Görüş Bildir
Haberler
Ve Erteleme Geldi: Okullar 28 Eylül'de Açılacak

Ve Erteleme Geldi: Okullar 28 Eylül'de Açılacak

ATKN
20.08.2015 - 14:28 Son Güncelleme: 20.08.2015 - 22:12

Denize kıyısı olan bazı ilçe belediyelerinin, Türk turizminin olumsuz etkilenmemesi için okulların 14 Eylül yerine 28 Eylül'de açılması yönündeki talepleri doğrultusunda yürütülen çalışmaların ardından, MYK sonrası açıklama Davutoğlu okulların açılış tarihinin 28 Eylül Pazartesi gününe ertelendiğini duyurdu. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, denize kıyısı olan bazı ilçe belediyelerinin eğitim öğretim yılının 28 Eylül'de açılması çağrısıyla ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bodrum, Marmaris ve Fethiye belediye başkanlarının yaptığı çağrının bu yıl sıkıntılı süreçten geçen Türk turizmi için önemli bir rahatlama sağlayacağını belirtti.

Gürcün, 'Eğitim ve öğretim döneminin açılış tarihiyle ilgili yapılacak düzenlemenin ülke ekonomisine canlılık katacağı düşüncesindeyiz. Bu kararın, Rusya pazarında yaşanan kayıplardan olumsuz etkilenen turizmsektörü için katma değer artırıcı bir telafi olanağı doğuracağını öngörüyoruz' dedi.

Son dönemlerdeki terör saldırılarının turizmi olumsuz yönde etkilediği iddiaları hakkında ise Gürcün, sektörde, saldırılardan kaynaklanan bir düşüşten bahsetmek için ellerinde veri bulunmadığını kaydetti.

Gürcün, 'Avrupa veya Rusya kaynaklı olarak Türkiye'nin batı ve güney sahillerine yönelik tatil satışı yapan tur operatörlerinin programlarında kayda değer bir  iptal söz konusu değil. Bununla birlikte orta ve uzun vadeli tur satışlarına olan talepte yavaşlama gözlemleniyor' dedi.

Gürcün, Türkiye'nin, Dünya Turizm Örgütü verilerine göre, dünyanın en çok ziyaretçi çeken altıncı ülkesi olduğunu ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre, bu yılın ilk altı aylık döneminde Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısında  yüzde 2,25'lik bir gerileme yaşandığına dikkati çeken Gürcün, 'Ancak bu gerilemenin temel nedeni, ana pazarlarımızdan olan Rusya’daki ekonomik kriz ve çevre ülkelerde yaşanan siyasi istikrarsızlıklar oluşturuyor' diye konuştu.

Çetin Gürcün, geçen yıl turizm gelirinin 34 milyar 305 milyon 903 bin dolar olarak gerçekleştiğini belirterek, bu yıl ise ilk altı aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 azalarak 13 milyar 783 milyon 812 bin dolardan 12 milyar 602 milyon 567 bin dolara gerilediğini kaydetti.

'Avrupa'da ciddi düşüşler var'

'Avrupa'da ciddi düşüşler var'

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır ise belediye başkanlarının okulların geç açılması çağrısının uygun olduğunu ve desteklediklerini belirtti.

Okullar açıldıktan sonra çocuklar ve öğretmenlerin daha konsantre olmadan kısa bir tatil daha başlayacağını dile getiren Bayındır, 'Gerek bu yönü gerekse turizmdeki kötü gidişat dikkate alınarak okulların 28 Eylül’de açılması önerisini destekliyoruz' dedi.

Çelik: 'Talep ettik, onay geldi, herkese hayırlı uğurlu olsun'

Çelik: 'Talep ettik, onay geldi, herkese hayırlı uğurlu olsun'
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Bakan Çelik son tarihe ilişkin açıklamayı şu şekilde yaptı: ''Okulların açılışının Kurban Bayramı sonrasına ertelenmesi' talebimize, Milli Eğitim Bakanı'mız, 'Öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin bayramı aileleri ile geçirmeleri yönünde talepleri var' diyerek olumlu baktı. Konuyu Başbakanımıza sunduk. Onay verdi. Okullar, Kurban Bayramı sonrası açılacak. Turizm Camiamıza, öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı olsun.'

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada 'Turizm camiasından bize iletilen, okulların Kurban Bayramı sonrası açılması talebini, Milli Eğitim Bakanımızla görüştük. Kendileri bir çalışma yapıyorlar. Daha sonra konuyu Başbakanımıza sunacağız' demişt.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
15
3
2
1
1
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam