Pozitif Haberlere Devam: Dünyadan İnsanlıkla İlgili 12 Olumlu Haber

-
Abone ol

Dünyanın dört bir yanından sizin için bir an olsa da yüzünüzü güldürecek pozitif haberleri yine topladık. "İyi şeyler de oluyor" kelimelerini daha fazla diyebilmemiz ümidiyle...

Önceki bölüme bakmak isteyenler buradan buyurabilir.

Pozitif Haberler Kuşağı: Dünyanın Dört Bir Yanından Yüzleri Güldürecek 11 Olumlu Gelişme - onedio.com
Pozitif Haberler Kuşağı: Dünyanın Dört Bir Yanından Yüzleri Güldürecek 11 Olumlu Gelişme - onedio.com

1. Çin topraklarının en az %25'i orman olarak korunacak.

cdntct.com

Çinli yetkililer 2020 yılına kadar yapacakları düzenlemeler ile birlikte ülkenin en az 4'te 1'ini orman olarak koruyacaklarını taahhüt ettiler. Tarihin en büyük ekonomik atılımını yapan ülkede, doğaya verilen tahribatın önüne bu şekilde hükümet destekli programlarla geçilmeye çalışılıyor.

2. Fransa'da süpermarketlerin gıda israfı yapması yasaklandı.

Fransa'da çıkarılan yeni yasa ile birlikte hazır yemek, meyve ve sebzelerin kullanım tarihi sebebiyle süpermarketler tarafından atılması yasaklandı. Bu duruma düşecek gıdalar bu yasayla, ihtiyaç sahiplerine ve ücretsiz yemek dağıtan aş evlerine aktarılıyor.

3. Pakistan'da başlatılan kampanyayla 1 milyardan fazla ağaç dikiliyor.

Ülkenin en büyük sorunlarından olan erozyon ve sel baskınlarını engellemek için devlet eli ile başlatılan kampanyada Pakistanlıların "yeşil altın" olarak nitelendirdikleri 1 milyardan fazla ağacın dikilmesi bekleniyor.

4. İsviçre'de inşa edilen okul güneş enerjisiyle kendi ve çevresindeki evlerin enerjisini üretiyor.

İsviçre'de model olarak inşa edilen okul, kendisinin tüm ihtiyacını karşılamakla birlikte aynı zamanda çevrede bulunan 50 hanenin elektriğini de karşılıyor. Tam anlamıyla çevre ile uyumlu inşa edilen bu okul, yapılacak yeni okullara örnek teşkil edecek.

5. Bangladeş yoksullukla mücadelede mükemmel bir iş çıkarıyor.

Son göstergelere göre Bangladeş'in 2018'de bölgede benzerlik gösteren bir diğer ülke olan Hindistan'dan daha yüksek bir oranda büyüyeceği öngörülüyor. Özellikle tekstil sektörü ile dikkat çeken Bangladeş'te yoksulluk ile olan mücadele büyük bir hızla devam ediyor.

6. İsveç'te eğitim tam anlamıyla cinsiyetsiz bir şekilde başlıyor.

İsveç'te bulunan okul öncesi eğitim kurumlarında cinsiyet kavramı tam olarak ortadan kaldırılıyor. Öğrencilere erkek-kız yerine arkadaşlar, insanlar şeklinde hitap ediliyor. Yetenekleri ve oyun eğilimleri kesinlikle cinsiyet içermeyen alet ve oyuncaklarla ortaya çıkartılıyor. Yetkililer bu eğitim sisteminin gelecek nesilleri daha hoşgörülü bir toplum haline getireceğini savunuyor.

7. Çin'in en büyük kentlerinde geri dönüşüm ve çöp ayırma zorunlu hale geliyor.

On milyonları aşan onlarca şehre sahip Çin'de çıkarılan yeni yasalar ile birlikte hane halklarının da evlerinde çöplerini ayrıması isteniyor. Belediye hizmetlerinde şehir sakinlerini çöplerini ayırmaya ve geri dönüşüme yönlendiren yönetimler aynı amaçlarını evler için de mümkün kılmak istiyorlar.

8. Kanada'da termik santral, güneş enerjisi santraline dönüştürülüyor.

Kanada'da bulunan ve uzun yıllar elektrik üretiminde kömür kullanılan santral, törenle yıkıldı ve yerine güneş enerjisi santrali kurulması için hazırlıklara başlandı. Bu noktada atılan bu adımın çok sembolik olduğu ve ülkenin tüketim alışkanlıklarının da bu şekilde değişeceği görülüyor.

9. Kenya'da motorlu araçlar haftada iki gün yasaklanıyor.

Kenya'nın başkenti Nairobi'de yaşayanlar hali hazırda trafik illetinden yaka silkiyor. Bu karmaşanın önlenmesi için derin ve etkili bir çözümün ortaya konması gerekiyordu ki, yetkililer bu soruna parmak attı. Alınan karar doğrultusunda motorlu araçlar haftada 2 gün yola çıkamayacaklar. Böylece trafik yükünün bir şekilde hafifleyeceği düşünülüyor.

10. Danimarka'da halkın politikacılarla direkt bağlantı kurabildiği bir festival düzenleniyor.

Danimarka'da halkın, basın ya da ona benzer herhangi bir aracıya ihtiyaç duymadan politikacılarla direkt bağlantı kurup, sorun ve çözümler üzerine tartışmalar yapabileceği bir festival düzenleniyor.

11. İsviçreli bilim insanları dünyanın ilk yapay yumuşak kalbini üretti.

İnsan kalbini mevcut teknolojilerle en iyi şekilde taklit edebilen bu kalp, 3 boyutlu yazıcılarla basıldı.

12. İrlanda fosil kaynaklı yakıt firmalarını tecrite alan ilk ülke oldu.

Bunun anlamı, halktan toplanan vergilerden petrol ya da kömür gibi fosil yakıtların çıkarılması ve işlenmesine hiçbir şekilde yatırım için para ayrılmayacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
uyeolamayanuye

kuruldu kurulası slogan ülkesi olan bizden ne bir güzel haber gelir ne de icat. Ama slogansa ooooooooo tarihimiz sadece slogan dolu, ne güzel salak salak yaşıyoruz

delirium

Biz ise hala medeniyet tartışmaları yapıyoruz. Böyle haberler duymak güzel. Umarım biz de bunu başaracak duruma geliriz.

bykzlt

Biz ışık hızıyla 10 yılda 2,5 milyar ağaç diktik, yani siz başlayın biz arkanızdan geliyoruz...

Gizli Kullanıcı

Herkes kendi eliyle bir ağaç dikse ya

lemonadeandpiee

Bence çok yararlı işler yapmışlar en kısa sürede bizde de böyle gelişmeler, ilerlemeler görmek çok güzel olur.

Görüş Bildir