Görüş Bildir
Haberler
Orta Dünya'nın Shire Köyü Ülkemize Geliyor: Sivas'ta "Hobbit Evleri" Yükseliyor

etiket Orta Dünya'nın Shire Köyü Ülkemize Geliyor: Sivas'ta "Hobbit Evleri" Yükseliyor

Batuhan
24.05.2018 - 17:46 Son Güncelleme: 25.05.2018 - 12:54

Sivas Belediyesi tarafından kent merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Paşabahçe Mesire Alanı'na inşa edilen ve dünya genelinde izlenme rekorları kıran 'Yüzüklerin Efendisi' filmindeki 'Hobbit' evlerine benzeyen yeni yamaç evlerinde sona gelindi. Yapılan çalışmayla bölgede mini 'Hobbit Köyü' oluşturuldu. Evler, mimarisiyle ilgi çekiyor. 

Tolkien'in yazdığı, Peter Jackson'ın sinema filmi olarak çektiği "Yüzüklerin Efendisi" serilerinde yer alan "Hobbit"lerin yaşadığı küçük tepeler içine gömülü evlerden esinlenildi.

Tolkien'in yazdığı, Peter Jackson'ın sinema filmi olarak çektiği "Yüzüklerin Efendisi" serilerinde yer alan "Hobbit"lerin yaşadığı küçük tepeler içine gömülü evlerden esinlenildi.

DHA'da yer alan habere göre, Belediye tarafından kent merkezi yakınlarındaki Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı'na 'Hobbit' evlerine benzer evler inşa edildi.

Film kahramanı Hobbit'lerin yaşadığı evler gibi olan yamaç evleri ilgi görünce, sayı artırılmaya başlandı.

Film kahramanı Hobbit'lerin yaşadığı evler gibi olan yamaç evleri ilgi görünce, sayı artırılmaya başlandı.

Başlangıçta 7 adet yapılan evlerin sayısı 24'e çıkarıldı.

"Tatil köyü havasında olacak"

"Tatil köyü havasında olacak"

Yeni etap çalışmalarında son aşamaya gelindiğini kaydeden Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, 'Konutlar tamamlandı. Tefriş çalışmaları haricinde imalat noktasında hemen hemen eksikler kalmadı, diyebiliriz. Alanda peyzaj çalışmaları devam ediyor. Ortaya şimdi asıl görüntü çıkmaya başladı. Çok otantik, çok farklı bir görüntü. Burasının ciddi şekilde ilgi göreceğini düşünüyoruz. İnanıyorum ki başlı başına Sivas'a bir değer katacak. Turizm noktasında ilgi çekecek bir alan ortaya çıktı. Tahmin ediyorum, bayramdan sonraya kadar burası tamamlanmış olur. 1 ay gibi sürede tamamen bitmiş olacağını düşünüyorum. Önemli olan güzel şeylerin ortaya çıkması. Burası insanların 3 gün, 5 gün doğayla iç içe, her türlü şehir stresinden uzaklaşacağı, kafa dinleyeceği, kitap okuyacağı, şiir yazacağı mekan olacak. Aile ortamında kafa dinleyeceği, stresini üzerinden atacağı güzel bir alan. Biz de bunu hedeflemiştik. Bu alan ayrı bir tatil köyü havasında olacak. 17 adet evimiz var, özel bir bölüm oldu' dedi.

"Çok sayıda talep var"

"Çok sayıda talep var"

Hedeflerinin, bölgeye 70- 80 adet daha 'Hobbit' evi yapmak olduğunu dile getiren Başkan Aydın, şunları söyledi: 

'Şu anda talebe cevap veremiyoruz. Çok sayıda talep var. Burası doyumluk değil, tadımlık olacak. Bunu sürekli büyüteceğiz. İhtiyaç olduğu takdirde bu alana 70- 80 civarında bu tür toprağın içine gömülü, ön kısmı vadiye bakan ev yerleştireceğimizi ön görmüştük. Bu ihtiyaca göre, talebe göre, zaman içinde o sayıya ulaşacak; diye düşünüyoruz. Her yerden talep var. Burayı gelip, gören herkes bize '5 yıldızlı oteli değil, ben burayı tercih ediyorum' diyorlar. Burada biz müşteri problemi zaten yaşamayacağız. Buraya her gelen kendiliğinden diğer müşterileri de getirecektir. Zaten sayının çok fazla olmaması açısından öyle bir sıkıntımız olmayacak. Bu işi başlatırken, daha çok işin ticari boyutundan öte bu alana bir zenginlik katsın, bu alana bir farkındalık katsın istedik.'

Sosyal medyada da "Hobbit Köyü ile ilgili yorumlar yapıldı...

Sosyal medyada da "Hobbit Köyü ile ilgili yorumlar yapıldı...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
995
505
116
44
29
20
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Hasan Doğan Bakan

herkes yorum yazmış yerleşiyim şu bu oranın soğunu bi yiyinde büzüklerin efendisini görün

psaiidfl

“Sivas’ta sivalılar durmuyor, turist niye dursun “ ünlü düşünür Tüpçü Fiko

vemrv

Dursunlar kardeşim memleketlerinde.babamın tayini çıktığı için 15 yıl durduk Sivas'da.yaşaması güzel,bereketli bir yer.Hiç bir zararını görmedik biz.hala dah... Devamını Gör

Alp Eren A.kaya

Hakkariye mordor Artvine ayrıkvadi Pamukkaleye Minas tirith yapan seçimi kazanır benden bir oy.