Putin, Rus Turistlere Türkiye Kısıtlamasını Kaldırıyor

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, görüşme çok olumlu geçti. Kremlin'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, Rus turistlerin Türkiye'ye gelmesini engelleyen seyahat kısıtlamalarını kaldırma kararı aldı. 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi yaptı. İki lider arasında gerçekleşen görüşmenin "çok olumlu" geçtiği bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in telefon görüşmesinde, Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkilerin normalleşmesinin önemi üzerinde durulduğu, ikili ilişkileri yeniden canlandırmak için gerekli adımları atmanın yanı sıra bölgedeki siyasi, ekonomik ve insani krizler karşısında işbirliği içinde olmanın önemine işaret edildiği bildirildi. Görüşmede, ikili ilişkilerin yeniden canlandırılması ve terörle ortak mücadele konularında kararlılıklarını vurguladıkları, irtibat halinde olma ve yüz yüze görüşme konusunda da mutabık kaldıkları bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları: G20 zirvesi veya öncesinde görüşülebilir

Yetkililerden alınan bilgiye göre Erdoğan - Putin görüşmesi 'çok olumlu bir havada' geçti. Putin'in öne çıkan mesajları şöyle:

  • Mevcut durum iki ülkenin de faydasına değil. Yeni bir sayfa açalım.

  • Tekrar görüşmekten büyük memnuniyet duyuyorum.

  • Terörle mücadele konusunda dün gece verdiğiniz mesajlara tamamen katılıyorum.

  • Bölgenin iki büyük ülkesi olarak Rusya ve Türkiye'nin yapacağı işler var.

İki liderin Çin'de düzenlenecek G20 zirvesinde görüşmesi, zirve öncesinde ise ayrı bir görüşme yapılabileceği öğrenildi. Kaynaklara göre liderlerin G20'den önce de görüşmeleri bekleniyor.

Kremlin'den açıklama: Yasaklar kalkacak

Kremlin'den konuya ilişkin yapılan açıklamada, iki liderin teröre karşı işbirliğinde daha yakın işbirliğinin gerekliliğini vurguladığı ifade edildi. Açıklamada, Putin'in Erdoğan'a, gönderdiği mektup sayesinde işbirliğinin devamı ve iki ülke arasındaki krizi bitirmek için gereken şartların oluştuğunu söylediği aktarıldı.

Putin ayrıca hükümetine, Türkiye ile karşılıklı ticari anlaşmaları iyileştirmek üzere görüşmelere başlamaları talimatı verdi. Ayrıca açıklamaya göre Putin, Rus turistlerin Türkiye'ye gelmesini engelleyen seyahat kısıtlamalarını da kaldırma kararı aldı. 

Kremlin açıklamasında Rus ve Türk Dışişleri Bakanlarının Soçi'de 1 Temmuz'da görüşmeleri üzerinde de anlaşıldı. Ayrıca Cumhurbaşkanlığının açıklamasında da ifade edildiği üzere, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in yüz yüze görüşmeye mutabık kaldıkları ifade edildi.

AA, Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇinRecep Tayyip ErdoğanRusyaVladimir Putin
Görüş Bildir