Obama Silahsızlanmayla İlgili Tarihi Kararı Gözyaşlarıyla Açıkladı

 > 
57PAYLAŞIM

ABD Başkanı Obama, silahlı saldırıları azaltmak amacıyla ülkede en çok tartışılan konulardan biri olan silah satışını zorlaştıracak yeni idari kararlar aldı. Yeni önlemler arasında sabıka kaydı kontrolünün genişletilmesi ve silah satış yetkisi olmayan iş yerlerinin kapatılması gibi adımlar var.

ABD Başkanı Barack Obama, görev süresinin son senesinde silahlı saldırılar sonucu meydana gelen ölümleri azaltmak amacıyla ülkede en çok tartışılan konulardan biri olan silah satışında adım attı ve bu süreci zorlaştıracak yeni idari kararlar aldı. Obama, halka sesleniş konuşmasında sık sık silahlı saldırılarda hayatını kaybeden çocukları hatırlattı. "Daha 1. sınıftalar. Ne zaman bu çocuklar aklıma gelse çok kızıyorum. Ama bu arada Chicago sokaklarında bu saldırılar her gün oluyor" diyen Obama göz yaşlarını tutamadı.  Silah sahibi olmanın güçleştirilmesi konusunda Cumhuriyetçi engele takılan Obama,  Kongre'ye de "Silah lobisi Kongre'yi rehin almış durumda" dedi.

Silah satışlarıyla ilgili yasaların değiştirilmesini isteyen ancak buna karşı çıkan Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Kongre'de böyle bir imkanı bulunmayan Obama, idari kararlar yoluyla mevcut yasaların uygulamasını güçlendirerek, silah satışlarını kısıtlamayı ve silahlı saldırılarda ölenlerin sayısını azaltmayı hedefliyor. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, yeni idari kararlar arasında "sabıka kaydı kontrolünün genişletilmesi, yerel seviyede silah kontrolü uygulaması, akıl sağlığı tedavileri ve silah satış yetkisi olmayan iş yerlerinin kapatılması" gibi uygulamalar bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, yeni düzenlemeler sonrasında birçok kişinin hayatının kurtarılacağı ve silahların suça meyilli insanların eline geçmesinin engelleneceği kaydedildi ve ülkede son 10 yılda silahlı saldırıda ölenlerin sayısının 100 bini geçtiği, milyonlarca kişinin de silahlı gasp, soygun ve saldırı gibi olayların kurbanı olduğu belirtildi.

Obama'nın şiddet olaylarının azalması için çaba göstereceği bildirilen açıklamada, "Başkan, bu sebeple silah alımında sabıka kaydı kontrolü gibi getirilecek yenilikleri, ülkedeki birçok kişi gibi Kongre üyelerinin de desteklemesi yönünde çağrı yapıyor" ifadesi kullanıldı.

Obama'nın yeni idari kararlarıyla sabıka kaydı kontrolü, internetten ya da silah fuarlarındaki dahil tüm satışlarda genişletilecek. Ruhsatı bulunmayan silah satış yerlerine ruhsat alma ve sabıka kaydı sorgulama zorunluluğu getirilecek. Ruhsat almayan satıcıların silah satışı yapması yasaklanacak.

Mevcut yasalar gereği ABD'de silah satışı için gerekli ruhsat federal merciler tarafından veriliyor. Özellikle internet üzerinden satış yapan birçok kişi ya da şirketin satış ruhsatı bulunmuyor. Ruhsatı bulunmayan satıcılar da şu andaki uygulamada sabıka kaydı kontrolü yapmıyor.

Adalet Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan Alkol, Sigara, Silah ve Patlayıcılar Bürosu'nun (ATF) yeni uygulamaların detaylarını açıklaması bekleniyor. Yeni dönemde ciddi önlemlerle her satıcı tarafından kaç silah satıldığı gibi bilgilere dikkat edileceği belirtiliyor.

Beyaz Saray, silah alımlarında yapılacak kontrollerin sağlanması için Federal Araştırma Bürosu (FBI) ile 230 müfettişin çalışacağını bildirdi. Ayrıca, silah alımlarında sabıka kaydı temiz olmasına rağmen akli dengesinde sorun bulunan kişilerin kontrolü için de Kongre'den 500 milyon dolar talep edileceği bildirildi.

Yeni yılın ilk gününde 95 silahlı saldırıda 30 kişinin öldüğü ve 75 kişinin yaralandığı ABD'de, silah lobisinin Kongre üyelerine baskısı sonucu yönetim, silah satışlarını düzenleyen yasaların değiştirilmesinde Kongre'ye takılıyor ve adım atmakta zorlanıyor.

Silahlı Şiddet Arşivi’nin verilerine göre, 2015'te silahların ateşlendiği 52 binden fazla olay meydana geldi. Bu vakalarda 13 bin 312 kişi yaşamını yitirdi, yaklaşık 27 bin kişi yaralandı, "kitlesel saldırı" olarak tanımlanan en az 4 kişinin vurulduğu 330 saldırı gerçekleşti.

ABD Anayasası'nda 15 Aralık 1791'de ABD Haklar Bildirgesi ile benimsenen İkinci Düzenleme, kişilerin silah bulundurma ve taşıma hakkını koruyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir