Putin ve Trump İlk Kez Bir Arada: İşte Öne Çıkan Başlıklarla G20 Zirvesi

 > -

Dünyanın en büyük 20 ekonomisini bir araya getiren G20 zirvesi bu yıl Almanya'nın Hamburg şehrinde gerçekleştiriliyor. 7-8 Temmuz tarihlerinde düzenlenen zirvenin ilk gününde terörle mücadelede daha etkin işbirliği yapılması konusunda anlaşma sağlanırken serbest ticaret ve iklim değişikliği konularında henüz bir uzlaşı sağlanamadı. 

Öte yandan ABD Başkanı Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin, ABD liderinin seçildiği tarihten bu yana ilk kez yüz yüze görüştü. Görüşmenin ardından iki liderin Suriye'nin güneybatısında ateşkes sağlanmasında anlaştıkları açıklandı. Zirvede Cumhurbaşkanı Erdoğan da ABD Başkanı Trump ile bir görüşme gerçekleştirdi.

İki gün sürecek toplantılarda bir çok konu ele alınıyor. Terörle mücadeleden iklim değişikliğine, serbest ticaretten hastalıklarla mücadeleye ve ilkim-göç konularına varıncaya kadar geniş bir gündem yelpazesi bulunuyor.

G20 Zirvesi'nin Dönem Başkanı ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirvenin düzenlendiği Hamburg Fuar Kongre Merkezi'nde konuklarını karşıladı.

Karşılamanın ardından G20 liderleri, "Terörle Mücadele" temalı toplantıda bir araya geldi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, G20 ülke liderlerinin terörle mücadelede daha etkin işbirliği yapılması konusunda uzlaştıklarını açıkladı.

Terörle mücadele amaçlı bilgi paylaşımı, terörle ilgili içeriklerin internet servis sağlayıcıları tarafından daha hızlı silinmesi gibi konularda daha iyi bir işbirliğine gidilmesi konusunda uzlaşı sağlandığını duyuran Merkel, "G20 ülkeleri internette terörle mücadeleyi genişletmek istiyor" dedi.

G20 liderlerinin terör ve finansmanı ile mücadelede kararlık vurgusu yaptıkları 21 maddelik bir ortak açıklama da yapıldı. 

Bildiride terörle mücadele konusunda istihbarat paylaşımına ve terörün finansmanının önlenmesine dikkat çekildi.

Toplantısının ardından geleneksel olarak yapılan aile fotoğrafı çekildi. Fotoğrafta ABD Başkanı Trump'ın kenarda kalması dikkat çekti.

Trump'ın aile fotoğrafındaki konumunun G-20'nin fotoğraf protokolüyle alakalı olduğu ortaya çıktı. Protokole göre, en fazla hizmet eden liderler karenin ortalarında yer alıyor. 

Ev sahibi konumunda bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, fotoğrafın en önünde ve ortasında bulunurken, bir sonraki ev sahibi Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri ve bir önceki ev sahibi Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Merkel'in iki yanında yer alan isimler oldu.

Hamburg’daki zirvede hararetli tartışmaların odağındaki iklim ve ticaret konularında henüz uzlaşma sağlanamadı.

Gazetecilere iklim konulu görüşmeler hakkında açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, liderlerin çoğunluğunun Paris İklim Anlaşması’na bağlılık açıkladığını ancak konuyla ilgili tartışmaların sürdüğünü, bunda ABD’nin Paris anlaşmasından çekilmesinin etkili olduğunu duyurdu.

"Sözü dolandırmak istemiyorum. Tartışmalar zorlu geçiyor" diyen Merkel, hem iklim hem ticaret konularının yarın yayınlanacak sonuç bildirgesinde ne şekilde yer bulacağı konusunun “ilginç” olacağını belirtti.

Trump'a Tepkiler Sürüyor: ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan Çekilmesinin Yaratacağı 5 Etki - onedio.com
Trump'a Tepkiler Sürüyor: ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan Çekilmesinin Yaratacağı 5 Etki - onedio.com

Zirvede önemli ikili görüşmelerde gerçekleştirildi. Bunlardan en dikkat çekeni ilk kez yüz yüze görüşen ABD Başkanı Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in teması oldu.

Trump görüşmenin başında Putin'e "Sizinle görüşmek bir onur" dedi, Putin de Trump'a "Sizi şahsen tanıdığıma çok memnun oldum" yanıtını verdi.

Görüşme yaklaşık 2 saat 20 dakika sürdü.

Görüşmenin ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson açıklamalarda bulundu.

Tillerson, ABD, Rusya ve Ürdün'ün Suriye'nin güneybatısında ateşkes sağlanması ve "çatışmasızlık anlaşması" üzerinde uzlaştığını açıkladı.

Görüşmede, Rusya'nın Kasım 2016'da ABD'de yapılan başkanlık seçimlerine sonucu etkileyecek şekilde dahil olduğu yönündeki iddialar da iki lider tarafından ele alındı.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson, Trump ve Putin'in bu konuyu "çok sağlam ve uzun bir şekilde" değerlendirdiklerini belirtti.

Tillerson, Trump'ın Putin'i bu konuda uzun süre zorladığını ancak Rus liderin bu iddiaları reddettiğini de sözlerine ekledi.

İki liderin "uyumlu bir kimya" ortaya koyduklarını ifade eden Tillerson, seçimle ilgili iddialara ilişkin olarak Rus tarafının kanıt istediğini de vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme yaptı. Görüşme de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bulundu.

Donald Trump'ın ikili olarak görüştüğü bir diğer lider de Meksika Devlet Başkanı Nieto oldu. Trump bir basın mensubunun sorusu üzerine ABD-Meksika sınırına yapılacak duvarın parasını hala Meksika'ya ödetmeyi düşündüğünü söyledi.

Öte yandan zirve karşıtları Hamburg sokaklarında geniş çaplı protestolar düzenlerken göstericiler ile polis sık sık karşı karşıya geliyor

Hamburg Sokakları Karıştı: G20 Protestolarından Objektiflere Yansıyan 19 Kare - onedio.com
Hamburg Sokakları Karıştı: G20 Protestolarından Objektiflere Yansıyan 19 Kare - onedio.com

Zirve bugün yapılacak oturumlarla devam edecek.

Deutsche Welle Türkçe, BBC Türkçe, Ajanslar

19 Başlık ile G20 Nedir, Hayatımızı Nasıl Etkiliyor? - onedio.com
19 Başlık ile G20 Nedir, Hayatımızı Nasıl Etkiliyor? - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir