Olmaz Olsun Böyle Gelenek: Evlendirilmek İçin Kaçırılan 12 Yaşındaki Kız Çocukları İçin 40 Bin TL Ödeniyor

 > -

İzmir’in Kiraz ilçesinin iki dağ köyü Sırımlı ve Olgunlar’da kız çocuklarını kaçırarak evlenmek bir gelenek. Kaçırılan 12-15 yaşındaki kız çocuklarının ailelerine ‘sus payı’ ödeniyor. Bu pay, 15 yaşındakiler için 20 bin, 12 yaşındaki çocuklar için 40 bin TL’yi buluyor. Kaçırılan Şerife’nin (15) ailesi bu geleneğe isyan etti, Şerife emniyetin operasyonuyla 85 günlük esaretten kurtarıldı. Kiraz’ın genç belediye başkanı Saliha Özçınar ise bu geleneğe son vermeye kararlı.

Geçtiğimiz günlerde CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in TBMM'ye verdiği soru önergesiyle gündeme gelen olaya gelin bir de yakından bakalım...

İzmir’in Kiraz ilçesinin iki dağ köyü Sırımlı ve Olgunlar’daki erkeklerin kız çocuklarını kaçırarak evlenme geleneği, köylülerin deyişiyle “evvelden beri” sürüyor. Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar’ın (33) verdiği bilgiye göre iki köyde her yıl yaşları 12-21 arasında değişen ortalama 20 kız kaçırılıyor. Mağdur kızların çoğu 14 yaşında. Özçınar, “Sırımlı-Olgunlar hattında kız kaçırmanın sık olduğunu gördük. Diğer köylerde bu duruma çok ender” diyor. Özçınar, bu gelenek nedeniyle her iki köyde düğün yapılmadığını söylüyor.

Konu geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti 👇

Korkunç İddia: 'İzmir'de Kız Çocukları Kaçırılıp Zorla Evlendiriliyor' - onedio.com
Korkunç İddia: 'İzmir'de Kız Çocukları Kaçırılıp Zorla Evlendiriliyor' - onedio.com

Yaşa göre 'Tarife’ değişiyor: 12 yaş: 40 bin TL, 13 yaş: 30 bin TL, 14 yaş: 25 bin TL, 15 yaş: 20 bin TL 😠

Kaçırılan kız çocuklarının ailelerine ‘sus payı’ ödeniyor. Kızın yaşı ne kadar küçükse, erkek tarafının aileye verdiği ‘sus payı’ da o kadar artırıyor.

Reşit oluncaya kadar anne

Kızların aileleri, “Olan oldu, kız murdar oldu” zihniyetiyle parayı alıp susuyor. Reşit olmayan kızlar, 17’sine gelip evlilik resmileştirilinceye kadar iki-üç çocuk annesi oluyor.

Kız kaçırmalar daima cuma günleri yapılıyor.

Bunun nedeni, resmi makamların hafta sonu tatili nedeniyle hiçbir işlem yapmayacağı inancı. Bu iki günde izlerini kaybettirmeye çalışıyorlar.

Her iki köydeki bu ‘kadim geleneği’ Türkiye’nin gündemine getiren iki ailenin bu duruma isyanı, çocuklarını aramaktaki ısrarları oldu. İki aile, kızlarının bulunması için çalmadık kapı bırakmadı. İzmir ve Ankara’yı da harekete geçirdiler. 

Kaçırıldıktan 85 gün sonra operasyonla kurtarılan Sırımlılı Şerife Avşar, yaşadıklarını Hürriyet'ten Gülden Aydın'a şöyle anlattı:

‘Beni ahıra sakladılar’

“Geçen yıl Kiraz Haliller Ortaokulu 8’inci sınıfı bitirdim. 7 Kasım gecesi tuvalete gitmek için dışarı çıktım. Süt kardeşimle karşılaştım, evine çağırdı. Olgunlar Köyü’nden Necati Gedik (18) oradaydı. Yanında başka erkek daha vardı. İkisi koluma girip beni bir buçuk saat yürüttüler. Olgunlar Köyü’nde iki buçuk ay kaldım. Kapı hep kilitliydi. İki kez kaçtım, yakaladılar. Jandarma baskınlarında beni ahıra sakladılar. Bilmediğim evlere götürdüler. Beni kaçırdıklarını bütün köy biliyordu. Kaçmaya çalışırken gördüler. Ama jandarma geldiğinde söylemediler. Devletten yana değil, kaçırandan yana oluyorlar. Çünkü kendileri de öyle evleniyorlar. Babası Hüseyin Gedik, ‘Seni bundan sonra kim alır’ diyerek korkuttu. Hepsinden şikâyetçiyim. Hapislerde çürüsünler.”

'Kızım satılık değil'

Kızımın sonuna kadar arkasındayım. Olgunlar Köyü’ndekilerin hepsi suç ortağı. Devletimiz arkamızda olsun. Küçük çocukları kaçırmanın cezasını artırsın. Kızım satılık değil. Bizim kızımız kıymetlimiz. Kaçırıldığında Ankara’ya kadar gidip şikâyet ettik. Evladımı çöplükte mi buldum? Kızım bulunduğunda üzeri pislik içindeydi, zayıflamıştı. Sevgimizle, şefkatimizle iyileştireceğiz.

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar: 'Ancak ben çözerim'

Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar: İzmir’in Kiraz ilçesinin ilk kadın belediye başkanı eğitimci Saliha Özçınar (33), MHP adayı olarak kazandığı seçimden sonra AK Parti’ye geçti. Özçınar, kız çocuklarının kaçırılmasına son vermekte kararlı: “Sırımlı-Olgunlar hattında kız kaçırmanın sık olduğunu gördük. Çoğu anlaşmalı da olsa reşit olmayan kız çocuklarının mağduriyetleri söz konusu. Kızı beğenen, anlaşan kaçırıyor. Anneler, babalar da kaçarak evlenmişler. Bu meseleyi çözersem ben çözerim. ‘Sevmiş, gitmiş, sevmiş kaçırmış’ algısını kırmak lazım. Çocuk, çocuktur. Çocuktan eş olmaz, anne olmaz. ‘Sevmiş, gönüllü gitmiş’ diyorlar. O bir çocuk. Anlamıyorlar. Ege Üniversitesi’nden yardım isteyeceğim. Sosyologlar gelip bu geleneğin nedenlerini araştırsınlar.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir