Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Osmanlı Tarihini Konu Alan, Meraklısını Tatmin Edecek 18 Film

 > -

Spoiler içerir.

Not: Film açıklamaları beyazperde.com ve IMDb'den alınmıştır.

1. Eve Dönüş: Sarıkamış 1915 (2013) - IMDb 7.1

Bakü’de Hariciye Nazırlığı'nda görevli Kalem Müdürü’nün eşi Gül Hanım ve kızları Nihan, yanlarında Erzurum yolunda kendilerine eşlik eden Hariciye Nazırlığı üyesi Saci Efendi de varken, oldukça zorlu ve sert iklim koşullarının hüküm sürdüğü ıssız topraklarda yol almaktadırlar. Tüm bu güç koşullar altında, nihayet harabeye dönmüş ve terk edilmiş bir köye ulaşırlar. Ama köyde geçirdikleri ilk gecenin ardından burada yalnız olmadıklarını öğrenirler. Birbirlerinden farklı, değişik kültüründen gelen 8 kişi, vahşi doğanın ve ortasında kalmıştır. Açlığa karşı koymak oldukça zorken, bu coğrafyada hayatta kalma ve dahası eve dönüş mücadelesi vereceklerdir.

IMDb linki

2. Son Umut (2014) - IMDb 7.1

Avusturalyalı bir çiftçi olan Connor, üç oğlunu da Çanakkale Savaşı'na göndermiştir. Çanakkale Savaşı'nın ardından Türkiye'ye gelen Connor'ın tek hedefi uzun süredir haber alamadığı oğullarının izini bulabilmektir. Connor'ın İstanbul'da başlayıp Çanakkale'ye ve oradan da ülkenin çeşitli yerlerine uzanan bu arayış yolculuğunda en büyük destekçileri Türk subayları Hasan ve Cemal olacaktır.

IMDb linki 

3. Fetih 1453 (2012) - IMDb 7.4

Babası II. Murat'ın ölümü üzerine ikinci kez tahta çıkan II. Mehmet'in şimdi kafasında gerçekleştirmesi gereken ilk öncelik Bizans İmparatorluğu'nun son toprağı olan Konstantinapolis'i Osmanlı Devleti'ne katmaktır. Bu uğurda ne yapılması gerekiyorsa genç padişah hiçbirinden feragat etmeyecektir.

IMDb linki

4. Harem Suare (1999) - IMDb 6.2

1908 yılının Osmanlı İmparatorluğu'ndayız. İmparatorluk artık gerileme devrini de geçirmiş, çöküş dönemine girmiştir. Yıldız Sarayı'nda olan bitenden bağımsız bir şekilde günlerini geçiren Sultan Abdülhamit üzerinden komplolar kurulmaktadır. Haremdeki cariyerlerden biri olan Safiye'nin gözü yükseklerdedir. Harem ağalarından biri olan Nadir'le bir anlaşma yapan genç kadın önce padişahın gözde cariyesi olacak ardından da ondan bir çocuk doğurarak iktidara ortak olmaya çalışacaktır. Bu esnada ise Nadir'le Safiye arasındaki yasak aşk alevlenir.

IMDb linki

5. Kesik (2014) - IMDb 6.1

Mardin'de eşi ve ikiz çocuklarıyla birlikte yaşayan ve demircilik yaparak geçimini sağlayan Nazaret'in hayatı Birinci Dünya Savaşı'nın hüküm sürdüğü 1915 yılının kara gecelerinden birinde bambaşka bir noktaya sürüklenir. Bölgedeki tüm Ermeni halk evlerinden sürülmektedir. Genç adam da ailesinden koparılır, bilmediği yerlere uzanan zorlu bir yolculuğa çıkar ve bir şekilde hayatta kalmayı başararak yolculuğuna devam eder. Artık sahip olduğu her şeyi ardında bırakmış, ailesi ve evi çok uzakta kalmıştır. Ne var ki aradan geçen zamana ve tüm bilinmezliklere rağmen çocuklarını aramaktan vazgeçmeyecektir.

IMDb linki

6. Çanakkale Yolun Sonu (2013) - IMDb 7.5

Takvimler Nisan 1915'i gösterdiğinde I. Dünya Savaşı'nın en çetin cephelerinden biri olan Çanakkale'de işgalci güçler aylardır sürdürdükleri kuşatmadan hiçbir şey elde edememişlerdir. Anzak güçleri daha sonra kendi isimleriyle anılacak olan Anzak Koyu'nda mağlup edilmişlerdir. İçinde isimsiz kahramanlar Muhsin ve Hasan kardeşlerin de yer aldığı Hilal-i Ahmer cemiyetine mensup destek birliği zorlu bir yol sonrası cepheye ulaşır. Ne var ki siperlere girdikleri anda savaşın tahmin edemedikleri sert ve acımasız yüzüyle karşılaşırlar. Muhsin oldukça keskin bir nişancıdır ama her gün ölümle burun burunadırlar. Yüzbaşı İbrahim Adil, Muhsin'i keskin nişancı olarak görevlendirmiştir ve yüzbaşıdan istediği tek şey kardeşi Hasan'ın cephe gerisinde görevlendirilmesidir. Muhsin bir başka keskin nişancı olan Şeref ile beraber en ön saflardaki düşman askerlerini avlarken keskin hüneri ve Anzak'ları tek tek indirmesi de tüm koya adının duyulmasına neden olacaktır. Fakat Anzak kuvvetlerinin başındaki İngiliz Binbaşı Steward'ın bu namlı Türk askerine karşı manevrası da gecikmeyecektir.

IMDb linki 

7. İstanbul Kanatlarımın Altında (1996) - IMDb 7.1

17. yüzyıl İstanbul’u, 4. Murat’ın demir yumruğu altında yasaklarla dolu ama fantastik karşılaşmalara da pay bırakan bir hayata sahne olmaktadır. Kendilerini uçmaya ve insan sınırlarını zorlamaya adamış iki mucit, Hazerfen Ahmet Çelebi ile Lagari Hasan Çelebi işte böyle bir İstanbul’da yarenlik etmektedirler. Bekri Mustafa ile Evliya Çelebi gibi şahsiyetler, işte bu İstanbul’un sıradışı başka karakterleridir. Dilsiz İtalyan dilber Franceska, Ahmet Çelebi’ye önce köle olarak gelir sonra aralarında bir aşk alevlenir. Franceska da, kafadarlara omuz verir ve mucitler birbiri ardına müthiş deneylerini gerçekleştirirler. Ancak sultanın da öfkesini üstlerine çekerler.

IMDb linki

8. Son Osmanlı Yandım Ali (2007) - IMDb 7.2

İstanbul’un işgal altında olduğu karanlık yıllarda, yedi düvelin Osmanlı'ya karşı bayrak açtığı Kurtuluş Savaşının farklı cephelerinde geçen, ayrı konumlarda bulunmuş iki insanın hayatının anlatıldığı bu yapımda tarihi karakterler başroldelerdir. Biri, İstanbul Boğazı’na demirlemiş düşman ordularını görünce 'Geldikleri gibi giderler' diyen büyük komutan Gazi Mustafa Kemal Paşa, diğeri ise evli sevgilisini kaçırıp Viyana’ya gitme planları yapan, donanmadan terhis edilmiş Yandım Ali’dir. Bu iki farklı insanın yolları bir gün kesiştiğinde, Yandım Ali için hayat, planladığından çok daha farklı bir yönde akmaya başlayacaktır. Artık memleketin kurtuluşundan ümidi kesmiş bir külhanbeyi değil, bu kurtuluş için mücadele eden bir savaşçı halini almıştır.

IMDb linki

9. Abdülhamit Düşerken (2003) - IMDb 5.7

Abdülhamit Düşerken, kimilerince "Büyük Hakan" diye yüceltilen, bazı kesimlerce ise "Kızıl Sultan" diye hor görülen padişah Abdülhamid döneminin hikayesini aktarıyor. Meşrutiyetin ilan edildiği dönemde yaşananları bir aşk hikayesi etrafında şekillendirerek yakın plana alan filmde Osmanlı İmparatorluğu’nun demokratikleşme mücadelesinin fırtınalı zamanları işleniyor. O dönemde önemli rol oynamış olan Binbaşı Şefik’in, bir nazırın kızına ve eş zamanlı olarak da iktidar fikrine vurgun oluşunun hikayesidir.

IMDb linki

10. 120 (2008) - IMDb 7.2

Birinci Dünya Savaşı esnasında sınır birliklerinde cephane tükenir. Osmanlı ordusu cephanesiz kalır ve Van’da dehşet top sesleri duyulmaktadır. Kışın en sert zamanıdır. Ordu, Van’ın insanlarından yardım ister. Onların kaynakları mevcuttur. Ancak Türk-Rus harbi nedeni ile bölgenin tüm erkekleri imparatorluğun dört bir köşesinde savaşmaktadırlar. O nedenle de bu yardım çağrısına cevap veremezler. Van’ın çocukları bir şeyler yapmak isterler. Oğlunu savaşta kaybetmiş bir okulu müdürü cephanenin Sarıkamış’a nakledilmesini önerince 12-17 yaş aralığında 120 gönüllü çocuk yola koyulurlar

IMDb linki

11. Çanakkale 1915 (2012) - IMDb 6.4

1914'te 1.Dünya Savaşı'nın patlak vermesi ve Osmanlı'nın İttifak Devletleri ile yeniden savaşa girmesi sonucu Anadolu’da eli silah tutan tüm genç erkekler için seferberlik emri çıkar. Şimdiye kadar ağır yenilgiler alan Osmanlı vatan bellediği toprakları korumak için var gücüyle yeniden birlik olur. Osmanlı'nın eğitim, görmüş genç ve yetenekli beyinleri de gönüllü olarak askere yazılır. İşte gencecik Veli ve Mehmet Ali de bu askerler arasındadır.

IMDb linki 

12. Gelibolu (1981) - IMDb 7.5

Film, 1. Dünya Savaşı sırasında Türklere karşı yapılan ve İtilaf Devletleri’nin büyük yenilgisiyle sonuçlanan Gelibolu Savaşı’nın dramını iki genç Avusturalyalı askerin üzerinden anlatıyor. Bu filmde Mel Gibson olağanüstü bir performans sergiliyor. Kıtaları ve okyanusları aşıp, piramitlere tırmanıp eski Mısır’ın topraklarından geçerek Gelibolu’da savaşmakta olan alaylarına katılırlar. İki arkadaşın kaderi, 1. Dünya Savaşı’nda Avustralyalılar’a karşı Almanlar ve Türkler’in yapmış olduğu bu savaşla şekilleniyor.

IMDb 

13. Arabistanlı Lawrence (1962) - IMDb 8.4

Arap İsyanı’nın başlamasında önemli bir rol oynayan İngiliz bilim adamı ve ordu casusu Thomas Edward Lawrence’ın Arabistan’daki görev sürecinde yaşananları konu alıyor. Kuzey Afrika’da genç bir teğmen olan Lawrence’ın bir teklif üzerine Arabistan’a gözlemci olarak gitmesi ve zamanla bölgede isyan çıkaran Araplara yardım etmesiyle artık, Arabistan topraklarına İngilizlerin de eli değmiş olur. Osmanlı Devleti’ne karşı kışkırtılan Arap halkı, İngilizlerle işbirliği içerisine girerek Osmanlı Devleti’yle çatışacağı bir savaşa sürüklenir.

IMDb linki

14. Theeb (2014) - IMDb 7.5

Osmanlı toprağı olan Hicaz'da 1. Dünya Savaşı sırasında küçük bir çocuğun büyüme evresindeyken babasının ölümünden sonra kardeşliği ve ihaneti öğrenme hikayesidir.

IMDb linki 

15. Üçüncü Selim'in Gözdesi (1950) - IMDb 8.0

Padişah III. Selimin gözdesi Mihriban Sultan'a aşık olan bestekar Sadullah Ağa'nın zindanlara düşüş öyküsünü ele almıştır.

IMDb linki

16. Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan (1951) - IMDb 8.1

Yeniçeri Hasan'la Bayraktar Ağa'nın kızı Nazmiye'nin mutlu biten aşk öyküsünü konu alır.

IMDb link

17. Haremde Dört Kadın (1965) - IMDb 7.0

Aralık, 1899. Osmanlıdaki değişimi bir konakta yaşananlarla izliyoruz. 
Sadık Paşa’nın rahat, refah bir yaşamı var. İki katlı köşkte hizmetçiler Haremlik Selamlık. Göğsü madalyadan geçilmiyor. ‘Kefere’ye kılıç salladığı için değil bunlar. Ecnebilerin isteklerini ‘Padişahımız, Efendimiz’ hazretlerine kabul ettirmek dışında bir iş yaptığı yok. Kendisi taşralı ve büyük olasılıkla alaydan yetişme. Zekâsı ve çıkarcılığı ile burala ra kadar gelmiş. Bir de oğlu veya hiç olmazsa kızı olsa!

IMDb linki

18. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006) - IMDb 7.6

Filmde olaylar 14'üncü yüzyılda Bursa'da geçer. Anadolu'daki bütün devlet ve beylikler Moğol saldırısından yılmış, halk akın akın Moğollar'dan kaçıp Bursa'ya yerleşmektedir. Karagöz, Moğol vergi memurlarından kaçıp annesiyle Bursa'ya gelmiştir. Cahil ancak çok zeki, özellikle de kızdığında söz ve hareketleriyle etrafındakileri güldüren bir Türkmen göçeridir. Hacivat ise devletler arasında haber götürüp-getiren bir postacıdır. Zeki, lafazan, sefahat ve eğlenceye düşkün bir fırsatçıdır. Düştüğü zor durumlardan konuşması sayesinde kurtulur. Hacivat, Karagöz'ün hasta ineğini satın alınca tanışırlar. Hacivat, Karagöz'deki doğal yeteneğin farkına varır ve bundan yararlanmak ister. İkili, Orhan Gazi'nin kendi adına yaptırdığı camide taş ustası olarak çalışmaya başlar. Ne var ki karşılıklı atışmal arıyla inşaat işçilerini güldürdükleri için işler ağırlaşmaktadır. Hacivat ve Karagöz hem inşaatı yavaşlattıkları hem de herkese laf dokundurdukları için Selçuklu veziri Pervane Sultan Orhan Gazi'nin imzaladığı ölüm fermanları ile hazin son ile tanışacaktır.

IMDb linki

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

bunların hiçbiri osmanlıyı yansıtmaz çoğunda ahlaksız sahneler ve Türk kültürünü yansıtmayan bilhassa zedeleyen içerikler vardır onediodan da batı özentiliği dururken tarihine sahip çıkması beklenmezdi zaten

ridvan-usta

kurtuluş filminin 6 serilik listesi neden yok ? izlerken tüyler diken diken olan film. resterosyon yapılıp butun mıllı egıtım tarafından butun ögrencılere ızletılmelıdır ?

hestiadike

Tarih bilinci olmayan toplumlar büyük felaketlere uğrar, hatta yok olurlar.Çünkü tarihin kalıpları vardır ve bunlar elverişli koşulların oluştuğu her defasında, su üstüne çıkıp tekrarlanabilmektedir. Bu “geri-dönüş”leri fark edemeyen uluslar, politikacıları, yöneticileri eliyle yanlış kararlar alarak büyük kayıplara uğrar. Tıpkı bizim gibi, Türk ulusu gibi, bizim yöneticilerimiz gibi! Kalıpların içeriği elbette her defasında aynı değildir: Zamana göre nitelik değişmesi olabilir, ancak öz esas itibariyle aynı kalır.Bundan ötürü tüm toplumun geçmişini tarihini bilmesi bir zaruriyettir. Bizim böylesine başarılarla dolu bir mazimiz varken, bunu değerlendiremiyoruz ne yazık ki. Batı bizim tarihimizin %1 ine bile sahip değilken yaptığı filmlere bir de bizim yaptığımız filmlere bakın...

yesman

Filmden tarih öğrenilmez meraklılar kütüphaneye pilis

enda

şahsi fikrim olarak ben kendimizi bu konuda başarısız görüyorum.. 6 asır 3 kıtaya hükmeden Osmanlı'yı ya da kavimler göçüne sebep olan elin çin'ine korkudan km lerce set yaptıran atalarımızı anlatan adam gibi bir filmimiz yok.. Elin gevuru bi savaş filmi yapıyor vayyyyyyy be diyorsun, olayın aslına bak yenilmiş pzvnklr ;) 300 spartalı yı izliyorsun başlıyorsun diz iz sparrrttaaaaaaaaaaaa demeye.. var mı bizde böyle akılda kalıcı bi replik? ya da sahne.. yok.. biz anca haremde kim kimi dürtmüş bunu biliriz..

timur-boss1

ben size taarruzu degil olmeyi emrediyorum!!! repliktede gercektede !!!

robin-hood

kime yapacaksın tarih filmini . bu halk tarihini okusaydı şu an bu durumlarda olmazdık ki. kulaktan dolma tarih filmi yapacaksan tutar ama . sonuç biz okuyan değil rivayetle giden bir toplumuz

enda

eyvallah Timur da demek istediğimi anlatamadım sanırım.. ses getiren bi yapım yok.. ROBİN HOOD bu konuda sonuna kadar haklısın işte tam da bu yüzden rivayetlerden değil gerçek tarihten filmler yapılmalı izletilmeli çünkü bizim halkımız üşengeç filmi olan bi kitabı niye okuyem ben yaa diyen bi toplumuz çünkü..

enda

Öztürk o filmi sakın hatırlatma resmen Türkleri aşağılayan bi filmdi.. ama biz biliyoruz kimin kellesinin kimin önüne atıldığını.. aslında demek istediğim bu adamların bi tarihi zaferi bile yok ama filmlerde hep kazanan onlar..ve insanlar bunu gercekten böyle sanıyor.. mesela o drakuladan cıkarken 20li yaşlarda 2-3 genç abi fatih böyle mi öldü harbiden neden savas ilan etmedik filan diyo düşün işte tarihi nasıl öğreniyoruz..

timur-boss1

ozturk pariste kendini en on saflarda gostermeye calisanlar onlar degilmi bahsettigin :)

timur-boss1

bu arada tas mektep yok burada bence onunda olmasi lazimdi hatta sonra sahnede mezun veremediklerini sehit isimlerini haykiran bir kadin dinleyen lat sinif talebelerinin burda demesi izlerken bogazimizda dugumler olmustu . buda buyuk bir repliktir !!!

Gizli Kullanıcı

Sebebi gayet açık enda.Paran yok.Sağlam bir film yapmak istiyorsan yüksek miktarda para harcaman lazım.Eğer pazarın sağlamsa bu miktarı rahatlıkla tolare edersin.Harcadığın paraya bakmazsın yani.Amerika'da bir film çıktığında neredeyse tüm dünyaya duyuruluyor.Fragmanı izleyip hiç yoktan efektlerden ve çekimden etkilenenler filme gidiyor.Gerçi gitmese de sinema olarak satın alınsın yeterli.Türkiye'de çekilen bir filmi ancak Türkiye'de izlersin.Küçük paralara oynarsın,küçük kitle toplarsın kaliten az olur haliyle de maliyetin.Bu konunun geçmişle alakası yok.Avrupa tarihi de azımsanmayacak kadar epiktir.Sırf 100yıl savaşları hakkında bile 10larca film çekilir.Hele antik romaya girersek ayrı ayrı her imparator bile filmlere konu olur.Bizde ise sayacağımız büyük padişah sayısı 7-8 dir.

Gizli Kullanıcı

Bir de gerçekleri konuşmak lazım.Osmanlı Padişahları savaş yeteneklerinden daha çok politik zekalarıyla 600yıl devleti ayakta tutmuştur.Çoğu Türk kavmine nazaran savaş konusunda iyi değillerdir(Yıllarca fethedilemeyen izmiri,Timur 3 haftada alıp anahtarı teslim etmişti.) ancak 72 farklı milleti yüzyıllarca devlete bağlı tutuyorsan sen de kafa var demektir hacı.Biz daha kuzey ırak kürtlerini tutamıyoruz (Turgut Özal zamanında gelenler).

enda

bakış açın benimki ile çok farklı bunu belirteyim.. ben sadece Osmanlıdan bahsetmedim ama en basit örnekle İstanbul'u tarih boyunca kuşatan bi sürü millet devlet olmuştur ama kimin aldığı ortada.. kurt kapanı-hilal taktiği-turan taktiği sen ne dersen artık sadece bununla kazanılan savaşlar bile şanımızı yürütmeye değer..

Gizli Kullanıcı

Haçlı(çoğunluğu fransız)ordusu sadece memlük,selçuklu ve osmanlıyla savaşmamıştır.Bilinenin aksine bizansla da bir çok savaşa girip topraklarını ele geçirmiştir.Osmanlıdan yıllar yıllar önce de istanbulu egenmenliğine almış o süre zarfında bizansın başkenti taşınmıştır (nere olduğunu hatırlayamadım şimdi).Osmanlı'nın bizansı yıktığı topların fikri ise uzak doğulu bir mücite aittir.planlarını satmak için ilk bizansa gitmiştir ancak bizansın bunu karşılayacak parası olmadığından osmanlı satın almıştır.Karadan yürütmeye lafım yok dahiceydi.Ve ayrıca her milletin kendine ait savaş taktiği vardır.Mesela memlükler savaş alanında az sayıda olsalar da çeviklikleriyle başarıya ulaşmışlardır.Moğolları dize getiren ilk medeniyettir.(Berke Han)Osmanlıdan kmkarelerce büyük olan antik roma imparatorluğunun savaş planı genelde atlıları savaş alanına bir anda sokarak rakibi makaslamaktı.Timur bilindiği üzere filleri ön safta tutardı rakibi korkutmak için...Bu arada kurt kapanı ve hilal taktiği aynı şey :) kurtların av taktiğinden gelmiştir.dişi kurt avı yemler vs vs.

Gizli Kullanıcı

Yani avrupayı yerip kendimizi övmeyelim.Onların da en az bizim kadar iyi bir tarihi var.Konu baya baya saptı farkındayım ama "biz çok iyiydik onlar filmler sayesinde kendilerini yüceltiyorlar" mantığı çıkınca ortaya sapmak zorunda kaldım.

enda

abicim papadan yardım isteyen bizans zaten..asıl hedef kudüs olsada bizansın çağrısı üzerine geldiler.. aklında kalan sadece istanbulun fethiyse söylenecek söz yok..senin görüşüne göre adam akıllı savaşmadan nasıl 3 kıtada toprak sahibi olmuşuz onu da anlayamadım çooook enteresan.. baska milletlerin savas taktiği yok demedim.. ve özellikle kurt kapanı-hilal taktiği-turan taktiği diye yan yana yazdım hepsi aynı şey diye ;) ben ne dersem sen yinede yericek bi eleştiri bulacaksın kendince o da senin görüşün..ben senin gibi fikirlerimi empoze etmeye çalışmak yerine beyan ediyorum doğru olan bu demiyorum.. bana göre savaş konusunda üstün,ordu-millet kavramını tarih boyunca uygulayan bir milletiz..ki bu avrupalılar tarafından da desteklenmiş örnek olarak şunları veriyim ;Savaşın zevkini almak isteyen herkes Türklerle savaşmalıdır. Towsend (İngiliz Komutan)

enda

On ulusun, on yiğit adamının gücü tek bir kimsede toplansa yine bir Türk'e bedel olmaz.Türklerin en çok konuştuğu şey savaştır, zaferdir. Eğlenceleri ise attır, silahtır.Türklerin doğrulukları ve namuslulukları ne kadar övülse yeridir-Charles Mcfarlene- Türk milleti ikibin yıldır profesyonel askerdir. Bütün Türklerin mesleği askerliktir. Dünyanın hangi ordusuna sorarsanız sorun, Türk askerinin karşısında düşünmenin hiç de kolay olmadığını veya olamayacağını size söyler-Donaldson- Dünyada, Türklerden başka hiçbir ordu bu kadar süre ayakta duramaz. -Hamilton-İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lakin mağlup edilemezler" Napoleon Bonaparte

Gizli Kullanıcı

Bizans'ın ortadox olduğu hatırlatırım.Yavus Selim ile Şah ismail aklında canlansın.Haçlı orduları birbirinden bağımsız hareket eder.Yani gidilen yerde ister savaşır ister toprak kazanırlar.Hatta birbirleriyle bile savaştıkları olmuştur.(Antakya Prensliği-Urfa Kontluğu vs)Haçlı seferlerini ve avrupa tarihini detaylıca okumanı öneririm.Gözden kaçırdığın çok şey var.Gelem 3 kıta(!)ya.Evet osmanlının ele geçirdikleri toprakların çoğu askeri bakımdan güçsüz yerlerdir.Ve tarih boyunca hiç de güçlü olmamış yerlerdir.Ciddi bir tek viyana seferi vardır ki 1.si kız bahane edilmiş,2.si sayıca az olan düşmana karşı 3(ÜÇ)saat bertaraf olunmuştur.Hospitalier şövalyeleri(başka bir haçlı devleti-Bizanstan alınmış topraklar)koca osmanlı ordusunu 25 yıl oyalamıştır.Hangi güçmüş kardeşim bu.Sana bir çok örnek veririm.Ama saat geç oldu ve işim var.Kurulmuş en büyük imparatorluklar listesine bir göz atmanı da öneririm.

enda

:D tarih okuyan birine bunu söylemekte fazla ironik

Gizli Kullanıcı

Hiçbir şey söylemiyorum

Başlıklar

BilimBursaErzurumİngiltereİstanbulİstanbul BoğazıMardinMısırVanaşkvergi
Görüş Bildir