Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

O Artık Bir Tabu Değil: Hamilelikte Cinsel İlişki

-

Her ne kadar hamilelikte cinsel ilişki yaşanabilir ve normal bir durum olsa da birçok ebeveyn adayı bu konuya tereddütle yaklaşır. Bebeğin zarar görebileceği, sağlığında bir problem olabileceğini düşünerek hamilelik döneminde cinselliğe ara vermeyi tercih edebilirler. Belli başlı nadir durumlar dışında hamilelikte cinsel ilişki son derece normaldir.

1. Hamileliğin ilk dönemlerinde

Öncelikle hamilelik boyunca cinsel yaşamın gidişatı anneye, onun isteklerine, sağlığına ve hamileliğin etkilerine bağlıdır. Hamileliğin ilk 3 ayında hormonların değişmesi ile anne adaylarında cinsel arzu artar. Bununla beraber yaşanabilecek diğer hamilelik belirtileri anneyi cinsellikten uzaklaştırabilir. Bu değişimlerin hepsinin hamileliğin etkisiyle ortaya çıktığını ve geçici olduğunu unutmayın.

2. Hamileliğin devamında

İlk 3 ayın sonrasında anne hamileliğe adapte olmaya başlar. Bu nedenle cinsel yaşantı normal seyrine dönebilir. Fakat hamileliğin sonlarına doğru fiziksel anlamda zorluklar yaşamaya başlayan anne adayı için cinsel ilişki büyük bir yüke dönüşmeye başlayabilir. Hamilelik boyunca anne adayı, cinsel ilişki ile ilgili ne istiyorsa o yönde hareket etmelidir.

3. Doktorunuzu dinleyin

Bu konuyu dile getirmekten çekinmeyin. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızla bu konuyu konuşun ve aklınıza takılanları sorun. Bebek ve anne adayı için neyin güvenli neyin sakıncalı olduğunu öğrenin ve hamilelik boyunca cinsel hayatınızı bu bilgiler ışığında yönlendirin. Sadece hamile olduğunuz için kendinizi cinsellikten soyutlamak zorundaymış gibi hissetmeyin.

4. Hamilelikte cinsel ilişkinin riskli olabileceği durumlar

Herhangi bir risk dahilinde doktorunuz sizi uyarır ama yine de daha önceden yaşadığınız düşük yapma gibi tecrübelerinizi doktorla paylaşın. Tekrar böyle bir risk olup olmadığını öğrenin. Eğer tüp bebek yöntemi ile hamile kaldıysanız cinsel ilişki ile ilgili doktorunuza danışın. Erken doğum riski, kanama, ağrı, düşük riski gibi konular söz konusu ise hamilelikte cinsel ilişki yaşarken tedbirli olunmalı ve mutlaka bir uzman doktora danışılmalı.

5. Sağlıklı bir hamilelik sürecinde

Eğer kadın hastalıkları ve doğum uzmanından onay çıktıysa hamilelik boyunca cinsel hayatınıza ara vermenize gerek yoktur. Anne adayı kendini rahat ve sağlıklı hissettiği sürece fiziksel olarak zorlanmadan cinsel ilişkiye girilebilir. Üstelik çoğu kadının hamilelikte değişen hormon seviyeleri nedeniyle cinsel isteği artar yani çekineceğiniz bir şey yok, sizin gibi birçok kadın bunu yaşıyor. Hamilelikte de cinselliğin tadını çıkarmaya devam edin.

6. Bebeğin hiçbir şeyden haberi olmayacağına emin olabilirsiniz

Çoğu anne adayının hamilelikte en çok gerildiği nokta cinsel ilişki esnasında bebeğe zarar gelmesi ya da bebeğin bu durumdan herhangi bir şekilde etkilenmesidir. Bebeğiniz rahmin içerisinde sıvılarla dolu bir kesenin içerisinde büyüyor ve gelişiyor. Bu nedenle hem gayet iyi korunduğu için hem de konum açısından hamilelikte cinsel ilişki bebeğinizi etkilemez.

7. Hamilelikte cinsel ilişki sırasında en rahat pozisyonu seçin

Hamileliğin ilk dönemlerinde annenin fiziksel hareketlerinde henüz bir kısıtlama olmayacağı için istediği şekilde cinsel ilişkiye girebilir. Önemli olan rahat ve sağlıklı olmasıdır. İlerleyen dönemlerde ise anne adayı kendini kaşık pozisyonu gibi yattığı pozisyonlarda daha rahat hissedebilir. Bazı anne adayları ise hamilelikte üstte oldukları pozisyonlarda daha mutlu olabilirler. Herhangi bir ağrı, acı ya da kanama olmadığı sürece anne adayı istediği şekilde cinsel hayatını devam ettirebilir. Bu durumlardan herhangi birinin ortaya çıkması durumunda en kısa sürede doktorunuza danışın.

8. Hamilelikte prezervatife gerek yok demeyin

Bebeğinizin zarar görmesini istemiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri prezervatif/kondom kullanmak olacak. Partnerin cinsel organında rastlanabilecek ufak enfeksiyonlar bile bebek için tehlike arz edebilir. Bu nedenle hamilelik boyunca kondom kullanmaya/kullandırtmaya devam etmelisiniz.

9. Dikkat edilmesi gerekenler

Hamilelik boyunca kayganlaştırıcı krem, geciktirici sprey gibi hiçbir kimyasalın kullanılmaması gerekiyor. Herhangi bir ilaç, jel, sprey, krem kullanılması bebeğe çok ciddi zararlar verebilir.

10. Önemli olan annenin rahatlığı

Hamilelikte cinsel hayatın aslında çok sayıda faydası da vardır. Örneğin orgazm ile rahatlayan anne adayı daha huzurlu bir uyku çeker. Tatmin olmuş anne adayı hamilelik stresinden uzaklaşır, hamileliğini daha mutlu bir şekilde geçirir.

11. Seks harika bir hamilelik egzersizi

Hamilelik döneminde egzersiz yapmak hem bebek hem de anne için çok önemli. Eğer günlük olarak egzersiz yapmaya üşeniyorsanız cinsellik bu konuda önemli bir yardımcınız olabilir.

12. Doğuma 5 kala

Hamileliğin sonlarına doğru cinsel ilişki sayesinde doğum kasılmalarının başlamasını sağlayabilir, daha rahat bir doğum yapabilirsiniz.

13. Orgazm kasılmalarına dikkat

Hamilelik ile beraber anne adayının orgazm kasılmaları şiddetlenebilir. Bu korkulacak bir durum değildir ama doğum kasılmaları ile karıştırılmaması açısından önemlidir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
meliscankurtaran

Beğenmeyen embesiller kim acaba? Gayet de bebeğin ve annenin durumunu açıklamaya yardımcı bir galeri olmuş neyin kafasi bu? Şu hamileler sokağa utanmadan çıkmasın diyen bir embesille onu destekleyen adama bir kadının efso cevabı vardı eğer hz.meryem değilse annenizde sevişti bilin istedim diye. Çocuk da iftira atma gibi bir şey demişti sanırım beğenmeyen onlar.

corpse-bride

tabumuymuş :P yapmıyoruz deyıp kandırıyorlardır mılletı yaw :)

alperen.inan.9277

Çocuk bunları bilince ne yapacak? :(

zerolife

çocuğun kafasına felan değer la o

emrekarayel

Lan bi hoca bozuntusu vardı, hamileler sokağa çıkmasın, seviştikleri belli oluyor diyordu. Tam onluk içerikmiş.

1789

belki annesi ona hamileyken iliski esnasinda babasi kafasina felan vurmustur.. yani bilemiyorum Altan!

emrekarayel

Ya da annesi biraz eğlenmiştir. Bu atarı belki de ondandır. ;)

Başlıklar

AğrıCinsellikTercihannehamilehamilelikorgazm
Görüş Bildir