Özgüveniyle Her Ortamda Parmakla Gösterilecek Bir Çocuk Yetiştirmek İçin Dikkat Etmeniz Gereken 13 İpucu

-

Anne-babalar toplaşın, özgüvenli bir çocuk yetiştirmek için size gereken ipuçlarını derledik!

1. Sınırların ve özgürlüklerin net olduğu, sevginin açık bir şekilde ifade edildiği olumlu bir ev ortamı yaratın ve çocuğunuzu huzur içinde yetiştirin.

2. Beklentilerinizi gerçekçi tutun; yetenekleri ve yapabildiği şeyleri değerlendirerek kıyaslamadan kaçının.

3. Okuldaki yetersizliklerinin üzerinde çok durmayın; aldığı düşük bir notun diğer başarılarını gölgelemesine izin vermeyin. Bu konuda telaşlansanız bile çocuğunuza bu sezdirmeden çözüm bulmaya çalışın.

4. Çabalarını ve mücadelesini takdir edin; başarsızlıkla sonuçlansa bile çocuğunuzu bir sonraki adım için cesaretlendirmekten çekinmeyin.

5. Yaşı ne olursa olsun, çocuğunuza sorumluluk verin ve en azından kendi işlerini yapabilmesi için fırsat tanıyın.

👇

Bir İyilik Yapın ve Onlara Sorumluluk Verin! İşte Çocuğunuzun Yaşına Uygun Olarak Yapabileceği Ev İşleri - onedio.com
Bir İyilik Yapın ve Onlara Sorumluluk Verin! İşte Çocuğunuzun Yaşına Uygun Olarak Yapabileceği Ev İşleri - onedio.com

6. Sorunları onun adına çözmeyin; yardımcı olun, alternatifler geliştirin ve çıkış yolunu bulabilmesi için kendi yolunu çizmesine izin verin.

7. Duygu, düşünce ve inançlarını açıkça paylaşması için teşvik edin; başkalarının hak ve özgürlüklerini ihlal etmemesi gerektiğini titizlikle aktarın.

8. Konu ne olursa olsun, haklı olduğunda haklılığını vurgulayın ve haklarını savunması için ona fırsat tanıyın; haksız olduğunda da kızmak yerine hatalarını nasıl düzeltebileceği üzerinde durun.

9. Belli bir yaştan sonra, kendi kararlarını verebilmesi ve tercihlerini yapabilmesi için uygun ortam sağlayın.

10. İmkanlarınız el verdikçe farklı sosyal ortamlarda bulunmasını sağlayın; farklı kültürlerle, insanlarla ve çevrelerle tanışması için fırsat yaratın.

11. Hoşlandığı ve yetenekli olduğuna inandığı bir hobi edinmesi için teşvik edin; bu sayede sosyalleşmesine de katkıda bulunun.

12. Herhangi bir konuda merakını giderebilmesi için çocuğunuzu cesaretlendirin ve araştırma yapabilmesi için uygun ortamı sağlayın.

13. Duygularınızı, düşüncelerinizi, sorunlarınızı ve başınıza gelen iyi ya da kötü olayları konuşun ve onu da anlatması için teşvik edin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
culog

Tamam da Türkiye'de %70 ebeveyn bunları kendisi bilmiyor ki.Bilmediğini öğretemezsin.Bu denilen şekilde bir ebeveyn yetiştirmek bile 2 kuşak sürer.Az önce babama"Eğer kendin yapıyorsan, bir başkasını aynı şey yüzünden eleştiremezsin" dedim.Direk anama sövdü ben yaparım dedi.

themelinoee

9-Mark Tuan ve ailesi:)

pembe_pati

Sizin gibi kaliteli ve faydalı editörler iyi ki var. Sayenizde güzel şeyler öğreniyoruz teşekkürler.. :)

Görüş Bildir