Görüş Bildir

Norveçli Müslümanlardan Yahudi Düşmanlığına Karşı İnsan Zinciri

Haberler
> Norveçli Müslümanlardan Yahudi Düşmanlığına Karşı İnsan Zinciri

Danimarka'da bir sinagoga düzenlenen saldırıya belki de en anlamlı tepki Norveç'ten geldi. Başkent Oslo'da hahambaşı, geleneksel şabat ayinini yönettiği sırada genç Müslümanlar sinagogun çevresinde 'barış zinciri' oluşturdu.

Çoğunluğunu başörtülü genç kadınların oluşturduğu yaklaşık 1300 kişilik grubun eylemi çevrede toplanan büyük bir kalabalık tarafından alkışlandı. Ayin bitip Yahudi cemaati dağıldığı sırada zincir henüz bozulmamıştı.

Norveç Yahudi Cemaati Başkanı Ervin Kohn, bu kadar çok Müslümanın antisemitizme karşı ayağa kalkmasının 'eşsiz' olduğunu söyledi. Ervin Kohn 'İçimiz umutla doldu' diye konuştu.

Gösteriyi organize edenlerden Zeeshan Abdullah, bu eylemle 'savaş isteyenlerden çok daha fazla barışseverin olduğunu göstermek istediklerini' söyledi. Abdullah, 'Dini farklılıklar ve konunun ardında yatan sebeplerin ötesinde insanlığa, barışa ve sevgiye dair hâlâ umut var' diye konuştu.

Göstericilerden Hajrah Arshad da NRK televizyonuna, Yahudilerle dayanışma içinde olmak istediklerini ifade etti. Arshad, 'Onların duyduğu korkuyu biz de duyuyoruz, taşıdıkları yükü onlarla birlikte omuzlayacağız' diye konuştu.

Bir saldırı olması ihtimali gözönünde tutularak gösteri sırasında çok sayıda polis görev yaptı, keskin nişancılar çatılara konuşlandırıldı.

Kopenhag'da Filistin kökenli bir Danimarka vatandaşı yaklaşık bir hafta önce din ve ifade özgürlüğünün tartışıldığı bir konferansta 1 kişiyi öldürmüş ve 3 polisi yaralamıştı. Birkaç saat sonra bir sinegogda 37 yaşındaki bir Yahudiyi öldüren saldırgan 2 polisi de yaralamıştı. Polisin evine düzenlediği baskında saldırgan vurularak öldürülmüştü.

Deutsche Welle Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
2
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Kemal Taner

Tüm diğer inançlara karşı sevgi dolu, barış dini islam neden böyle yanlış anlaşılıyor anlamak mümkün değil. Bakınız İslam tüm farklı inanç sahipleri ile nası... Devamını Gör

Herzaman

Sen şimdi onlarca sayfada anlatılan konunun tek cümlesinimi okudun eğer bu konunun tümünü okursan müslümanlarla savaşanları dost edinmeyini anlardın ama nerd... Devamını Gör