa harfiyen uymakta ve kazaların önüne geçebilmek için her türlü tedbiri almaktadır. İnşaat sahasında da iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tarafından gerekli düzenlemeler yapılmaktadır. Bu uzmanlar sahada ışıklandırma olmadan ve tüm emniyet tedbirleri alınmadan işçi çalıştırılmasına müsaade etmemektedir. Şantiyemiz 3A'lı İş Sağlığı ve Güvenliği belgesine sahiptir ve güvenlik önlemlerine çok dikkat edilmektedir" denildi.

İşte, BJK’nin iddiaları ve Radikal’in yanıtları... 

Beşiktaş: “Haberde bahsedilen yerde asansör olmadığından doğal olarak asansör boşluğu da bulunmamaktadır.” 

Radikal: İşçi Ali Babuca’nın asansör boşluğundan düştüğü bilgisi, avukatı Özgür Yılmaz’ın İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunduğu suç duyurusunda yer alıyor. Bu dilekçe üzerine savcılık, 2014/129046 numarasıyla soruşturma başlattı. Ayrıca Radikal’in ulaştığı Babuca, o gece saat 03.00’te uykudan kaldırıldığını, beton aracına vardığında etraf karanlık olduğu, şerit çekilmediği ve bir parlatıcı sinyal bulunmadığı için üçüncü katta bulunan asansör boşluğundan yere düştüğünü belirtiyor. Ayrıca Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroşirurji Kliniği’nin Epikriz Raporu’na göre Ali Babuca, 8 Eylül’de ‘düşme’ tanısıyla hastaneye getirildi. Babuca, alınan hikayesinde, on metre yükseklikten düştüğünü anlattı. 

Beşiktaş: “Haberde konu edildiği gibi, üçüncü kattan düşerek bel kırılması ile sonuçlanan herhangi bir kaza da meydana gelmedi.” 

Radikal: Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Epikriz Raporu’na göre Ali Babuca’nın L2, L3 ve L5 adı verilen bel omurlarında kırık saptandı. Bunun üzerine Babuca, 11 Eylül’de ameliyata alındı ve birden çok ameliyat edildi. 

Beşiktaş: “Üç gün müşahade altında tutulduktan sonra da yürüyerek hastaneden taburcu edildi.” 

Radikal: Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Epikriz Raporuna göre Ali Babuca, iddia edildiği gibi üç gün sonra değil, tam 11 gün sonra, 19 Eylül’de taburcu edildi. 

Beşiktaş: “İşçimizin herhangi bir şikayeti olmadığı gibi, raporlu olarak memleketinde dinlendikten sonra tekrar işe başlatıldı.” 

Radikal: Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kurulu’na gönderdiği yazıya göre Ali Babuca’ya 19 Aralık 2014’e kadar istirahat verildi. Raporun türü olarak ‘İş kazası’ ifadesi yer aldı. Ayrıca kaza, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu’na da bildirildi. Babuca, Radikal’e yaptığı açıklamada, şu an Adıyaman’ın Kahta ilçesinde olduğunu kaydediyor. 

Beşiktaş: “İsmi geçen şahıs gece vardiyasında çalışan bir işçi olduğundan, belirtildiği gibi 03.00’da uykudan uyandırılması diye bir işlem doğru değildir. Gece vardiyasında işçiler toplam 8 saat çalışmakta ve gündüz saatlerinde istirahate çekilmektedir. İşçinin geç saatlere kadar çalıştırıldığı ve gece vardiyası için de yeniden işe başlatıldığı iddiası tamamen uydurmadır.” 

Radikal: Ali Babuca’nın bu açıklamaları avukatı Özgür Yılmaz’ın suç duyurusunda yer alıyor.

İsmail Saymaz | Radikal

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir