Görüş Bildir
Haberler
Platini ve Blatter'in Görevleri Askıya Alındı

Platini ve Blatter'in Görevleri Askıya Alındı

Enver K.
08.10.2015 - 14:02 Son Güncelleme: 08.10.2015 - 17:34

FIFA Etik Kurulu, Başkan Sepp Blatter, Genel sekreter Jeromer Valcke ve UEFA Başkanı Michel Platini'nin görevlerini 90 gün boyunca askıya aldı

İçeriğin Devamı Aşağıda

FIFA Etik Kurulu, adı çeşitli soruşturmalara karışan FIFA Başkanı Sepp Blatter, UEFA Başkanı Michel Platini'ye 90 günlük hak mahrumiyeti cezası verdi.

FIFA Etik Kurulu, yolsuzluk yaptıkları iddia edilen FIFA Başkanı Sepp Blatter ile UEFA Başkanı Michel Blatter'in görevlerini 90 dakika boyunca askıya aldı.

FIFA başkanlığına yeniden seçilmeden önce adı yolsuzluk soruşturmasına karışan ve göreve yeniden seçildikten 4 gün sonra FIFA'da seçim kararı alan Sepp Blatter hakkındaki kararı dün veren FIFA Etik Kurulu, geçtiğimiz günlerde adı UEFA'da yolsuzluğa karışan UEFA Başkanı Michel Platini hakkında da etik kurulu Blatter hakkındaki kararın aynısını verdi.

FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke hakkında da FIFA Etik Kurulu'ndan 90 günlük hak mahrumiyeti kararı çıktı.

Bu durumun FIFA Başkanlığı için aday olan Michel Platini'nin seçim sürecindeki hamlelerini nasıl etkileyeceği ise merak konusu.

1.8 MİLYON EURO İDDİASI

UEFA Başkanı Michel Platini, FIFA Başkanı Joseph Blatter'den 2011 yılında aldığı 1,8 milyon Euro ödeme gerekçesiyle soruşturmaya dahil edilmişti. İsviçre yargısı, 1999 ve 2002 yılları arasındaki hizmeti için Platini'ye 2011 yılı şubat ayında ödenen 1,8 milyon Euro'yla FIFA'nın zarara sokulduğu görüşünde. FIFA Yönetim Kurulu'na 2002'de giren Platini, sonraki yıllarda Blatter'in yeniden seçilmesinde önemli rol oynamıştı.

Platini'nin düzenli olarak yılda 300-500 bin İsviçre frangı ücret aldığı, ayrıca da FIFA tarafından 1999 Haziran ayından 2001 yılı arasında kendisine bu paranın ödendiğinin de anlaşıldığı iddia edilmişti.

FIFA'daki rüşvet ve yolsuzluk soruşturmalarını yürüten İsviçre Başsavcısı Michael Lauber, UEFA Başkanı Michel Platini'nin 'sanık ve tanık' olarak ifadesinin alındığını açıklamıştı. Daha önce yaptığı açıklamada tanık olarak bilgisine başvurulduğunu belirten Platini, 'Suçlanan biri olarak değil, bilgi paylaşmak için İsviçreli yetkililerle geçen cuma günü görüştüm' ifadesini kullanmıştı.

Goal

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0