Görüş Bildir
Haberler
Pastırma Yazı Ne Zaman Başlayacak? Pastırma Yazı Nedir, Niye Olur?

Pastırma Yazı Ne Zaman Başlayacak? Pastırma Yazı Nedir, Niye Olur?

Sonbahar aylarının gelmesiyle birlikte pastırma yazının da ne zaman olacağı araştırılıyor. Pastırma yazı, soğuk kış ayları öncesi yazseverlerin merakla beklediği hava olaylarından biri. Kutuplardan gelen alçak soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Dünyanın birçok bölgesinde farklı isimlerle anılan pastırma yazı, ekim ayında gerçekleşecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sıcak hava ile vedalaşmaya henüz hazır olmayan vatandaşlar, yılın belki de son sıcak havaları olacak pastırma yazına hazırlanıyor. Pastırma yazında havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb. havanın puslu olmasına yol açar.

PASTIRMA YAZI NE ZAMAN OLACAK?

Pastırma yazı sıcakları, genellikle sonbahar mevsiminin sonunda yani ekim ayının sonunda başlar, kasım ayının ortasına kadar devam eder. Pastırma yazı sıcakları güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılır. Bazı yıllar birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.

Pastırma Yazı Nedir, Niye Olur?

Pastırma Yazı Nedir, Niye Olur?

Pastırma yazı, genellikle sonbahar mevsiminin sonundaki (ekim ayının sonundan kasım ayının ortasına kadar) güneşli, hava sıcaklığının mevsime göre yüksek olduğu günler için kullanılan deyim. Bazen yılda birkaç kez yaşanır, bazen de hiç görülmez. Genellikle birkaç gün ya da bir hafta kadar sürer. Gündüzler güneşli, hafif rüzgarlı ve puslu, geceler serin geçer; yağış olmamakla birlikte geceleri don görülebilir.

Pastırma yazı, kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkar. Bu merkezin özelliği, istikrarlı bir katmanlaşma yaratan önemli sıcaklık değişimleridir. Sonuçta havanın dikey hareketi engellenir ve alçaklarda yoğunlaşan duman, toz vb havanın puslu olmasına yol açar.

Pastırma yazı deyimi, pastırmanın bu dönemde hazırlanması sebebi ile verilmiştir. Gece ve gündüz arası sıcaklıkların birbirine yakın ve sıcak olması sebebi ile, pastırmanın en ideal şekilde kuruması bu dönemde olur. Dünyanın pek çok yerinde yaşanan bu dönem Almanya'da 'kocakarı yazı', İsveç'te 'Azize Birgitta yazı', Amerika Birleşik Devletleri'nde 'Yerli yazı' (Indian summer) gibi adlar alır.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın