Pilotlarla Alakalı İlk Defa Duyacağınız 9 İlginç Bilgi: Yemek ve Sosyal Medya Kurallarına Şaşıracaksınız

10PAYLAŞIM

Özellikle film sahnelerinde bolca görülen kahraman ve karizmatik pilotlar hakikaten mesleğin cazibesini de arttırıyor. Biz de sizin için en gözde meslekler arasında yer alan pilotluk ve pilotlar hakkında birtakım ilginç bilgiler sıralamaya çalıştık. Keyifli okumalar!

1. Pilotların özel menüleri var ve paylaşmaları yasak

Herhangi bir gıda zehirlenmesi durumunda uçağı uçuracak biri lazım değil mi? Bu nedenle pilotların yemekleri yolcuların yemeklerinden farklı. Hatta kaptan pilot ve yardımcı pilotun da yemekleri farklı. Elbette aynı nedenden ötürü yemeklerini birbirleriyle paylaşmaları da yasak.

2. Pilotlar uçuştayken sıvı tüketimine oldukça dikkat ediyorlar

Uçuş sırasında tuvaleti kullanmamaya özen gösteriyorlarmış ve bu konuda çok katı protokol kuralları da varmış. Tuvalete gitmeleri gerekirse kabin memuru ile kokpitte yer değişikliği yapabiliyorlarmış.

3. Pilotlar istediğinde uçuş hakkınıza el koyabilir

Pilotlar gerek gördüğünde ya da istediğinde sizi uçaktan indirme ve uçuş hakkınıza el koyma hakkına sahip. Elbette ki bunun belirleyici kuralları vardır. Ben bu yolcunun kaşını gözünü beğenmedim diye de kimsenin yolculuk hakkına el konulamaz herhalde.

4. Otomatik pilot devredeyse birçok şey yapıyorlar

Pilotlar, dikkatlerini dağıtmadığı için uçuş esnasında gazete okuyabilirler. Fakat roman gibi dikkat dağıtabilen uzun kitapların okunması yasaklanmış. Kurallara ne kadar uyulduğu ise merak konusu.

5. Pilotlar uçuş esnasında sosyal medyada fotoğraf paylaşamaz

Bu durum özellikle ticari havayolları pilotları için geçerli.

6. Uçuş sırasında pilotların uyumalarına izin verilebilir ama...

Fakat asla aynı anda tüm pilotlar uyuyamaz. İçlerinden bir pilot uyanık kalmak zorunda. Bu süreçte uyumayan pilot, gerekli parametreleri kontrol eder. Gerekirse uçağın içerisinde gezinebilir. Kısacası kontrolün ve denetimin sağlanmasını o pilot devam ettirir.

7. Uçuş süresine göre uçaktaki pilot sayısı değişebiliyor

8 saatten uzun uçuşlarda uçakta 3 pilot bulunurken, 12 saatten uzun uçuşlarda 4 pilot bulunuyor.

8. Sakallı pilot görmediğinizi hiç fark ettiniz mi?

Çoğunlukla sakallı pilot göremeyiz. Çünkü birçok havayolu şirketi, oksijen maskesinin tam oturmasını istediği için pilotların sakal bırakmasına izin vermez.

9. Pilotlar her 6 ayda bir tıbbı kontrolden geçerler

Bu kontrolün ardından da tıbbi bir sertifika alırlar, hatta almak zorundalar da diyebiliriz. Öte yandan pilotların ruhsal ve fiziksel yeterliliklerinin uçuşa uygun düzeyde olması da çok önemli. Muhtemelen kimse psikoz halinde olan bir pilotla uçmak istemez.

Yaz Aylarına Pürüzsüz Bacaklar ile Girmek İçin Uygulamanız Gereken 8 Hayat Kurtaran Öneri - onedio.com
Yaz Aylarına Pürüzsüz Bacaklar ile Girmek İçin Uygulamanız Gereken 8 Hayat Kurtaran Öneri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
orkut

Yemeklerin her iki pilot için farklı olması haricinde yazılanların hiç biri tam doğru değil hatta doğru değil. Zorlama bir yazı olmuş.

flyingdaddy

Yine Onedio yine yanlis bilgiler... Pilotlarin sakal birakmasi yasak filan degil, dunyadaki sirketlerin %99'u sakala biyiga karismaz, THY askeri vesayetle yonetilmeye devam ettigi icin boyle bir yasak var, sebebi de oksijen maskesi diye sacmaliyorlar. Maskenin yuze oturmamasi icin sakalin celikten olmasi lazim. Ayrica tibbi kontrol 6 ayda bir degil 12 ayda bir yapilir. Sivi tuketimine ozen gosterip tuvaleti kullanmamak ne lan, neresinde tutacak sidigini, bal gibi de zirt pirt gidiyorum tuvalete, oyle kabin memuru degisimi filan sacmaligi da yok, o kurallar maziye gomuldu. Son olarak da roman yasak gazete serbest ne olm, kucucuk kitabi okumak yasakken 1 metre boyunda gazeteyi okuyup butun gorus alanini kapatmak neden serbest olsun.

queen_of_the_7_kingdoms

Pilotları sevmemin 8.sebebi:)

eexorciist

6 daki adam mehmet aslantuğ mu

sternokloidomastoid

hayır ama çok minnak andırıyor

eexorciist

çok teşekkür ederim...

Görüş Bildir