OHAL'deki İhraçlarla İlgili Belgelere Gizlilik Kararı

 > -

15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından, OHAL kapsamında binlerce kamu personelinin görevden ihraç edilmesine dayanak oluşturan bilgi ve belgeler Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nun kararıyla devlet sırrı ilan edildi.

Binlerce kamu personelinin OHAL kapsamında ihraç edilmesi ve görevden uzaklaştırılmasına dayanak oluşturan bilgi ve belgeler devlet sırrı ilan edildi.

'Bilgi edinme hakkı kapsamı dışında değerlendirilmesi ve konu ile ilgili uygulamanın bu doğrultuda yapılması gerektiği...'

Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun aktardığı habere göre Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nun, 4 Ağustos 2016 tarihli ‘ilke kararı’nda “OHAL Kanun Hükmünde Kararnamelerinin eki listelerde sayılarak kamu görevinden çıkarılan kişiler ile kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin bilgi ve belgeler hakkında bilgi edinme başvurularının bilgi edinme hakkı kapsamı dışında değerlendirilmesi ve konu ile ilgili uygulamanın bu doğrultuda yapılması gerektiği” talimatı verildi.

Kanunun 16. maddesi: 'Devlet sırrı olan gizlilik dereceli bilgi veya belgeler bilgi edinme hakkı kapsamı dışında'

Kanunun 16. maddesi “Açıklanması halinde devletin emniyetine, dış ilişkilerine, milli savunmasına ve milli güvenliğine açıkça zarar verecek ve niteliği itibarıyla devlet sırrı olan gizlilik dereceli bilgi veya belgeler, bilgi edinme hakkı kapsamı dışındadır” hükmünü içeriyor.

Bilgi Edinme Yasası’na göre kurumlar, “kişilerin özel hayatına açıkça haksız müdahale sonucunu doğuracak, kişilerin veya soruşturmayı yürüten görevlilerin hayatını ya da güvenliğini tehlikeye sokacak, soruşturmanın güvenliğini tehlikeye düşürecek, gizli kalması gereken bilgi kaynağının açığa çıkmasına neden olacak veya soruşturma ile ilgili benzeri bilgi ve bilgi kaynaklarının temin edilmesini güçleştirecek” bilgi ve belgeleri bilgi edinme hakkı kapsamı dışında tutabiliyor.

Bilgi Edinme Kurulu'nun söz konusu kararına bu bağlantıdan ulaşılabiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tolga-arar

Ulan bu nedir ya binlerce insanın canını yaktınız. mahkeme yolu kapalı, bilgi edinme hakkı yok. Adam işten atıldı da neden atıldığından haberi yok. Neymiş FETÖ hassiktirin efendim

viomatrix

Nemrut'u solladı geçti bu hükümet.

remziboldon

İşte bunlar hep devletin bekası.

devilwithin

Bunlar hep 2023...

mimfrkbyrm

Ortada devlet mi var sırı olsun...

kartacali

yazar burda ''yandaşımız , köpeğimiz olmayanı kovarız kimsede karışamaz'' demek istedi

feyk

seffaflik olmayan yerde her turlu pislik her turlu rezalet kok bulur.

logicaldoor

Bugüne kadar hangi şeffaflıklarını gördük ki...

elfimsi

bir insan yıllardır yaptığı işinden hiçbir sebep gösterilmeksizin çıkarılıyor. sebebini sorduğunda devlet sırrı söyleyemeyiz diyorlar... kişi kendini özel hissetmeli mi acaba? devlet sırrı niteliğinde bir sebeple işten çıkarılmış, çoook önemli bir mevkide olsa gerek, müsteşar, bakan, milletvekili gibi... ama değil, yalnızca bir öğretmen... sadece türkiye'de karşılaşılabilecek olaylar listesine bunu da ekleyin :)

overlyattachedpanda

Ooo ileri demokrasi , alırım bi dal.

emrec

kopyala yapıştır mı yaptınız lan :D yorumları

fero

Hehe öle olmuş :)

fero

Ooo ileri demokrasi , alırım bi dal.

Başlıklar

15 TemmuzDarbeOHAL
Görüş Bildir