Petrol Fiyatları 4 Yıldan Bu Yana En Düşük Seviyede

 > -
Abone ol

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), Avusturya'nın başkenti Viyana'daki toplantısında günde 30 milyon varil olan üretim miktarını değiştirmedi. Karar sonrası ham petrolün varil fiyatı son 4 yılın en düşük düzeyine indi.

Beş saat süren toplantıda alınan kararlar Suudi Arabistan ve Kuveyt petrol bakanları tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Kararın duyurulmasının ardından piyasalarda brent petrolün varil fiyatı 74 dolar, ham petrolün varil fiyatı ise 70 dolar ile, Ağustos 2010'dan bu yana en düşük düzeye geriledi.

12 üyeli OPEC'teki en büyük petrol üreticisi olan Suudi Arabistan da toplantı öncesi, üretimi mevcut seviyede tutmak istediğinin işaretini vermişti.

Petrol fiyatlarının düşmesi, bütçelerini dengelemek için varil fiyatın 80 doların üzerinde olmasını isteyen petrol zengini ülkeleri kaygılandırıyor.

Uzmanlar OPEC'in, üretimi sabit tutarak ABD'de artan kaya petrolü üretimi karşısında pazardaki hakimiyetlerini korumak istediğini söylüyor.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün en önemli nedenlerinden biri de, kaya petrolü üretimindeki artış. Ancak petrol fiyatları düştükçe, kaya gazı üretimi de daha masraflı hale geliyor.

  • BBC Türkçe
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir