Onda Herkese Göre Şarkı Var! Karakter Özellikleriyle 12 Burca Uyumlu 12 Sezen Aksu Şarkısı

-

Sezen Aksu'nun müzik piyasasında yeri ayrı, çok ayrı!

Sadece aşk ve ayrılık şarkıları değil; her ruh haline ve her duruma, hatta toplumsal olaylara dahi değen, herkesi kucaklayam bir çizgisi var. Şüphesiz ki bu kadın bilge bir ruha sahip ve herkesi anlıyor, her kalbin söylemek istediklerini o muazzam sesiyle haykırıyor. Sesimiz oluyor.

Bakalım hangi burca, nasıl ses olmuş!

Daha önce her burç için arabesk şarkılar derlemesi de yapmıştık!

Herkesin Derdi Kendine! 12 Burcun Özelliklerine Göre Aşk Acılarını Özetleyen Arabesk Şarkılar - onedio.com
Herkesin Derdi Kendine! 12 Burcun Özelliklerine Göre Aşk Acılarını Özetleyen Arabesk Şarkılar - onedio.com

Çünkü her burcun içinde gizli de olsa bir derdo vardır!

Hatta hızımızı alamayıp Tarkan şarkılarını bile uyarladık!

O Hepimizin Sesi! Karakter Özellikleriyle 12 Burca Uyumlu 12 Tarkan Şarkısı - onedio.com
O Hepimizin Sesi! Karakter Özellikleriyle 12 Burca Uyumlu 12 Tarkan Şarkısı - onedio.com

Şimdi de sıra Kraliçe Sezen Aksu'da!

1. Koç Burcu: Sezen Aksu - Küçüğüm

"Küçüğüm daha çok küçüğüm 
Bu yüzden bütün hatalarım 
Öğünmem bu yüzden 
Bu yüzden kendimi 
Özel önemli zannetmem"

Zodyakın ilk ateşi, büyümeyen bebeği Koç burcu... Ona "inat" derler, "sinirli" derler. Elli kere düşse de, dizleri kanasa da her defasında ayağa kalkar ve yoluna devam eder o. Gireceği mücadelede sonunu düşünmez, hesap yapmaz; küçüktür o!

Elinde geçici, oyuncak zaferler onu avutsa da, zaman zaman durup düşündükçe yolun daha ne kadar başında olduğu hissine kapılır. Kendisiyle hesaplaştığında "övünmem bu yüzden" diyerek kendi masumiyetini görür. Hataları, yanlışları kötü niyetinden değildir onun. O masumdur, küçüktür daha. Taze ruhtur Koç. Kırk fırın ekmek yiyecek, yollar yürüyecek ve savaşacaktır ve her içsel sorgulamasında "küçüğüm" sonucuna varacaktır. Affedin onu! Ve eğer Koç iseniz; kendinizi küçük hatalarınız için affedin; içinizdeki çocuğa sarılın. Biliyoruz, kötülükten değil; masumiyetinizden, acemilikten!

2. Boğa Burcu: Yine mi Çiçek - Sezen Aksu & Cihan Okan

Sofra kurularak başlayan bir şarkı olduğu için değil! Sakin olun Boğalar; size yine obur muamelesi yapmayacağız! 

Boğalar, Venüs çocuğudur. Venüs ise sadece aşkı değil; doğayı, güzel kokulu yiyecekleri, lezzeti, hoş muhabbeti, dostlukları da simgeler. Aşk, doğasına uygun yaşansa, alevler içinde çekilen bir azap değil; çiçekli asmalı bir bahçede, mezelerle dolu bir rakı sofrasında çakır keyf kafalarla edilen tatlı bir sohbet olmalıdır. Boğa aşkı bilir, olması gerektiği gibi! Sofra kurulur, o "yar" Bomonti'den kalkıp gelir ve gönüller tayyare olur. Tek sıkıntı topiğin taze bitmiş olmasıdır ki canı sağolsundur Madam Despina'nın. 

Gece çok geç olunca arzular şelale... Boğa işte böyle sakin sakin, bekleyerek, tadını çıkararak sever. Boğa'nın hayali budur.

3. İkizler Burcu: Sezen Aksu - İkili delilik - YouTube

"Sanki aşkı öğütmeye programlı gibiyiz 
Aslında bakarsan insan olarak iyiyiz"

İkizler... Zodyakın günah keçisi! "Dedikoducu, dengesiz" diye baştan savılan, aslında en karmaşık burçlarından biri! 

Bilgiye, hakikate aç bir zihin düşünün. Bilgi ve hakikat zaten değişken kavramlarken; üstüne üstlük bunların kaynağını da "insan" merkezli olarak gören hızlı, fıldır fıldır gözler! Aşk, doğası gereği biraz yanılgı, biraz hayalciliktir. İkizler ise gerçeklerle yaşar. Kendi hızına ve zekasına uyum sağlayabilecek birini bulduğunda ancak sakinleşir ve şüphesiz ki bu kişiyle arasındaki ilişki en basit tabiriyle "ikili delilik" olacaktır. Anlaşılmak ve anlaşmak büyük nimet, İkizler için ise bir gereklilik! Dış dünyadaki sıradan insanların anlayamayacağı, bazen "tüketen" bazen "yokeden" aşk, İkizler'in normali olur. Fikirler değişir, "lütfen, görmeyeyim seni..." ricaları bitmez. Ama İkizler bir kere bağlanmışsa, delilik olduğunu bile bile devam eder. Zordur!

4. Yengeç Burcu: Sezen Aksu - Git (Gitme Dur Ne Olur)

Gerçi Sezen Aksu'nun hangi şarkısı bir Yengeç burcu marşı değil ki?

Lakin bu şarkı, ismindeki çelişki ile beraber, tam Yengeçler için! "Git" derken, hemen ardında, tıpkı Yengeç burcunun yöneticisi Ay'ın karanlık yüzü gibi "gitme" var. 

Yengeç, hepimizin bildiği gibi, sever. Bu dünyaya sevmek, sonuna kadar sevmek, delicesine sevmek için gelmiştir. Lakin küser de, gururu da vardır. Git der, ama gitme de! Kendisi de iflah olmaz bir Yengeç olan Sezen Aksu bu şarkı ile alakalı şunları söylüyor: "Korkudan geberirken git diyeceksin! Halıları sökeceksin acıdan yine de git diyeceksin! Kuyruğu hep dik tutacaksın. Baktın gerçekten gidiyor, o zaman indirirsin kuyruğu!"

"Gitme kal yalan söyledim
Doğru değil ayrılığa daha hiç hazır değilim
Aramızda yaşanacak yarım kalan bir şeyler var
Gitme dur daha şimdiden deliler gibi özledim"

Tabi hazır değilsindir, Yengeç. Ne zaman ayrılık kolay oldu ki senin için? Tabi özlersin! Özlemeyi de en iyi sen bilirsin!

5. Aslan Burcu: Sezen Aksu - Onu Alma Beni Al

"Ah verin elime de kırayım, cadının derisi kara elini 
Seni gidi dilleri fitne fücur, kıyametin gelsin

Bende bu yetim kirazlar al al dururken 
Tek başıma kara gecelerde zar zor uyurken 
Yar eteğimde çakallar kurtlar ulurken 
İçine sinerse senin de kıyametin gelsin"

İhaneti bile böyle gururundan ödün vermeden, kendi değerini göklere çıkarıp, karşı tarafı yerin dibine sokarak atlatan neşeli mi neşeli bir şarkı elbette ki Aslan'a layık! Siz koskoca Aslan dururken başkasına mı gidersiniz? Hakkınız böyle bir şarkının altında ezilmek olur işte!

6. Başak Burcu: Sezen Aksu - Tutuklu

"Kendi hayatımdan çaldım..."

Bu söz bir Başak'ın nasıl sevdiğini açıklamaya yetiyor da artıyor bile. Başak sevince kendisinden biraz fazla verir. Başak kolay kolay unutmaz. Başak fena kırılır. Sezen Aksu'nın en ciğer dağlayan şarkısı da onun olur.

7. Terazi Burcu: Sezen Aksu - Keskin Bıçak

Terazi burçları flörtözdür, neşelidir, uyumludur... Lakin şu da bir gerçek ki; en kötü tarafları söz konusu romantik ilişkiler olunca kendilerini karşı tarafa biraz fazla endekslemeleri olur. "Geldim yarım, kaldım yarım" diyebilecek kadar karşı taraf ile bütünleşme içine girerler. Sahiplendikleri kişilerin zaman içerisinde görülen her kötülüğüne, kabalıklarına bile anlayışla yaklaşmaya çalışırlar. Anlamaya çalışırlar her şeyden önemlisi! Ama asıl bunların ardındaki sebep; onlar için keskin bıçak sevdiklerini kolay kolay bırakamıyor oluşlarıdır. 

Zaten onları da hep "keskin bıçak" tipler bulur. O bıçakları sevebilecek kadar dayanıklı, büyük ve sabırlı yürek sadece Terazilere mahsustur nitekim...

8. Akrep Burcu: Sezen Aksu - Her Şeyi Yak

"Aşk için ölmeli aşk o zaman aşk!"

Ya hep, ya hiç! Akrepler öyle belirsiz, yarım yamalak, arada kalmış duygulara tamah etmezler. Yanacaklarını bile bile, dibine kadar gidebilecekleri derinlikte bir aşk lazım onlara. Alevler!

Bu kadar açık ve net işte!

9. Yay Burcu: Sezen Aksu - Ruhuma Asla

"Yetmez tacını tahtını bahtını versen yetmez 
Yetmez varını yoğunu çoğunu sersen yetmez 
Eğmez başını bu yürek ölse çula çaputa eğmez 
Ruhum aşkın esiri başka esaret sevmez 

Çekmişim isyan bayrağını 
Dalgalanır başımda hür 
Sen diken sal üstüme üstüme 
Bende deste deste gül"

Adeta Yay burcu marşı! Bir Yay sizi sevmiyorsa, kendi kendine teslim olmuyorsa; ona tacınızı, tahtınızı, her şeyinizi verseniz de sahip olamazsınız. Zorba çıksanız, her şeyini alsanız bile ruhuna sahip olamazsınız. Boyun eğmez!

10. Oğlak Burcu: Sezen Aksu - Sarı Odalar

"Alırım başımı giderim efeler gibi hey!"

Oğlak, "ben sen sen diye bittim oğlum" diyebilecek kadar ilişkiye emek verir, terkettikten sonra da "hadi ol eskisi gibi olabilirsen" diyebilecek kadar da kendinden ve bıraktığı etkiden emindir. Elinden geleni yapar; lakin o noktaya ulaşana kadar. Sonrasında ardına dönüp bakmaz bile.

Soğuktur, kırgındır gururlu gözükse de. "Uzak benden aşk, kanun mudur bu yasaklık?" diye kendi kendine sorsa da eğilip bükülmez. Ya içindesinizdir çemberin, ya da dışında! Karşılığını veremediğiniz, layık olamadığınız anda bıçak gibi keser atar.

11. Kova Burcu: Sezen Aksu - Adem Olan Anlar

"Uyumlu faniler bana uyumsuz derler 
Delirttiniz beni ey ehven-i şerler 
Uzlaşırsam namerdim ateşe verseler 
Garanti muhabbetlere yılışamadım"

Kovalar, zodyakın uzaylıları; kimsenin akıl sır erdiremediği, dahiliğe yakın ama zırdeliliğe daha yakın bir tuhaf bireyleri! Sır gibiler, biz faniler onları çözemiyoruz! Onlar ise kendilerini işte böyle anlatıyor, deliliklerine sahip çıkıyor ve asla "normal" olmayacaklarını inatla haykırıyorlar! Onlar bu dünyada "Adem"ler!

12. Balık Burcu: Sezen Aksu - Vazgeçtim

Vazgeçmek Balık'ın belki de en sık yaptığı şey; her ne kadar belli etmeseler ve dile getirmeseler de. Varlık yokluk arası hisler; bir anda yaşananların hiç olmamış sayılacak kadar değersizleşmesi yahut her şeyin kafada kurulan bir hayalden ibaret olduğuna dair varılan bir farkındalık... 

"Hiç tanımaz tenim ellerini 
Bilmez yüreğim, bilmez yüreğini 

Ah bu koku, bu ten, bu dokunuş 
Ah bu delilik sarsar bedenimi 
Yok olmak anıdır şimdi"

Derindir, anlaması zordur. "Delilik"tir hatta!

Balık, vazgeçtiğinde anılar ve tüm yaşanmışlıklarla beraber kendisini - o hayalde olduğu kişiyi de yok eder. Yok olmak zamanıdır şimdi!

Daha fazla şarkı uyarlamaları için önerilerinizi yorumlarda bekliyor olacağım! 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asena_elif_94

YENGECE GÜLİM Mİ AĞLİM Mİ BİLEMEDİM

ahmet.burma.9

Sezen Aksu'nun şarkıları efsanedir. Ancak geçen günlerde ekşi sözlükte müzik piyasasının en büyük mafyasının Sezen Aksu olduğuna ve Özlem Tekin'in müzik hayatını nasıl bitirdiğine dair detaylı bir yazı okudum. Bir de hükümet yalakalığı eklenince üstüne hepten bitti benim için.

1halil2yaman

Her yazılana çizilene inanmamak gerekir

ahmet.burma.9

Tabi ki inanmamak gerekir. Fakat verdiği örnekler ve detaylı açıklamaları ile açıkçası beni ikna etti. Okumak isteyenler için;

57alay

aslan dururken başkası mı?

dianaartemis

Yengeç burcuna bırak beni şarkısı da uygun olur bence.

selaminko

küçüğüm daha çok küçüğüm... resmen ben bu şarkı hakikaten.

Görüş Bildir