Nusaybin'de Yasak Geçici Olarak Kaldırıldı: Vatandaşlar İlçeden Göç Etti

 > -
Abone ol

Mardin'in Nusaybin ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağının 15 mahalleden 11'inde bugün 16.00'ya kadar geçici olarak kaldırılmasıyla, bazı vatandaşların evlerini terk etmek zorunda kaldığı görüldü.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Nusaybin Kaymakamlığınca ilçede artan terör olayları nedeniyle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, bozulan huzur ve asayiş ortamının yeniden tesis edilebilmesi için 13 Kasım'da ilan edilen sokağa çıkma yasağının 11 mahallede 08.00 ile 16.00 saatleri arasında kaldırıldığını öğrenen vatandaşlar evlerinden çıkarak ilk olarak terör saldırılarının yoğun yaşandığı mahallelerdeki yakınlarını ziyaret etti.

Vatandaşların akın ettiği market, fırın ve manavların önünde uzun kuyruklar oluştuğu, bazı vatandaşların ise ailelerini de alarak araçlarıyla ilçeden ayrıldığı görüldü.

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre sokağa çıkan vatandaşlar, ihtiyaçlarını karşılarken elektrik ve su kesintileri nedeniyle de zor durumda kaldıklarını dile getirdi. PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonlar sırasında barikatlara teröristlerin tuzakladığı patlayıcının imha edilmesi sırasında elektrik ve su hatlarında meydana gelen arızaları gidermek için ekiplerin çalışma yaptığı görüldü.

'Halimiz perişan'

Yasağın başlamasından bir gün sonra ilçede su ve elektrik kesintisi başladığını söyleyen 10 çocuk annesi Cihan Aydın, "Patlama nedeniyle evlerimiz adeta harabeye döndü. Halimiz perişan bu bombayı buraya ne diye koyuyorlar. Evde günlerce elektriksiz ve susuz kaldık. Bir akrabamız mahallede jeneratör kurmuştu, telefon ve lamba şarjlarımızı oradan dolduruyorduk. Bugün yasak kalktı biz de ihtiyaçlarımızı almak için dışarı çıktık" dedi.

'Yasakların kalkmasını istiyoruz'

İlçe genelinde uygulanan yasağın biran önce kalkmasını umut ettiklerini belirten Kemal Doğan, "Bugün ihtiyaçlarımızı karşılamaya çalıştık. Günlerdir elektrik ve susuz kaldık. Artık yasakların kalkmasını istiyoruz. Yasak günlerde çocuklara mahalle aralarında sokağa çıkarıp biraz hava almasını sağlamaya çalıştık. Elektrik kesintisi nedeniyle telefonlarımızı aracımızın aküsüyle şarj ediyorduk. İletişimimizi bu şekilde sağlamaya çalışıyorduk" dedi.

Terör örgütüne yönelik operasyonlar sürüyor

Nusaybin'de sokağa çıkma yasağına ara verilmesi sırasında güvenlik güçlerinin ilçede sıkı güvenlik önlemleri aldığı görüldü. Bu arada sokağa çıkma yasağının kaldırılmadığı Abdulkadir Paşa, Fırat, Dicle ve Yenişehir mahallelerinde ise güvenlik güçlerinin PKK'lılara yönelik operasyonları sürdü.

AA ve DHA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir