Obama: 'Ebola'ya Karşı Bölgeye Asker Göndereceğiz'

 > -

ABD Başkanı Barack Obama, Afrika'da hızla yayılmaya devam eden Ebola virüsüyle mücadele için 3000 askeri bölgeye sevk edeceğini duyurdu.

Obama, salgını "küresel güvenliğe tehdit" olarak nitelendirdi.

Obama'nın açıklamaları, Dünya Sağlık Örgütü'nün salgını "modern zamanlarda benzeri görülmedik bir sağlık krizi" olarak tanımlamasıyla aynı zamanlarda geldi.

ABD başkanının virüsle mücadele için açıkladığı önlemler arasında her biri 100'er yataklı ve karantinalı olan 17 sağlık kurumunun Liberya'da kurulması yer alıyor.

Her hafta 500 sağlık görevlisinin eğitilmesi, salgından etkilenen ülkelere gereken malzemelerin daha çabuk ulaştırılması için bir hava köprüsü oluşturmak, 50 bin tanesi Liberya'ya olmak üzere, yüzbinlerce eve sağlık kiti ulaştırmak, alınacak diğer önlemler arasında.

Obama'nın açıklamasından önce, Beyaz Saray basın sekreteri Josh Earnest bölgeye sevk edilecek 3 bin askerin bazılarının Senegal'de bir üste olacaklarını, diğerlerinin ise Liberya'da eğitim, lojistki ve mühendislik işlerinde yer alacağını söylemişti.

Virüsün ilk yayılmaya başladığı yer olan ve bugüne kadar en çok kaybın yaşandığı Liberya'dan Varney Sherman ise Ebola'ya karşı silaha gerek olmadığı görüşünde. Associated Press haber ajansına konuşan Sherman, "Bizim korunmak için silahlara ihtiyacımı yok. İlaca ihtiyacımız var. Virüsün yayılmasına engel olmak için aşıya ihtiyacımız var" diyor. Üniversite öğrencisi Anthony Mulbah içinse Obama'nın açıklamaları "mutluluk verici." Mulbah "Bu, ABD'den uzun süredir beklediğimiz şey" diyor.

Obama, salgının Batı Afrika'daki hastaneleri tamamen etkisi altına aldığını ve insanların "kelimenin tam anlamı ile sokaklarda öldüğünü" söyledi.

Reuters haber ajasına göre özgürlüklerine kavuşan Amerikalı köleler tarafından kurulan bir ülke olan Liberya'da kliniklerin Ebola hastaları ile dolup taşması, hastaların karantinaya alınmadan geri çevrilmesine ve virüsün yayılmasına sebep oluyor.

Obama virsüten etkilenen ülkelerin çökmesi durumunun küresel güvenliğe karşı bir tehdit olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün son açıklamalarına göre virüsten ölen toplam insan sayısı 2461. Bunun yarısından fazlası Liberya'dan.

Henüz bir tedavisi ya da aşısı bulunnmayan Ebola, vücut sıvılarından bulaşıyor, iç organlarda ve gözler ile dişetleri gibi vücut bölgelerine kanamaya sebep olabiliyor.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack Obama
Görüş Bildir